Wyobraźmy sobie sytuację, w której dziesięciu przypadkowo napotkanym na ulicy przechodniom zadamy to samo pytanie: Z kim kojarzy ci się Benedict Cumberbatch?. Prawdopodobnie zdecydowana większość z nich odpowie: Oczywiście z Sherlockiem Holmesem!. O tym, czy rola słynnego detektywa faktycznie jest najważniejszym zawodowym osiągnięciem Brytyjczyka oraz ile Sherlocka ma w sobie Benedict, a ile z Benedicta ma Sherlock dowiemy się z najnowszej biografii aktora.

Niemal w każdym przypadku wielkie gwiazdy pojawiają się na filmowym firmamencie nagle i niespodziewanie. Wystarczy jedna dobra rola, którą pokochają widzowie, by przed artysta otworzył się świat nieskończonych możliwości. Podobny scenariusz dotyczy także Benedicta Cumberbatcha. O tym zdolnym, lecz znanym jedynie w brytyjskich kręgach radiowych i teatralnych aktorze cały świat usłyszał dopiero dzięki brawurowej kreacji ekscentrycznego detektywa z popularnego serialu stacji BBC. Z dnia na dzień nazwisko Brytyjczyka pojawiło się w nagłówkach gazet, a cały Internet oszalał na punkcie charyzmatycznego aktora. Niestety, oprócz możliwości zawodowych jakie niesie za sobą nagły wzrost popularności pojawia się także ryzyko zaszufladkowania, spędzające sen z oczu wielu filmowcom. Nad tym, czy groźba zostania „aktorem jednej roli” dotyczy również Cumberbatcha postanowił  zastanowić się znany autor biografii gwiazd – Justin Lewis.

Autor bardzo sprawnie prowadzi czytelnika przez dzieciństwo, lata szkolne i młodzieńcze przyszłej gwiazdy wielkiego ekranu. Za każdym razem, gdy Lewis opisuje przeszłość Brytyjczyka, zwraca szczególna uwagę na te epizody  z jego życia, które wpłynęły na rozwój Cumberbatcha jako artysty scenicznego. Opisując początki kariery młodego aktora oraz pierwsze sukcesy, skupia się przede wszystkim na  jego pracy zawodowej, rezygnując z użycia plotkarskiego tonu, dzięki czemu  biografia zdecydowanie zyskuje na jakości. Nawet w rozdziałach poświęconym już hollywoodzkiej karierze Cumberbatcha znajdziemy niewiele wzmianek dotyczących jego życia prywatnego. Zamiast tego możemy spodziewać się ciekawych wypowiedzi aktora oraz jego współpracowników na temat pracy w środowisku artystycznym, które świadczą o tym, że Cumberbatch wkłada całą swoją uwagę i serce nie tylko w wielkoformatowe produkcje mogące przynieść mu jeszcze większy rozgłos.

Lewis przywołuje przykłady dziesiątek ról teatralnych, radiowych, telewizyjnych i filmowych świadczących o tym, że Sherlock to tylko jedno z licznych wcieleń. Każde kolejne oblicze jakie aktor decyduje się przyjąć, czy to w filmie wysokobudżetowym, czy niezależnym, niszowym projekcie, jest zawsze przemyślane i skonstruowane z chirurgiczną precyzją. Cumberbatch zawsze angażuję całą swoją energię i pasję w stworzenie postaci z krwi i kości. Zależy mu, by nie była to jedynie kolejna rola, lecz powołana do życia zupełnie nowa, mająca indywidualne cechy charakteru istota. Istota – nie osoba, gdyż aktor z powodzeniem wciela się nie tylko w role detektywów, żołnierzy lub arystokratów, ale potrafi być również świetnym monstrum lub … smokiem! Zapoznanie czytelnika z dokonaniami wszechstronnie utalentowanego aktora to nie wszystko co oferuje publikacja Lewisa. Podobnie jak w wielu innych biografiach słynnych osobistości i w tej znajdziemy wiele ciekawych informacji dotyczących środowiska w jakim zazwyczaj pracują artyści. Kinomani i wielbiciele kultury brytyjskiej będą mogli pogłębić swoją wiedzę dotyczącą szeroko pojętego, angielskiego przemysłu artystycznego i rozrywkowego. Wiele satysfakcjonujących faktów odnajdą nie tylko wielbiciele Sherlocka, ale również innych kultowych, brytyjskich seriali np. Doctora Who.  Amatorzy teatru i wszyscy ci, którzy skrycie marzą o karierze aktorskiej i popularności, podobnej do tej jaką osiągną Benedict Cumberbatch, będą mogli dowiedzieć się jakimi prawami rządzi się sztuka na Wyspach oraz jaką drogę należy pokonać, by osiągnąć zamierzony sukces. Prawdziwi fani Cumberbatcha powinni być zadowoleni z dołączonego do książki szczegółowego spisu wszystkich ról w jakie w swojej karierze wcielił się aktor. To także doskonały sposób, dla wszystkich, którzy dopiero niedawno zachwycili  się talentem Brytyjczyka lub po prostu chcą się oczarować nim po raz kolejny, by móc chronologicznie oglądać jego dotychczasowe dokonania i obserwować jak rozwijał się jego kunszt aktorski.

Biografia Benedicta Cumberbatcha, idola tysięcy widzów, to wyjątkowo lekka i przyjemna lektura nie tylko dla wielbicieli fantastycznego aktora, ale również dla tych którzy chcą sami przekonać się, że Benedict nie zaczyna i nie kończy się tylko na Sherlocku.

Tytuł: Benedict Cumberbatch. Biografia
Autor: Justin Lewis
Wydawca: Replika
Data wydania: 2014
Liczba stron: 320
Oprawa: twarda z obwolutą
Gatunek: biografia, literatura faktu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *