2 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto nieprzypadkowo obchodzone jest tego właśnie dnia – jest to bowiem także dzień urodzin duńskiego baśniopisarza, Hansa Christiana Andersena.

Celem ustanowienia tego dnia było oczywiście propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, a także (a może przede wszystkim!) wpływanie na rodziców, by rozwijali i stymulowali pasję czytelniczą u swoich dzieci. Obecnie, kiedy czytelnictwo nie ma się najlepiej, okazja ta wydaje się szczególnie ważna.

Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była organizatorem w 1979 roku.

W Czechach, które w 2007 roku były organizatorem „Dnia Książki dla Dzieci”, narodziła się akcja nazwana „Nocą z Andersenem”. Dzieci spędzają tę noc w bibliotekach, czytając i słuchając baśni.

W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek i zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *