Projekt stalinKonstantyn Andriejowicz Skworecki był jednym z rosyjskich twórców literatury fantastyczno-naukowej, których w 1946 roku wezwał do siebie Józef Stalin. Stalin, przekonany o zbliżającym się za kilka lat upadku Ameryki, potrzebował nowego wroga, przeciwko któremu będzie mógł zjednoczyć się komunizm. Skworecki i pozostali pisarze zostali poproszeni o napisanie przekonującego dzieła, mówiącego o zagrożeniu ze strony obcych, historii nieuchronnej zagłady, którą można by opowiedzieć radzieckiemu ludowi.

Po wielu miesiącach pisarzom nakazuje się przerwać ciężką pracę i zapomnieć o całej sprawie pod groźbą śmierci. Zapomnieć o tym, co sobie wyobrazili, o tym, co się wydarzyło i o tym, o co kiedykolwiek ich pytano.

Niewiele wiadomo na temat dalszych losów pisarzy, lecz w 1986 roku Skworecki pojawia się w Czarnobylu, twierdząc, że wszystko, co zostało wcześniej napisane, zaczyna się spełniać.


Nikt nie wierzy w jego zapewnienia, ale Skworecki twierdzi, że katastrofa w Czarnobylu i zniszczenie wahadłowca Challenger są ściśle związane ze zdarzeniami opisanymi w scenariuszu Stalina.

Skworecki wierzy, że inwazja obcych właśnie się rozpoczyna.

O autorze:
Adam Roberts (ur. w 1965 r.), angielski pisarz i krytyk, znany również jako autor parodii pod pseudonimami A.R.R.R. Roberts, A3R Roberts oraz Don Brine. Związany z uniwersytetami w Aberdeen i Londynie. Trzykrotnie nominowany do Nagrody Arthura C. Clarke’a: za Salt (2001), Gradisil (2007) oraz Projekt Stalin (2010).
Oficjalna strona autora: www.adamroberts.com.

{youtube}H2sdmzFF8RY{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *