Dziecko ciemności to opowieść grozy, którą angielski pisarz Graham Masterton w całości osadził w Polskich realiach. Akcja książki toczy się w Warszawie. To w niej dochodzi do serii niewyjaśnionych i brutalnych morderstw. Nieznany sprawca pozbawia swoje ofiary części ciała, które odnajdywane są na terenie całego miasta. Jedna część została odkryta na placu budowy nowoczesnego Hotelu Sanackiego…

Graham Masterton niejednokrotnie w swych książkach przywoływał polskie akcenty. Ten fakt zawdzięczamy żonie pisarza, która ma polskie korzenie; dzięki temu angielski autor jest mocno związany z naszym krajem. Jedna z nowszych książek Masterton Panika w dużej mierze dzieje się w Polsce, ale Dziecko Ciemności jest jej całkowicie poświęcone.

Akcja powieści toczy się w Warszawie. To w niej dochodzi do serii niewyjaśnionych i brutalnych morderstw. Nieznany sprawca pozbawia swoje ofiary części ciała, które odnajdywane są na terenie całego miasta. Jedna część została odkryta na placu budowy nowoczesnego Hotelu Sanackiego. Fakt ten jest nie na rękę właścicielowi, który nie chce opóźnień w swej inwestycji. Polska policja nie potrafi poradzić sobie ze schwytaniem oprawcy, dlatego inwestor, którym jest Sarah Leonard sprowadza z Chicago emerytowanego policjanta – Claytona Marsha. Ten wraz z polskim policjantem Stefanem Rejem prowadzą śledztwo, które pomału doprowadza ich na ślady mordercy. Jak się okazuje żyje on w kanałach Warszawy i zdaje się być kimś więcej niż człowiekiem.

Warszawa okiem Mastertona to miejsce nie do końca przyjazne i przytulne, może właśnie dlatego horror ten Polkom i Polakom nie przypadł do gustu. Autor w swej opowieści przyjrzał się stolicy, ale i historii naszego kraju, bowiem w książce są opisane losy powstańców warszawskich i Warszawy z czasów II Wojny Światowej. Oczywiście w wykonaniu Mastertona jest to opowieść podrasowana i wzbogacona o wymyślone przez niego potwory. Osobiście nie czepiałabym się tak bardzo realiów i może nie do końca trafnego przedstawienia Polski przez autora. Wszakże nie to w fabule Dziecka Ciemności jest najważniejsze.

Skupiam się tu przede wszystkim na najważniejszym elemencie jakim jest postać „Oprawcy” przemierzającego kanały stolicy Polski. Masterton w swym umyśle ma chyba nieskończoną liczbę historii, w których dominującą rolę sprawują mityczne potwory i nieokreślone stwory z podań i legend. W przypadku Dziecka Ciemności postać wymyślona przez autora i historia do niego przypisana scala się w zgrabną całość, która mieści się w ramach dobrego horroru. Niesamowite, budzące grozę zdarzenia są największą siłą opowieści snutych przez Grahama Mastertona, a według mnie i w tej książce tego nie zabrakło.

Dziecko Ciemności na Polskim rynku pojawiło się już w 1996 roku, a w 2013 wydawnictwo Replika przywołało tę historie na nowo, jak zwykle w cieszącej oko oprawie.

Na swoim koncie mam już wiele przeczytanych książek tego brytyjskiego pisarza, a Dziecko Ciemności jest jedną z tych, która szczególnie zapisała się w mej pamięci. Masterton jest specyficzny. Jego twórczość lubi się, albo nie. W jego wykonaniu zdarzają się ksiązki bardziej i mniej udane, ale według mnie Dziecko Ciemności należy do tej pierwszej grupy zwłaszcza za szczególne nawiązanie do naszego kraju, mnogość interesujących postaci i ich barwne zarysowanie oraz nieprzeciętną historię oprawcy z kanałów. Masterton w najlepszym wydaniu.

Zapraszamy do przeczytania fragmentu książki.

Autor: Graham Masterton
Tytuł: Dziecko Ciemności
Wydawnictwo: Replika
Data wydania:  2013
Liczba stron: 400
Gatunek: horror

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *