Kto przynajmniej nie słyszał o Folwarku zwierzęcym? O Roku 1984? Dzieła te zapewniły ich autorowi ważne i zasłużone miejsce w historii – nie tylko literatury. Literacka twórczość George’a Orwella, a tak naprawdę Erica Arthura Blaira (Orwell to jego pseudonim), mimo upływu lat, wciąż jest dla nas przestrogą i to przestrogą fascynującą, choć niestety także – stale aktualną.

Ostatnio przekonali się o tym obywatele i obywatelki Stanów Zjednoczonych – w czerwcu gwałtownie wzrosła tam sprzedaż książki Rok 1984 Orwella po tym, jak Edward Snowden, który przez 10 lat pracował dla amerykańskich agencji wywiadowczych, ujawnił prasie istnienie gigantycznego rządowego programu inwigilacji obywateli – PRISM. W USA wybuchł ogromny skandal, także dlatego, że w PRISM zaangażowane byli najwięksi gracze informatycznego biznesu – Microsoft, Facebook, Apple czy Google. Oczywiście wszystko to dla dobra obywateli – amerykańskie służby specjalne przeczesują internet, w poszukiwaniu terrorystów…

Orwell, pisarz i publicysta angielski, który jest autorem jednych z najważniejszych książek poruszających tematykę totalitaryzmów, był także uczestnikiem hiszpańskiej wojny domowej, a w trakcie II wojny światowej był korespondentem wojennym; dramat wojny i totalitaryzmu znał więc z autopsji. Jego dzieła odznaczają się inteligencją i dowcipem oraz wrażliwością na nierówności społeczne. Był zagorzałym krytykiem systemów totalitarnych, a jednocześnie zwolennikiem socjalizmu demokratycznego.

Często uznawany za najlepszego kronikarza angielskiej kultury XX wieku, Orwell pisał powieści i felietony; zajmował się także krytyką literacką. Za jego najbardziej znane dzieła uznawane są: futurystyczna, antyutopijna powieść Rok 1984 i satyryczna opowieść będąca alegorią systemu totalitarnego, Folwark zwierzęcy. Obie te książki sprawiły, że Orwell należy do grona najchętniej czytanych pisarzy XX wieku. Niedawno wznowiono także (nakładem wydawnictwa Bellona) jego mniej znaną, ale także wysoko cenioną przez krytyków powieść Brak tchu, opowiadająca o Anglii w przeddzień II wojny światowej. W 2013 roku nakładem Wydawnictwa Czerwone i Czarne ukazała się także książka Hitler, Stalin, Dali i Czerwony Kapturek Orwella – wybór niewydanych dotychczas w Polsce 38 esejów, opowiadań, recenzji, listów oraz drobnych form literackich.

George Orwell wywarł istotny wpływ na współczesną kulturę. Przymiotnik „orwellowski” określa sytuacje, w których system zagraża wolności jednostki bądź całych społeczeństw, szczególnie w zakresie prywatności. Zwroty takie jak Wielki Brat patrzy, czy Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze są używane w potocznym języku. Powieść Rok 1984 była także inspiracją dla stworzenia popularnego reality-show Big Brother, emitowanego w kilkunastu krajach.

george-orwellEric Arthur Blair urodził się 25 czerwca 1903 roku w Motihari w Bengalu, do Anglii przeprowadził się w 1907 roku. Pochodził z przeciętnej rodziny klasy średniej. Był synem Richarda Walmesley Blaira, urzędnika administracji brytyjskiej i Idy Mabel Blair (z d. Limouzin). Miał dwie siostry. Od 1911 roku uczęszczał do St. Cyprian’s, prywatnej szkoły z internatem w Eastbourne. Stypendium (przyznane w roku 1917) zapewniło mu miejsce w ekskluzywnej Eton College (którą opuścił w 1921). W listopadzie 1922 roku wstąpił do Królewskiej Policji Imperialnej w Birmie. Po kilku latach, 1 stycznia roku 1928, porzucił jednak służbę i nie powrócił z urlopu w Anglii. W latach 1928-1929 przebywał w Paryżu, gdzie opublikował swoje pierwsze artykuły. W 1932 roku przybrał literacki pseudonim George Orwell.

W czerwcu 1936 roku ożenił się z Irlandką Eileen O’Shauhnessy.

Brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936-1937, gdzie walczył na froncie przeciwko siłom gen. Franco, po stronie republikańskiej (należał do milicji robotniczej antystalinowskiej Robotniczej Partii Zjednoczenia Marksistowskiego (POUM)), a następnie w przybyłych z Anglii oddziałach ochotników wystawionych przez brytyjską Independent Labour Party. Brał udział w walkach na froncie aragońskim. Po zdelegalizowaniu POUM oraz wybuchu w maju 1937 roku „wojny domowej w ramach wojny domowej” między anarchistami a stalinowcami, ukrywał się z żoną przed represjami. Był ścigany przez Gwardię Cywilną podczas nakazanej przez Moskwę (i kierowanej przez rezydenta NKWD Aleksandra Orłowa) akcji likwidacji POUM (w czerwcu 1937) i mordowania jej członków, łącznie z żołnierzami walczącymi na froncie. 20 maja 1937 roku został postrzelony przez snajpera. 20 czerwca przekroczył granicę francuską i wrócił do Anglii. Swoje wspomnienia z tego okresu zawarł w autobiograficznej książce W hołdzie Katalonii, wydanej w Anglii jeszcze w czasie trwania hiszpańskiej wojny domowej (1938), która demaskowała zbrodniczą rolę sowieckich służb specjalnych NKWD i GRU w Hiszpanii oraz faktyczne działania stalinowców zwalczających rewolucję.

Folwark-zwierzecy George-Orwellimages big3978-83-7758-028-8Doświadczenia tego okresu i wynikające stąd refleksje były również źródłem dwóch jego dzieł, dzięki którym jest najszerzej znany. Są to powieści: Folwark zwierzęcy – bajka polityczna (w tradycji Ezopa) – opisująca w formie przypowieści mechanizm przewrotu społecznego i jego konsekwencje oraz Rok 1984 (uznawana za jedną z pierwszych powieści fantastyczno-naukowych prezentujących alternatywną przyszłość – wizję państwa totalitarnego sprawującego totalną kontrolę nad ludźmi, przeszłością i językiem, prowadzącego wojnę z innymi państwami totalitarnymi – określanej jako antyutopia).

Wiódł życie trampa, był pomywaczem, nauczycielem, zbieraczem chmielu, żebrakiem, milicjantem, policjantem i hodowcą drobiu, uprawiał warzywa, współpracował z wieloma periodykami i czasopismami, pracował w BBC i był korespondentem wojennym we Francji w 1945 roku. W roku1944 wraz z żoną adoptował urodzonego 14 maja Richarda Horatio, a po jej śmierci (29 marca 1945) powrócił do Anglii.

Bliski socjalistycznej lewicy (swoje poglądy określał mianem „demokratycznego socjalizmu”), a w czasie wojny hiszpańskiej anarchizmowi, był krytykiem i demaskatorem mechanizmów zniewolenia człowieka w totalitarnych systemach komunistycznym i narodowo socjalistycznym, a także w kapitalizmie i systemie politycznym panującym w Wielkiej Brytanii. W eseju The Lion and the Unicorn: Socialism And The English Genius (1940) twierdził, że klasowy system w Wielkiej Brytanii jest przeszkodą w walce z III Rzeszą i jedynym rozwiązaniem tego problemu jest rewolucja socjalistyczna. W późniejszym okresie (po II wojnie światowej) Eric Arthur Blair był pesymistycznie nastawiony wobec wszystkich systemów politycznych, które jego zdaniem systematycznie zmierzały do narzucenia „powszechnego niewolnictwa”, jak i rewolucji, które według niego nie były już w stanie odwrócić tego trendu.

george-orwell1984W 1944 roku w czasie Powstania warszawskiego wystąpił w obronie Polaków i ostro krytykował na łamach prasy postawę brytyjskiej inteligencji wobec Polski i jej sytuacji międzynarodowej oraz uległość wobec polityki Józefa Stalina, krytycznie odnosił się także do komentarzy lewicy na temat „procesu szesnastu”. Zarzucił jej tchórzostwo i obłudę oraz cichą aprobatę sowieckiej polityki wobec Polski.

Chciałem zaprotestować przeciwko tchórzliwemu nastawieniu do powstania w Warszawie brytyjskiej prasy[…]. Generalnie zostało stworzone wrażenie, że Polacy zasługują na klęskę, nawet jeżeli robią dokładnie to, do czego nawołują ich alianckie rozgłośnie w ostatnich latach […]. To jest moje przesłanie skierowane do lewicowych dziennikarzy i generalnie do całej inteligencji. Pamiętajcie, że każdy z was zapłaci za swoją nieszczerość i tchórzostwo. Nawet nie myślcie, że przez lata będziecie służalczo lizać buty sowieckiego reżimu i nagle znowu powrócicie do duchowej godności – George Orwell, 1 września 1944

W PRL utwory Orwella były objęte zakazem publikacji (w pozostałych krajach komunistycznych samo nazwisko Orwell stanowiło tabu), mimo że propaganda usiłowała czasem przedstawić Rok 1984 jako krytykę rządów laburzystów – oczywiście bez możliwości zapoznania się polskiego czytelnika z treścią książki. Do upadku komunizmu była ona obecna w przekładzie polskim jedynie na emigracji (ukazała się bezpośrednio po wydaniu angielskim), w latach osiemdziesiątych XX wieku w wydawnictwach niezależnych (poza cenzurą) oraz w 1988 w obiegu oficjalnym (PIW).

orwellGeorge Orwell zmarł 21 stycznia 1950 roku w Londynie w wieku czterdziestu siedmiu lat, na kilka dni przed zamierzoną podróżą do sanatorium w Szwajcarii.  Przyczyną jego śmierci była gruźlica, której nabawił się w 1938 roku. Czas ostatnich trzech lat życia dzielił pomiędzy łóżkiem szpitalnym, tworzeniem Roku 1984, wreszcie wyprawami ukochanym motocyklem Royal Enfield 350.

Orwell jest autorem frazy Wielki Brat patrzy (Big Brother is watching you) (Rok 1984), zdania wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych (all animals are equal, but some animals are more equal than others) (Folwark zwierzęcy) określeń: nowomowa (new-speak), policja myśli (thought police), dwójmyślenie (doublethink), myślozbrodnia (thoughtcrime) i wizjonerem totalnej elektronicznej inwigilacji.

70 lat po spisaniu jego pamiętników powstał blog, na którym można śledzić przebieg życia pisarza.

Recenzję książki Brak tchu przeczytasz TUTAJ.

Książki:

1933: Na dnie w Paryżu i w Londynie (Down and out in Paris and London)
1934: Birmańskie dni (Burmese Days: A Novel)
1935: Córka proboszcza (A Clergyman’s Daughter)
1936: Wiwat Aspidistra (Keep the Aspidistra Flying)
1937: Droga na molo w Wigan (The Road to Wigan Pier)
1938: W hołdzie Katalonii (Homage to Catalonia)
1939: Brak tchu (Coming Up for Air)
1945: Folwark zwierzęcy (Animal Farm)
1949: Rok 1984 (Nineteen Eighty-Four)

W języku polskim wydano zbiory: Eseje (1981), I ślepy by dostrzegł (1981), Historię piszą zwycięzcy (1991), Jak mi się podoba (2009) oraz Dzienniki wojenne (2006) zawierające m.in. fragmenty dziennika z czasów wojny, teksty audycji BBC, które Orwell przygotowywał jako pracownik Ministerstwa Propagandy, instrukcje dla dowodzonego przezeń oddziału Home Guard oraz korespondencje wojenne z wyzwolonej Europy.

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *