Martin Freeman to brytyjski aktor, o którym ostatnio głośno było za sprawą dwóch ról: hobbita Bilba Bagginsa w zrealizowanej z rozmachem ekranizacji powieści J.R.R. Tolkiena Hobbit, czyli tam i z powrotem oraz dr. Watsona w niezwykle popularnym serialu BBC Sherlock, którego akcja oparta jest, rzecz jasna, na motywach twórczości Arthura Conan Doyle’a.

Freeman zdobył jednak popularność już wcześniej – dzięki udziałowi w serialu BBC Biuro (The Office, 2001 – 2003), gdzie wcielił się w postać Tima Canterbury’ego, oraz Arthura Denta – głównego bohatera w adaptacji powieści Autostopem przez Galaktykę (2005) Douglasa Adamsa.

Martin Freeman urodził się 8 września 1971 roku w Aldershot, w Hampshire (Wielka Brytania), jako najmłodszy z pięciorga dzieci. Jego ojciec, Geoffrey – oficer marynarki, i jego matka rozeszli się, gdy Freeman był dzieckiem. Kiedy miał dziesięć lat, jego ojciec zmarł na zawał serca.

W wieku 15 lat Martin zdecydował się dołączyć do młodzieżowej grupy teatralnej ,a w wieku 17 lat ostatecznie podjął decyzję, że to właśnie z aktorstwem chce związać swoją przyszłość. Jedną z ról, które przyniosły mu największą popularność był wspomniany Tim Canterbury w serialu The Office. Za tę postać Freeman został dwukrotnie nominowany do nagrody BAFTA (w 2003 i 2004 roku). Wystąpił również w takich produkcjach jak Hardware, Ali G, czy Love Actually (To właśnie miłość). Inne filmy, w których możemy go oglądać to m.in.: This Life, The Robinsons, Black Books, Hot Fuzz, The All Together, Boy Meets Girl. Od 2010 roku z powodzeniem występuje w serialu Sherlock w roli doktora Johna Watsona. Za rolę tę był już dwukrotnie nominowany do nagrody BAFTA (2011 – wygrana, 2012) oraz jednokrotnie do nagrody Emmy (2012). Wciela się również w postać młodego Bilba Bagginsa w trylogii Hobbit Petera Jacksona: Hobbit: An Unexpected Journey, Hobbit: The Desolation of Smaug i Hobbit: There and Back Again. Z odtwórcą roli Sherlocka Holmesa, Benedictem Cumberbatchem, Freeman spotyka się także na planie Hobbita, gdzie Cumberbatch wciela się w rolę… smoka Smauga.

 W trakcie nagrywania programu Who Do You Think You Are? wyemitowanego 19 sierpnia 2009 roku aktor odkrył, że jego dziadek, Leonard Freeman, był lekarzem i po rozpoczęciu II wojny światowej zginął kilka dni przed ewakuacją Dunkierki.

Już w grudniu zobaczymy go znów na wielkim ekranie w roli hobbita Bilba – już po raz trzeci w filmie Hobbit: Bitwa Pięciu Armii, który zamknie trylogię w reżyserii Petera Jacksona.

freeman bilbo

freeman watson

Źródła: wikipedia.org, filmweb.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *