bialy cien Serdecznie zapraszamy na najnowszy przegląd premier!

Biały cień

Nagroda dla najlepszego debiutu na 70. MFF w Wenecji oraz Nagroda Publiczności i Grand Prix na 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. W Afryce Wschodniej albinosi traktowani są jak lukratywny towar. Szamani płacą fortunę za części ciała i narządy dotkniętych bielactwem osób, wierzą bowiem, że sporządzone z nich amulety przynoszą szczęście i dobrobyt. Alias jest młodym albinosem żyjącym w tanzańskiej wiosce. Po tym, jak zostaje świadkiem morderstwa swojego ojca, również albinosa, matka wysyła go do miasta, by tam poszukał schronienia.

 

 

 

{youtube}zhhPbFegVOc{/youtube}

Tytuł polski: Biały cień
Tytuł oryginału: White Shadow
Reżyseria: Noaz Deshe
Scenariusz: Noaz Deshe, James Masson
Premiera kinowa: 24 kwietnia 2015r.
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Niemcy, Włochy
Czas trwania: 110 min.

riot clubKlub dla wybrańców

Bogaci, rozpuszczeni i zepsuci – oto członkowie elitarnego „The Riot Club” na Uniwersytecie Oksfordzkim i bohaterowie najnowszego dzieła Lone Scherfig, reżyserki wielokrotnie nagradzanych filmów „Włoski dla początkujących” i „Była sobie dziewczyna”. W obsadzie plejada młodych brytyjskich talentów aktorskich, m.in.: znany z „Intruza” Max Irons, gwiazdy „Igrzysk śmierci” Sam Claflin i Natalie Dormer oraz Douglas Booth – oglądany niedawno w superprodukcji Darrena Aronofsky’ego „Noe: Wybrany prze Boga”. Adaptacja błyskotliwej i popularnej sztuki Laury Wade o tym samym tytule. Miles (Irons) i Alistair (Claflin), studenci pierwszego roku Uniwersytetu Oksfordzkiego, dołączają do prestiżowego „The Riot Club”, chcąc za wszelką cenę zyskać akceptację jego pozostałych członków. Akcja filmu toczy się w ciągu jednego wieczoru, podczas którego bohaterowie mogą zyskać upragniony szacunek lub całkowicie stracić reputację. Zabłyśnięcie w towarzystwie warte jest każdej ceny i każdego postępku.

 

 

 

{youtube}Cpx0WSMJXM0{/youtube}

Tytuł polski: Klub dla wybrańców
Tytuł oryginału: The Riot Club
Reżyseria: Lone Scherfig
Scenariusz: Laura Wade
Premiera kinowa: 24 kwietnia 2015r.
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Wielka Brytania
Czas trwania: 106 min.

bażantyZabójcy bażantów

Detektywi z Departamentu Q – zajmującego się nierozwiązanymi i przeterminowanymi sprawami – próbują rozwikłać makabryczną zbrodnię sprzed lat. Choć rzekomy zabójca od prawie dwóch dekad siedzi za kratkami, na policję zgłasza się świadek, który rzuca nowe światło na dawno zamkniętą sprawę. Podejrzani – byli uczniowie prestiżowej szkoły z internatem – aktualnie należą do elity duńskiego społeczeństwa. Detektyw Carl Mørck i jego asystent Assad muszą rozwikłać zagadkę i znaleźć sposób na pociągnięcie do odpowiedzialności prawdziwych morderców. Czy pomoże im w tym bezdomna Kimmie, niegdyś uczennica tej samej ekskluzywnej szkoły, która była zamieszana w tajemnicze wydarzenia sprzed lat?

 

 

 

{youtube}6z_2jrSjGaA{/youtube}

Tytuł polski: Zabójcy bażantów
Tytuł oryginału: Fasandraeberne
Reżyseria: Mikkel Norgaard
Scenariusz: Nikołaj Arcel, Rasmus Heisterberg
Premiera kinowa: 24 kwietnia 2015r.
Gatunek: kryminał, thriller
Kraj produkcji: Dania
Czas trwania: 119 min.

regułyNaginając reguły

Amatorska grupa teatralna ma możliwość wystąpienia poza granicami Iranu. Początkowa radość z wyjazdu szybko ustępuje miejsca kolejnym niepokojom. Paszport Szeherezady, aktorki grającej główną rolę w spektaklu, ginie. Dziewczyna podejrzewa, że dokument ukrył jej ojciec, który niechętnie podchodzi do pomysłu wyjazdu. Jej przyjaciele z trupy stają przed dylematem: jechać bez koleżanki, solidarnie zostać razem z nią w Iranie, a może za wszelką cenę przekonać ojca do tego, aby wyraził zgodę na wyjazd córki? W filmie Behnama Behzadiego w fascynujący sposób ścierają się postawy bohaterów, ich pragnienia i nadzieje, które pokładają w wyjeździe. To unikatowy portret trzeciej generacji irańskiej rewolucji islamskiej, która nie zgadza się ze swoimi rodzicami, patrzy na świat w zupełnie inny od nich sposób. Film świetnie przyjęty przez krytykę jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych festiwalach.

 

 

 

{youtube}jfo0_2HdI8c{/youtube}

Tytuł polski: Naginając reguły
Tytuł oryginału: Ghaedeye tasadof
Reżyseria: Behnam Behzadi
Scenariusz: Behnam Bezhadi
Premiera kinowa: 24 kwietnia 2015r.
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Iran
Czas trwania: 93 min.

systemSystem

Wyprodukowana przez Ridleya Scotta ekranizacja, wydanej także w Polsce, bestsellerowej powieści „Ofiara 44” Toma Roba Smitha. Stalinowska Rosja. Lew Stiepanowicz Demidow (Tom Hardy) to młody funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego sprawnie pnący się po szczeblach kariery. Jest posłusznym sługą systemu, jednak pewnego dnia jego wiara w ideały Partii zostaje zachwiana. Przełożeni każą mu zatuszować sprawę okrutnego morderstwa czteroletniego chłopca. Gdy zaczynają ginąć kolejne dzieci, narażając się na gniew zwierzchników, Demidow rozpoczyna śledztwo na własną rękę. W Związku Radzieckim mordercy nie istnieją.

 

 

 

 

{youtube}34eCgZP9iqY{/youtube}

Tytuł polski: System
Tytuł oryginału: Child 44
Reżyseria: Daniel Espinosa
Scenariusz: Richard Price
Premiera kinowa: 24 kwietnia 2015r.
Gatunek: dramat, thriller
Kraj produkcji: Czechy, USA, Wielka Brytania, Rumunia
Czas trwania: 137 min.

optymistkiOptymistki

„Optymistki” jest poruszającym, humorystycznym i wciągającym filmem dokumentalnym opowiadającym historię niezwykłej drużyny pochodzącej z miasteczka Hamar, w skład której wchodzą panie pomiędzy 66 a 98 rokiem życia. Pomimo cotygodniowych treningów odbywających się od 40 lat, drużyna nie rozegrała żadnego spotkania już od 30 lat. Teraz jednak decydują się, chcą w końcu z kimś zagrać. Kto miałby to być? Może znalazłaby się drużyna przystojnych gentlemanów z sąsiedniej wioski Brumunddal? A może będą musiały wybrać się aż do Szwecji aby znaleźć godnego przeciwnika? Goro, lat 98, jest Królową drużyny. Jej silna wola, radość, jaką czerpie z życia i para różowych Converse’ów, to wszystko elementy, które czynią z niej ucieleśnienie życiowej filozofii drużyny. Poza tym Goro zmaga się też z dolegliwościami podeszłego wieku. Samotność i tęsknota często pukają do jej drzwi. W tych chwilach nadrzędnym jest wywalczenie swojej drogi wśród wyzwań oraz ustalenie sobie nowych celów. 

 

 

 

{youtube}2ypmh58UDic{/youtube}

Tytuł polski: Optymistki
Tytuł oryginału: Optimistene
Reżyseria: Gunhild Magnor
Scenariusz: Gunhild Magnor
Premiera kinowa: 24 kwietnia 2015r.
Gatunek: dokumentalny
Kraj produkcji: Norwegia
Czas trwania: 80 min.

wedrowkaWędrówka na Zachód

Drobinki kurzu, wirujące w świetle słonecznym. Gwar ruchliwej ulicy. Szum morskich fal. Człowiek, który na coś czeka, samotnie paląc papierosa w pokoju. Dziecko, które – czymś zaintrygowane – zatrzymuje się na schodach w podziemnym przejściu. Mnich pogrążony w medytacji, idący przez miasto. Wszystko to dzieje się jednocześnie i obok siebie. Tylko od nas zależy, jak głęboko się zanurzymy w otaczającej nas rzeczywistości. „Wędrówka na Zachód” w reżyserii nagrodzonego Złotym Lwem w Wenecji Tsai Ming-Lianga to głębokie, duchowe przeżycie: pogodne i radosne doświadczenie dla wszystkich, którzy ścigają się z czasem i żyją w wiecznym pośpiechu. W świecie permanentnej pogoni, niepokoju i ataku zewsząd na nasze zmysły to wyciszenie pozwalające wejść w umysł medytującego i doświadczyć głębokiego spokoju i koncentracji. 

 

 

 

{youtube}OuhT9Y10sRI{/youtube}

Tytuł polski: Wędrówka na Zachód
Tytuł oryginału: Xi You
Reżyseria: Ming-liang Tsai
Scenariusz: Ming-liang Tsai
Premiera kinowa: 24 kwietnia 2015r.
Gatunek: dokumentalny
Kraj produkcji: Francja, Tajwan
Czas trwania: 56 min.

karskiKarski i władcy ludzkości

Zrealizowany w nowatorskiej formule, łączącej unikalne materiały archiwalne i sekwencje animowane, film wybitnego dokumentalisty Sławomira Grünberga o Janie Karskim – bohaterze Polskiego Państwa Podziemnego, którego amerykański Newsweek uznał za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku. Jan Karski, pseudonim „Witold”, jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się terenie Polski. Był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, potajemnie wysłanym do warszawskiego getta z misją rozpoznania, jak wygląda sytuacja Żydów w przededniu „ostatecznego rozwiązania”. Jego celem było przekazanie światu wstrząsających informacji o tragedii narodu żydowskiego. „Jeżeli nie będzie interwencji aliantów, to w ciągu półtora roku ludność żydowska przestanie istnieć”. Tzw. „Raport Karskiego” oparty był głownie na wiedzy, którą Jan Karski zdobył jako naoczny świadek. Niestety, informacje o Holokauście, przemycone przez Karskiego na Zachód, znalazły się wówczas na 16. stronie New York Timesa. Kilka lat temu amerykański Newsweek uznał Jana Karskiego za jedną z najwybitniejszych postaci, a jego wojenną misję określił jako jeden z moralnych kamieni milowych cywilizacji dwudziestego stulecia.

 

 

{youtube}R2irw3re_LY{/youtube}

Tytuł oryginału: Karski i władcy ludzkości
Reżyseria: Sławomir Grunberg
Scenariusz: Katka Reszke, Sławomir Grunberg, E. Thomas Wood
Premiera kinowa: 24 kwietnia 2015r.
Gatunek: animacja, dokumentalny
Kraj produkcji: Polska, USA
Czas trwania: —

Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.

Kopia Multikino-wiecej niz kino

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *