Eric-Emmanuel Schmitt ma na swoim koncie sporo książek. Część z nich zyskała wielką popularność, a Oskara i Panią Różę zna niemal każdy. Ostatnio jednak twórczość francuskiego pisarza zaliczyła niewielki spadek formy. Na szczęście było to tylko chwilowe!

Napój miłosny to kolejna miniaturka, która szybko przywołuje wspomnienie doskonałych Małych zbrodni małżeńskich. Nie jest to jednak dialog, nie ma tu formy dramatu, jest za to wymiana korespondencji. Ale korespondencji specyficznej. Czasem jest to jedno zdanie. Czasem trzy, rzadko do czynienia będziemy mieli z dłuższą wypowiedzią. Jednak każde zdanie w Napoju miłosnym niesie ogromną wartość.

Rzecz dotyczy dwojga ludzi – kobiety i mężczyzny. Kiedyś byli parą, obecnie leczą rany rozstania i odległości. Każde z nich ma swój pogląd na obecną sytuację, na przeszłość i przyszłość. W końcu jedno z nich będzie chciało pójść naprzód. Jak więc ta druga osoba zniesie zmiany w życiu byłego kochanka?

Napój miłosny to świetny opis relacji damsko-męskich i postrzegania tej samej sytuacji. Znajdziemy tu poglądy na miłość, związek, seks, rozstanie, zdradę. Nie zabraknie też charakterystycznego dla Schmitta humoru i ironii. W niesamowicie krótkiej formie, pisarz zawarł całą złożoność kontaktów międzyludzkich, problematykę wspólnego życia i przyjaźni pomiędzy kobietą i mężczyzną. To zadziwiające ja trafnie postrzega to Schmitt!

Napój miłosny to książka na godzinę, ale te 60 minut będzie doskonałą, niezapomnianą rozrywką. Twierdzenia przekazane przez autora niejednokrotnie zmuszą nas do zastanowienia. I to też fenomen tej książki! Jest jej tak niewiele, a właściwie każda strona niesie ogromny pokład emocji i spraw, które należy przeanalizować. Schmitt po raz kolejny dał świadectwo nie tylko doskonałego pisarskiego warsztatu, ale i znajomości relacji damsko-męskich.

Schmitt potrafi pisać o uczuciach. Widać u niego jakąś nową perspektywę i nowe wnioski. Nie brakuje za to typowego dla niego zaskoczenia. Wymiana zdań pomiędzy Luizą i Adamem doprowadzi do ciekawego finału. Warto więc po Napój miłosny sięgnąć i zobaczyć, jak w niewielkiej formie zawrzeć niezwykle obfity przekaz!

Autor: Eric-Emmanuel Schmitt
Tytuł: Napój miłosny
Data wydania: 26 stycznia 2015
Wydawnictwo: Znak Literanova
Ilość stron: 144

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *