6 listopada 1952 roku urodził się w Cincinnati (USA) amerykański pisarz, Michael Cunningham. Najbardziej znanym jego dziełem jest powieść Godziny, która doczekała się znakomitej i głośnej ekranizacji.

Cunningham urodził się w Cincinnati (Ohio), a wychowywał się w Pasadenie w Kalifornii. Studiował literaturę na Uniwersytecie Stanforda, gdzie uzyskał tytuł licencjata, później uczył się na Uniwersytecie Iowa, gdzie zdobył stopień magisterski. Podczas pobytu w Iowa publikował krótkie opowiadania w The Atlantic Monthly i Paris Review. Jego opowiadanie White Angel (stanowiące część pierwszej książki Cunninghama: Dom na krańcu świata) zostało w 1989 opublikowane na łamach The New Yorker i wybrane do antologii najlepszych opowiadań amerykańskich Best American Short Stories.

W roku 1993 otrzymał Stypendium Guggenheima, a w 1998 National Endowment for the Arts Fellowship. W 1995, kiedy ukazała się jego druga książka, Z ciała i z duszy, zdobył nagrodę literacką Whiting Writers Award. W 1998 wydał trzecią książkę, Godziny, która jest uznawana za jego najlepsze dzieło. Godziny otrzymały wiele prestiżowych nagród, m.in. Pulitzera, PEN/Faulkner Award i Gay, Lesbian, Bisexual, and Transgendered Book Award. W 2005 opublikował swoją czwartą książkę, Wyjątkowe czasy, która ukazała się w Polsce w czerwcu 2006 nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

godzinyGodziny i Dom na krańcu świata zostały zekranizowane. Godziny, film z roku 2002, wyreżyserował Stephen Daldry, a główne role zagrali: Meryl Streep, Julianne Moore, Nicole Kidman i Ed Harris. Obraz otrzymał 9 nominacji do Oscara, ostatecznie zdobył 1 statuetkę (Nicole Kidman za rolę pierwszoplanową). Dom na krańcu świata wyprodukowała w 2004 wytwórnia Warner Independent Pictures, scenariusz do filmu napisał sam autor, reżyserem był Michael Mayer, w rolach głównych wystąpili Colin Farrell, Robin Wright Penn i Dallas Roberts oraz Sissy Spacek. Cunningham jest także współautorem scenariusza filmu Evening z 2007, w którym jedną z głównych ról zagrała Meryl Streep.

Cunningham wykłada na Fine Arts Work Centre w Provincetown i na Brooklyn College.

Jest zdeklarowanym gejem. Od prawie dwudziestu lat mieszka w Nowym Jorku wraz ze swoim życiowym partnerem, Kenem Corbettem. Choć jego powieści zawierają liczne wątki LGBT, Cunningham nie uważa siebie za „pisarza gejowskiego”.

Powieści:

1990 Dom na krańcu świata (A Home at the End of the World)
1995 Z ciała i z duszy (Flesh and Blood)
1998 Godziny (The Hours)
2005 Wyjatkowe czasy (Specimen Days)
2011 Nim zapadnie noc

nim-zapadnie-nocW październiku 2011 roku ukazała się na polskim rynku najnowsza powieść Cunninghama, Nim zapadnie noc. Na stronie wydawcy czytamy:

Nowa, mistrzowska powieść Michaela Cunninghama, jako przejmujące spojrzenie na naszą egzystencję w dzisiejszym świecie.

Życie to gra pozorów.

Zastanawiasz się czasem, jakim cudem życie nieustannie cię pochłania, mimo że rzadko przytrafia ci się coś naprawdę wyjątkowego?

Bogactwo odczuć, piętno tragicznych wydarzeń z przeszłości, latami skrywane marzenia, pragnienia, lęki – wszystko to pcha nas naprzód.

Pomiędzy książkami Manna, Kafki, Fitzgeralda, zachłyśnięty muzyką Schuberta i Coltrane’a, Peter – właściciel nowojorskiej galerii – szuka w życiu, jak w sztuce, czegoś niepowtarzalnego. Elementy jego uporządkowanego świata zaczynają się poddawać subtelnym zmianom, gdy w mieszkaniu Petera i Rebekki pojawia się jej dużo młodszy brat, chłopak z narkotykową przeszłością.

Wiecznie dążymy do piękna. Własnego piękna, które definiujemy indywidualnie, a jednak wciąż szukamy go w innych ludziach i czasami znajdujemy w najmniej odpowiednim miejscu…

Michael Cunningham uznawany jest za jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy amerykańskich. REBIS opublikował jego powieści Dom na krańcu świata, Z ciała i z duszy, Wyjątkowe czasy i Godziny. Ta ostatnia zdobyła Nagrodę Pulitzera oraz PEN/Faulkner Award. Na jej podstawie Stephen Daldry nakręcił film z Meryl Streep, Julianne Moore i Nicole Kidman (nagrodzonej Oscarem i Złotym Globem za rolę Virginii Woolf).

Tytuł: Nim zapadnie noc
Seria: Salamandra
Autor: Cunningham Michael
Wydawca: Rebis Dom Wydawniczy
Data premiery: 20 października 2011
Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski
Wymiary: 197 x 128
Gatunek: powieść obyczajowa

Źródło: Wikipedia.org, Rebis.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *