Czasami los bywa przewrotny. Lubi nas zaskoczyć w momencie, w którym najmniej się tego spodziewamy, sprawiając, że dopada nas przeszłość, burząca całkowicie spokój, wywracająca życie do góry nogami, zagrażająca naszej przyszłości. Przekonał się o tym Mike Wingate, bohater powieści Gregga Hurwitza Będziesz następny.

Gregg Hurwitz to amerykański pisarz i scenarzysta, absolwent Harvardu i Oksfordu. Wielokrotnie był nominowany do nagród literackich w kategorii najlepszej powieści kryminalnej. Współpracuje z największymi amerykańskimi studiami filmowymi, jak Paramount, MGM i Warner Bros. Jest wykładowcą kreatywnego pisania na Uniwersytecie Południowej Kalifornii oraz autorem jedenastu wysoko ocenionych przez krytyków thrillerów, przełożonych na siedemnaście języków. Na swoim koncie ma też kilkadziesiąt komiksów, napisanych dla Marvel Comics.

Zawsze, gdy szukałam dla siebie interesującej lektury, bardzo chętnie sięgałam po thrillery, będące dla mnie źródłem emocji, adrenaliny i napięcia. Czy znalazłam to w książce Gregga Hurwitza? Czy powieść Będziesz następny spełniła moje oczekiwania? Zanim o tym powiem, najpierw kilka słów na temat fabuły.

Mike Wingate jest przedsiębiorcą budowlanym. Wiedzie spokojne życie z żoną Annabel i ośmioletnią córeczką Kat. Jego największą troską jest zapewnienie rodzinie poczucia bezpieczeństwa. Wydaje się, że udało mu się to osiągnąć. Właśnie sfinalizował intratne przedsięwzięcie – budowę ekologicznego osiedla, za co ma dodatkowo otrzymać nagrodę od gubernatora. Na uroczystej gali spotyka mężczyzn, którzy dają mu do zrozumienia, że wiedzą o nim wiele, a także  – nie wprost – grożą mu. Już wkrótce Mike przekonuje się, że ludzie ci na groźbach nie zamierzają poprzestać. Życie jego rodziny znajduje się w ogromnym niebezpieczeństwie. Co gorsze, nie ma on pojęcia, czego ścigający go przestępcy chcą od niego, dlaczego chcą go dopaść. Jak się okazuje, na pomoc ze strony policji nie może liczyć, musi więc wziąć sprawy swoje ręce, prosząc o pomoc szczególnego przyjaciela z dzieciństwa. Dlaczego w sprawę tę zaangażowane są agencje rządowe? Czy ma ona związek z dopiero co odkrytym i zatajonym przez Mike’a błędem, czy z jego wczesną młodością, a może z przeszłością sięgającą głębiej, niż może on sięgnąć pamięcią? Tego tak szybko mężczyzna się nie dowie. Również i nam autor nie zdradzi od razu wszystkiego, serwując nam niezłą dawkę emocji i sekretów.

Jedną z głównych zalet powieści Gregga Hurwitza jest właśnie intrygująca, zagadkowa, w perfekcyjny sposób zaplanowana i znakomicie skonstruowana fabuła. Tajemnicze wydarzenia z przeszłości głównego bohatera oraz niejasne motywy osób, które czyhają na życie Mike’a i jego rodziny, wzbudzają podczas lektury ogromną ciekawość, tym bardziej, że w rozwiązaniu tej zagadki podążamy krok w krok za nim i niemal na samym końcu tej historii poznajemy całą prawdę.

Wartka, pełna nagłych i nieoczekiwanych zwrotów akcja toczy się w zawrotnym tempie, nie dając chwili wytchnienia. Od kiedy Mike przekonuje się, że niebezpieczeństwo, w jakim niespodziewanie znalazł się wraz ze swoją rodziną, jest zupełnie realne, podejmuje działania, które są motorem dalszych wydarzeń. Czekają go trudne decyzje, w pewnym momencie musi, jak nakazuje mu przyjaciel, zapomnieć, że jest mężem i ojcem, a być jedynie „facetem, który ma zadanie do wykonania”. Nie będzie to łatwe, lecz wkrótce Mike ze ściganego staje się tym, który ściga swych prześladowców. Na szali kładzie wszystko, ryzykując życie, wiedząc jednocześnie, że tylko zdecydowane działanie pozwoli mu ochronić rodzinę. Przestępcy nie pozostają mu dłużni, też są bowiem gotowi na wszystko.

Autor fachowo i umiejętnie buduje w powieści napięcie, które udziela się czytelnikowi wraz z rozwojem wydarzeń, które przedstawione tu zostały bardzo sugestywnie i obrazowo. Niesamowicie wyczuwalne jest nieustające poczucie zagrożenia, towarzyszące głównemu bohaterowi. W pewnym momencie sama zaczęłam mocno przeżywać to, co go spotkało, i niejednokrotnie odczułam dreszcz strachu, rozpacz, gniew czy beznadziejność sytuacji, w jakiej się on znalazł, zaś napięcie, jakie mnie ogarnęło, opuściło mnie dopiero na samym końcu.

Do walorów tej książki zaliczyć można również bohaterów. Gregg Hurwitz nakreślił ich sylwetki w sposób wyrazisty. Ich zachowania, reakcje i uczucia są wiarygodne i realne. Dotyczy to nie tylko Mike’a, ale też Annabel i Kat. Na osobną uwagę zasługuje Shep – przyjaciel Mike’a – postać trochę niejednoznaczna, kontrowersyjna, jeśli chodzi postępowanie w życiu, lecz wzbudzająca prawdziwą sympatię i wnosząca do pełnej napięcia fabuły iskrę humoru. Również bohaterowie negatywni wydają się żyć naprawdę – ich bezwzględność i brutalność budzą przerażenie i zgrozę.

Pośród sensacyjnej treści w książce znaleźć można ponadto piękne i mądre przesłanie, skryte w prezentowanych tu pozytywnych postawach i ukazanych wartościach takich jak: miłość, przyjaźń, lojalność, oddanie, wytrwałość, uczciwość, siła ducha. To kolejny atut powieści, sprawiający, iż czyta się ją z wielkim zaangażowaniem w losy bohaterów.

Podsumowując, mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że książka Gregga Hurwitza Będziesz następny to mistrzowsko skonstruowany thriller, który bardzo przypadł mi do gustu. W żadnym razie nie zawiodłam się na tej powieści ani na jej autorze. Szczerze przyznaję, że moje pierwsze spotkanie z jego prozą uważam za nadzwyczaj udane, zaś w przyszłości, jeśli będę miała okazję, chętnie sięgnęłabym po inne książki tego pisarza. Tę powieść uznaję za godną jak najbardziej pozytywnej, a nawet entuzjastycznej  rekomendacji. Z pewnością spodoba się ona miłośnikom thrillerów i sensacji, czytelnikom ceniącym w lekturze szybką, trzymającą w napięciu akcję, zagadkową intrygę oraz emocje. Tego wszystkiego tu nie zabraknie. Polecam – ta książka Was nie rozczaruje.

Autor: Gregg Hurwitz
Tytuł: Będziesz następny
Tytuł oryginalny: You’re next
Przekład: Ewa Wojtczak
Data wydania: 28 maja 2014
Wymiary: 123×196 mm
Liczba stron: 480
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydawnictwo: Albatros
ISBN: 978-83-7885-681-8
Gatunek: thriller, sensacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *