23 kwietnia co roku świętujemy Światowy Dzień Książki (Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, Międzynarodowy Dzień Książki). Doroczne święto organizowane przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa i edytorstwa. Ma też zwracać uwagę na prawa autorskie. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Data wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir (jest to także prawdopodobny dzień jego urodzin, tyle że w roku 1564) i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

Books23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek (niby fajny pomysł, ale jednak koncepcja, w myśl której kwiaty są dla kobiet, a książki dla mężczyzn, nie bardzo mi odpowiada; a może to jakaś aluzja, że mężczyznom trzeba książek…? Tak czy inaczej bardziej by mi się podobało, gdyby, po prostu, kobiety i mężczyźni obdarowywali się książkami nawzajem…).

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego.

W roku 2015, po raz dziewiąty, obchodzimy go również w Polsce. Z tej okazji w wielu miastach planowane są okolicznościowe atrakcje, zaś wydawnictwa i księgarnie internetowe przygotowują ciekawe rabaty i promocje – warto się rozejrzeć w ich poszukiwaniu… No i, oczywiście, spędzić ten dzień z książką!

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *