Różne i bardzo zmienne są koleje ludzkiego losu. Prawdę tę świetnie ilustruje książka Gabrieli Azymut Miłość siłą przetrwania. Zawiera ona wspomnienia autorki z jej życia – z dzieciństwa, wczesnej młodości i późniejszych lat; wspomnienia radosne i smutne, słodkie i gorzkie, dobre i złe.

Choć książka ta stanowi całość, można wyodrębnić w niej trzy części.

Pierwsza z nich to wspomnienia z dzieciństwa, spędzonego w jednej z niewielkich podhalańskich wsi. Autorka opowiada tu o swojej rodzinie – rodzicach i rodzeństwie, o rodzinnym domu i gospodarstwie, o wsi, w której mieszkała, o dziecięcych zabawach i domowych obowiązkach, o wspólnej pracy na roli, w gospodarstwie, w domu. Opisuje również kultywowane w jej rodzinnej miejscowości tradycje i zwyczaje, związane z różnymi świętami, uroczystościami i innymi wydarzeniami, a także pozostałe jeszcze z dawnych czasów, a wciąż żywe wierzenia. Te wszystkie wspomnienia z dziecinnych lat składają się na barwny obraz życia w podhalańskiej wsi sprzed kilkudziesięciu lat, życia niepozbawionego trosk i trudności, wypełnionego ciężką pracą, przynoszącą jednak radość, satysfakcję i zadowolenie.

Druga część tych wspomnień dotyczy już dorosłego życia autorki, będącego, jak sama to określa, trwającą dziewięć lat wojną z alkoholizmem męża – wojną zakończoną wyzwoleniem się z piekła, w jakim znalazła się wraz z córką, i rozpoczęciem nowego życia.

Trzecią część i jak gdyby podsumowanie opowiedzianej w książce historii stanowią rozważania autorki na temat ludzkiego życia i tego, co w życiu jest, a przynajmniej co dla wszystkich powinno być, najważniejsze. Opierając się na własnych doświadczeniach, dzieli się swoimi przemyśleniami, porusza ważne kwestie, przypomina kierujące ludzkimi losami prawdy życiowe.

Wspomnienia to jeden z moich ulubionych gatunków literackich, stąd często sięgam po książki, zawierające prawdziwe historie życia innych ludzi, szukając w nich powrotów do minionej przeszłości, rozmaitych emocji i uczuć, życiowych doświadczeń. Właśnie dlatego też zainteresowała mnie książka Gabrieli Azymut Miłość siłą przetrwania. Jak mogłam przekonać się już w trakcie czytania, w opowieści tej mogłam znaleźć to wszystko, czego szukałam, a nawet więcej, niż oczekiwałam.

Lektura tej książki wywołała we mnie wiele odczuć i skłoniła do przemyśleń. Przede wszystkim zauroczył mnie wspaniale odmalowany przez autorkę obraz życia na wsi. Nieprzypadkowo użyłam tutaj słowa „odmalować”, gdyż Gabriela Azymut, powracając wspomnieniami do czasów swojego dzieciństwa, snuje swą opowieść niezwykle żywo i barwnie, znakomicie oddając atmosferę minionych czasów. Stara się zachować w swojej pamięci i przekazać innym to wszystko, co bezpowrotnie minęło, przenosząc czytelnika do innego świata. Opisuje piękno przyrody, używając przy tym niecodziennego, poetyckiego wręcz języka.

Innego rodzaju uczucia wywołała we mnie ta część opowieści, która dotyczy długiej walki autorki z alkoholizmem męża – walki o wolność i szczęście, walki o własne marzenia. Choć pisze ona o tych swoich przeżyciach w sposób prosty, nie użalając się nad sobą, podczas lektury udzielały mi się emocje, jakie musiała odczuwać wówczas, gdy toczyła tę walkę, a także później, przy pisaniu książki, gdy powracała myślami do tamtych wydarzeń.

W opowieści tej odnalazłam też sporo życiowych mądrości, które – choć wydają się oczywiste – nieraz trzeba sobie na nowo przypomnieć, uświadomić, odświeżyć. Taką rolę spełniła wobec mnie książka Miłość siłą przetrwania. Dodam, iż narracja jest w niej prowadzona jasnym stylem i bardzo ładnym językiem, dzięki czemu zawarte tu wspomnienia czyta się z prawdziwą przyjemnością.

Książka Gabrieli Azymut to bardzo osobista, niekiedy intymna, mocno poruszająca historia kobiety, która odnalazła w sobie siłę do walki o spokój duszy i szczęście swoje i swoich bliskich. Potrafiła przeciwstawić się przeciwnościom losu i stojąc na rozstaju dróg, dokonać wyboru – wybrać tę drogę, którą uznała za najlepszą. Będąc ofiarą, umiała w pewnym momencie powiedzieć „dość” i podjąć niełatwe decyzje, wierząc, że postępuje właściwie. Jej postawa może być drogowskazem dla wielu innych kobiet, które mają podobne doświadczenia życiowe, a nie potrafią, nie mają siły zmienić swojego życia.

Miłość siłą przetrwania to książka, która uświadamia istotne dla każdego człowieka prawdy uniwersalne. Dowodzi, że życie ludzkie różnie się układa, ale mamy w dużym stopniu wpływ na to, jak potoczą się nasze losy. Podkreśla siłę i wagę wartości takich jak: więzi rodzinne, solidarność, wiara w Boga oraz nadzieja i ufność nim pokładane, umiłowanie przyrody, szacunek dla pracy rąk ludzkich, dobroć, miłość. Przypomina, jak ważna jest umiejętność doceniania tego, czym los nas obdarzył. Kładzie nacisk na wolę walki ze złem. Docenia niełatwą zdolność przebaczenia, sobie i innym.

Dla Gabrieli Azymut siłą przewodnią w jej życiu była – jak wskazuje na to już sam tytuł książki – miłość – miłość rodzinna, miłość bliźniego, miłość do Boga i do samej siebie. O tej miłości pięknie mówi: Podtrzymujmy więc płomyk naszej miłości, aby nie zagasł i nie pozwólmy mu się wypalić. Niech nasze serca nie stają się obojętne i zimne na uczucia, okazujmy miłość swoim bliskim na tyle, na ile potrafimy. Róbmy to każdego dnia (…). Zacznijmy jeszcze dzisiaj, bo jutro może nie nadejść albo może okazać się o jeden dzień za późno. Te i inne, równie piękne słowa, przemyślenia i uwagi zawarte w książce Miłość siłą przetrwania, sprawiają, że choć opowiada ona o wielu bolesnych i trudnych sprawach i przeżyciach autorki, zawiera jednocześnie w sobie tak wiele ciepła, optymizmu i pozytywnej energii. Przede wszystkim właśnie te dobre uczucia emanują z kart książki i przynoszą ukojenie podczas lektury, będąc przy tym źródłem wielu wzruszeń, a także refleksji. Przynajmniej ja tak to odczuwałam, choć wierzę, że inni czytelnicy, którzy mieli okazję opowiedzianą tu historię, mieli podobne odczucia.

Miłość siłą przetrwania to z jednej strony zwykła, bo mówiąca o zwyczajnym życiu, ale jednocześnie w pewnym sensie niezwykła, wspaniała i wartościowa opowieść, godna pozytywnej rekomendacji, co podkreślam mocno i z pełną świadomością. Dlatego szczerze, z całego serca polecam ją wszystkim, bez wyjątku. Przeczytajcie, a poznacie ogromną siłę tkwiącą w tej książce.

Autorka: Gabriela Azymut
Tytuł: Miłość siłą przetrwania
Data wydania: marzec 2014
Wymiary: 140×200 mm
Liczba stron: 173
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Sorus
ISBN: 978-83-63768-09-6
Gatunek: literatura faktu, wspomnienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *