16 czerwca Irlandia (ale też i nie tylko ona) obchodzi Bloomsday – świeckie święto ustanowione dla upamiętnienia życia i twórczości irlandzkiego pisarza Jamesa Joyce’a, a w szczególności fikcyjnych wydarzeń z jego powieści Ulisses, której akcja w większości rozgrywa się 16 czerwca 1904 roku (z wyjątkiem monologu Molly – poranne godziny siedemnastego).

Nazwa święta pochodzi od nazwiska Leopolda Blooma, głównego bohatera Ulissesa, a dzień 16 czerwca 1904 został przez pisarza wybrany, ponieważ to właśnie wtedy James Joyce umówił się na pierwszą randkę z Norą Barnacle, która wkrótce stała się jego muzą, kochanką, a potem żoną.

Pierwsze obchody miały miejsce w 1954 roku, a większy, trwający pięć miesięcy festiwal (ReJoyce Dublin 2004) odbył się w Dublinie pomiędzy 1 kwietnia i 31 sierpnia 2004, w sto lat po wydarzeniach opisanych w powieści. Podczas festiwalu, w niedzielę poprzedzającą główne obchody, 10 000 ludzi zgromadzonych na dublińskiej ulicy O’Connell uraczonych zostało irlandzkim śniadaniem składającym się z kiełbasy, bekonu, tostów, fasolki, tradycyjnych potraw „white pudding” i „black pudding” oraz piwa Guinness.

Podczas corocznych obchodów święta mają miejsce m.in. sympozja akademickie, inscenizacje i czytanie Ulissesa, oraz wędrówki po barach. W Dublinie często można napotkać entuzjastów przebranych w ubiory z początku dwudziestego wieku, krążących śladami bohaterów Joyce’a.

BloomsdayGtGeorgeSt

Ulisses, sprawca całego zamieszania, to powieść autorstwa Jamesa Joyce’a. Najpierw publikowana w latach 1918-1920 w odcinkach w amerykańskiej gazecie The Little Review, następnie wydana w całości w Paryżu przez Sylvię Beach 2 UlyssesCoverlutego 1922 roku.

Treścią powieści jest wędrówka po Dublinie głównego bohatera, Leopolda Blooma, jednego, zupełnie zwyczajnego dnia – 16 czerwca 1904. Tytuł książki stanowi nawiązanie do bohatera Odysei Homera. Między tymi dwoma dziełami znajduje się wiele połączeń, zarówno jawnych, jak i ukrytych, przykładowo: związek Leopolda Blooma z Odyseuszem, Molly Bloom z Penelopą i Stefana Dedalusa z Telemachem.

Ulisses jest obszerną powieścią: obliczono, że składa się z 267 000 słów (w tym 30 000 różnych). W większości wydań ma od 800 do 1000 stron i jest podzielona na 18 rozdziałów. Książka była przedmiotem wielu kontrowersji, oskarżano ją o nieprzyzwoitość. Dziś jednak – dzięki docenieniu techniki strumienia świadomości, eksperymentów z prozą, żartów, parodii i aluzji oraz bogatych charakterystyk – Ulisses uznawany jest za arcydzieło modernizmu.

A tak oto, mniej więcej, wyglądają obchody:

{youtube}uhilxzboNi0{/youtube}

Więcej o pisarzu przeczytasz TUTAJ.

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *