Nikt, kto ma kota na punkcie kotów, nie przejdzie obok tej pozycji obojętnie. Historia kotów to dzieje tych stworzeń od czasów najdawniejszych do tych współczesnych. Nie jest to jednak opasłe tomiszcze, a raczej historia opisana w luźny sposób.

Kot. Wielu kojarzy się ze stworzeniem fałszywym, nieprzyjaznym, chodzącym własnymi ścieżkami. Tak naprawdę jest to zwierzę mistyczne, tajemnicze, które może być oddany przyjacielem. Zainspirowało Madeline Swan do stworzenia książki Historia kotów.

Nikt, kto ma kota na punkcie kotów, nie przejdzie obok tej pozycji obojętnie. Przyciąga już sama okładka z popkulturowym kocurem w okularach. Obecnie, zwłaszcza z środowisku internetowym, to stworzenie jest co najmniej modne, by nie powiedzieć – kultowe. Stało się bohaterem wielu memów, czy filmików, choć ich historia nie zawsze była taka kolorowa.

Swan zaczyna od początku, czyli w pierwszych rozdziałach prezentuje kocie oblicze w historii starożytnej, mitach czy religiach. Nie mogło też zabraknąć informacji o czasach świetności kociego panowania, czyli o kocich bóstwach starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Autorka opisała też mroczne czasy dla tych stworzeń – niestety czasy średniowiecza i inkwizycji to dla kotów najczarniejsze karty ich historii. Wtedy też zaczął się okres ich prześladowań, którego echa można obserwować po dziś dzień. Jest jeszcze wielu takich ludzi (potrafią oni być przyjaciółmi kotów, jak i ich największymi wrogami), którzy uważają, że czarny kot przynosi wyjątkowego pecha.

Madeline Swan opisuje także koty sławnych osobowości. Pokazuje relacje między nimi i wspólne historie kotów oraz ich właścicieli. Autorka włożyła sporo pracy w odnalezienie tych informacji. Historia kotów zawiera w sobie wiele ciekawostek z dziejów tych dumnych stworzeń od czasów najdawniejszych do tych bardzo współczesnych.

Jest tego sporo, ale jednocześnie we mnie po tej lekturze pozostał pewien niedosyt. Mam wrażenie, że niektóre dzieje można by opisać bardziej, więcej. Historie jakby nie były do końca opowiedziane. Z jednej strony nie ma się czemu dziwić, na kartach dziejów nieczęsto widnieją informacje o zwierzętach, no ale jednak ma się odczucie, że czegoś w tej opowieści pani Swan brakuje. Książki oczywiście nie można traktować jako wielkiego kompendium wiedzy o kocim żywocie, są to raczej luźne opowieści, które dobrze się czyta.

Na pewno w odbiorze treści pomaga samo wydanie książki. Twarda oprawa, czytelny druk i dużo zdjęć. Niby drobnostki, ale przyjemność z czytania bardzo wzrasta.

Historia kotów to książka zdecydowanie dla wielbicieli tych stworzeń. Potraktowana w dość luźny i przystępny sposób. Po prostu miła lektura, której bohaterem jest wyjątkowe stworzenie. Okazuje się, że nie tylko pies potrafi być przyjacielem człowieka.

Autorka: Madeline Swan
Tytuł:
Historia kotów
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Liczba stron:
320
ISBN:
978-83-240-3051-4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *