Wydawnictwo Naukowe Katedra specjalizuje się w fascynujących i wartych uwagi publikacjach z zakresu m.in. kulturoznawstwa i antropologii, nierzadko ujętych w bardzo przystępny sposób. Publikujemy nazwiska osób, które dzięki naszemu konkursowi mają okazję zapoznać się aż z trzema książkami, które w ostatnim czasie ukazały się nakładem Katedry.

Na Zwycięzców czekały 3 zestawy po 3 godne polecenia książki – eseje z zakresu kulturoznawstwa i antropologii kulturowej: Bestie i ofiary. Przemoc wobec kobiet w filmie współczesnym autorstwa Anny Małyszko, To nas pociąga! O serialowych antybohaterach Bernadetty Darskiej oraz Postfutbol. Antropologia piłki nożnej, wspólne dzieło Mariusza Czubaja, Jacka Drozdy i Jakuba Myszkorowskiego.

Aby mieć szansę na ich wygranie, należało odpowiedzieć na 3 pytania:

1. W którym współczesnym filmie pokazano przemoc wobec kobiet w sposób, na który warto zwrócić uwagę? Dlaczego?

2. Czy serial może być ważną częścią kultury? Dlaczego?

3. Za co można kochać – lub nienawidzić – współczesną piłkę nożną?

Szczegóły konkursu znajdziesz TUTAJ.

A oto nazwiska nagrodzonych osób: Anna Stefańska, Daria Kot, Krzysztof Gawryś. Z Nagrodzonymi już skontaktowaliśmy się e-mailowo

Gratulujemy! Wszystkim pozostałym osobom dziękujemy za nadesłane zgłoszenia!

O nagrodach:

92129-bestie-i-ofiary-anna-malyszko-1Bestie iofiary, Anna Małyszko

Nie jest to książka filmoznawcza – jej tematem nie jest bowiem film jako taki, ale przedstawiona w nim przemoc wobec kobiet jako przedmiot sztuki. W swej analizie Anna Małyszko traktuje film jako wytwór kultury, a zarazem medium kanalizujące wszelkiego rodzaju jawne i niejawne tabu. Autorka postrzega kino jako nośnik społecznych przekonań dotyczących męskiej agresji wobec kobiet. Posiłkując się, nierzadko sprzecznymi ze sobą, koncepcjami przemocy, stara się zanalizować jej ekranowe reprezentacje pod kątem tych przekonań. Nie unika również refleksji nad moralnym wydźwiękiem estetycznego przedstawiania męskiej agresji wobec kobiet i podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego kino traktuje przemoc wobec kobiet ze swoistą ambiwalencją.

Prace naukowe z humanistyki powinny mieć czytelników, dlatego nie rezygnując z erudycji i wnikliwości analiz, powinny być napisane prosto, jasno i w miarę możliwości pięknie. Książka Anny Małyszko spełnia te wszystkie warunki. Mam nadzieję, że za nią pójdą inne. Bohdan Dziemidok

Anna Małyszko(ur. 1982) – z wykształcenia socjolożka i kulturoznawczyni. Na co dzień pracuje w mediach. Obecnie, jako doktorantka w warszawskiej SWPS, bada, jak relacje między kulturą dominującą a mniejszościami kulturowymi wyrażane są w sztuce.

Tytuł: Bestie i ofiary. Przemoc wobec kobiet w filmie współczesnym
Autorka: Anna Małyszko
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Katedra
Data premiery: listopad 2013
Oprawa: miękka
Liczba stron: 244
ISBN: 978-83-63434-10-6
Kategoria: kulturoznawstwo, esej

1To nas pociąga!, Bernadetta Darska

Seriale telewizyjne stały się współcześnie jedną z najciekawszych odsłon popkultury. Dzięki nim dowiadujemy się m.in. jak zmienia się nasze społeczeństwo, jakiego rodzaju wyzwania nas fascynują, dlaczego zło bywa czasem bardziej interesujące niż dobro. To nas pociąga! O serialowych antybohaterachBernadetty Darskiej to książka przyglądająca się etycznemu uwikłaniu wybranych bohaterów serialowych. Dexter Morgan – seryjny morderca, którego kochamy (Dexter), Nancy Botwin – wdowa wychowująca dwójkę synów i handlująca marihuaną (Trawka), Walter White – ojciec i mąż, nauczyciel chemii, który staje się wiodącym producentem metamfetaminy (Breaking Bad) czy Hank Moody – pisarz przeżywający kryzys twórczy i uprawiający seks niemalże z każdą kobietą, którą spotka (Californication) – to część bohaterów tej książki.

Książka Bernadetty Darskiej to solidne studium z zakresu poetyki współczesnego serialu telewizyjnego. Autorka przygląda się wielostronnie coraz ważniejszej dziś postaci tej popularnej formy filmowej, jaką staje się antybohater. Okazuje się, że nieprzypadkowo tak mocno przemawia on do dzisiejszego widza, gdyż jego przygody obrazują wejście nas wszystkich w kulturę straconych złudzeń. Zamiast amerykańskich snów, licznych iluzji szczęśliwego życia w stabilnym oraz dojrzewającym etycznie społeczeństwie antybohaterowie wyrażają trudne doświadczenia osób żyjących pod naciskiem kryzysu ekonomicznego, coraz lepiej widocznej niemoralności liberalizmu, słabości państwa, więzi wspólnotowych wymagających restytucji na nowych, ale nieznanych dobrze nikomu zasadach.
– prof. Tomasz Mizerkiewicz

Recenzję książki przeczytasz TUTAJ.

Bernadetta Darska (ur. 1978) – krytyczka literacka, doktor literaturoznawstwa. Adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Wykładowczyni Gender Studies przy ISNS Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2002-2009 redaktor naczelna pisma literacko-kulturalnego Portret. Autorka pięciu książek: Ucieczki i powroty. Obrazy rzeczywistości w prozie najnowszej (2006), Czas Fem. Przewodnik po prasie feministycznej i tematach kobiecych w czasopismach kulturalnych po 1989 roku (2008), Głosy kobiet. Prasa feministyczna po roku 1989 wobec tożsamości i dyskursu (2009) oraz dwóch tomów pt.Śledztwo i płeć. O bohaterkach powieści kryminalnych (2011). Prowadzi blog krytycznoliteracki: A to książka właśnie!.

Autorka: Bernadetta Darska
Tytuł: To nas pociąga! O serialowych antybohaterach
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Katedra
Seria: Studia Kulturowe
Format: 121×194, oprawa miękka 
ISBN: 978-83-63434-05-2
Premiera: 19 października 2012
Kategoria: kulturoznawstwo, esej

1 1Postfutbol, Mariusz Czubaj, Jacek Drozda i Jakub Myszkorowski

Autorom tej nietuzinkowej opowieści na sześć rąk, którą czyta się z wypiekami na twarzy i emocjonalnym zaangażowaniem (bo nie o piłce jedynie mowa, ale o świecie, w którym żyjemy), udało się nie tylko pokazać panoramę futbolowej historii najnowszej, ale nasycić ją też dodatkowo udanymi i soczystymi portretami i detalami narracyjnymi. Każdy pragnący zrozumieć, czym jest naprawdę dzisiejsza piłka nożna i do jakiej w istocie wielowarstwowej gry jest zapraszany jako kibic i fan oraz na jakie jej reguły się godzi, winien koniecznie przeczytać Postfutbol. 
– prof. Wojciech J. Burszta

Recenzję książki przeczytaszTUTAJ.

Autorzy:

Mariusz Czubaj – profesor antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Zajmuje się m.in. badaniem kultury popularnej oraz antropologią sportu. Kieruje trzyletnim projektem badawczym Stadion – Miasto – Kultura. Euro 2012 i przemiany kultury polskiej prowadzonym w Instytucie Badań Przestrzeni Publicznej. Autor powieści kryminalnych. Opublikował m.in. książki: Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów, Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne.

Jacek Drozda – kulturoznawca, doktorant w Instytucie Kultury i Komunikowania SWPS w Warszawie. Interesuje się badaniami kultury popularnej, radykalnymi ideami w nauce, sztuce, polityce i codzienności, ruchami społecznymi i antykapitalistyczną krytyką kultury. Piłką nożną zafascynowany od zawsze. Brak talentu sportowego skłonił go do zajęcia się analizą ruchów kibicowskich, alternatywnymi historiami futbolu i związkami piłki nożnej z polityką. Praktykuje kibicowanie na stadionie i przed ekranami.

Jakub Myszkorowski – trener i analityk piłkarski. Odpowiadał m.in. za bank informacji w reprezentacji Polski U-17 w 2012 roku podczas przygotowań do finałów ME. Stworzył Dział Analizy w KSP Polonia Warszawa. Współpracował z wieloma czołowymi trenerami w Ekstraklasie. Poza działalnością analityczną próbował (bez powodzenia) ukończyć doktorat w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie zajmował się m.in. tanatologią.

Tytuł: Postfutbol. Antropologia piłki nożnej
Autorzy: Mariusz Czubaj, Jacek Drozda, Jakub Myszkorowski
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Katedra
Data wydania: 2012
Oprawa: miękka
Liczba stron: 288
Wymiary: 201 x 24 x 127
Kategoria: esej, antropologia, piłka nożna

92129-bestie-i-ofiary-anna-malyszko-1 - Kopia

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *