Trzecia strona  medaluJeden z najpopularniejszych badaczy polskiej historii, Dariusz Baliszewski, spotka się dziś z czytelnikami w „Traffic Club” w Warszawie. Spotkanie będzie dotyczyć najnowszej książki pisarza “Trzecia strona medalu”. Zaprasza wydawnictwo Bukowy Las.

Spotkanie odbędzie się 30 listopada w Sali Klubowej Traffica, przy ul. Brackiej 25, o godz. 18. Rozmowę poprowadzi Seweryn Dmowski.

“Trzecia strona medalu”
Kolejna książka najbardziej znanego popularyzatora polskiej historii, Dariusza Baliszewskiego, to książka o historii najtrudniejszej. Pełna dobrą prozą narysowanych obrazów batalistycznych i bolesnych portretów, które dotykają polskich narodowych tragedii. Baliszewski nie boi się dotknąć Polaków również tam, gdzie boli jeszcze bardziej, bo w historię zdrad, słabości, w historię nieodpowiedzialności, głupoty i obojętności. Bo bez wątpienia autor ma dwie miłości: jedną jest Polska, ale drugą jest Prawda. I to właśnie umiłowanie prawdy, nieczęste wcale u polskich historyków, każe autorowi odkrywać również te zakamarki narodowej pamięci, o których wolelibyśmy zapomnieć, w imię narodowego świętego samozadowolenia. Baliszewski zaś spycha z pomnika bohaterów, którzy na cokół nie zasłużyli, ściera znamię hańby z tych, którzy sami przed niesłusznymi oskarżeniami nie mogli się bronić, oświetla tych, którzy swoje grzechy i grzeszki woleli ukryć w cieniu tragizmu historii – ale również odkrywa sprawy po prostu nieznane. W książce znalazły się m.in. teksty: Muszkieterowie, Generał Monter, Górnik Pstrowski, „Marcysia” (o kpt. Emilii Melissie, żonie cichociemnego „Ponurego”), Sprawa Anody, Tragiczna 13. Dywizja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *