Sean Bean to bardzo lubiany i popularny brytyjski aktor teatralny i filmowy. Naprawdę nazywa się Shaun Mark Bean, Sean to irlandzko-szkocka pisownia jego imienia, której używa jako aktor.

Przyszedł na świat 17 kwietnia 1959 roku w Sheffield w Anglii. Zanim rozpoczął karierę artystyczną, pracował jako spawacz w firmie swego ojca. Szybko sobie jednak uświadomił, że w życiu chciałby robić coś zupełnie innego. Spróbował swoich sił jako aktor w miejscowym teatrze w Sheffield, gdzie w krótkim czasie zyskał miano jednego z najlepszych artystów tej sceny. Zachęcony sukcesem podjął naukę w prestiżowej Royal Academy of Dramatic Art w Londynie.

Ukończywszy szkołę, Bean zadebiutował na dużej scenie jako Tybalt w Romeo i Julii Williama Szekspira, zyskując uznanie krytyków. Został zauważony, co zaowocowało kolejnymi propozycjami ról. W roku 1986 Derek Jarman zaangażował Beana do swojego filmu Caravaggio. Krytycy przyjęli tę rolę Beana bardzo entuzjastycznie, a sama rola otworzyła mu drogę do członkostwa w elitarnym Królewskim Towarzystwie Szekspirowski. (Royal Shakespeare Company) z siedzibą w Stratford-upon-Avon,  z którym przez jakiś czas występował.

sean-bean-sharpeW roku 1988 Sean Bean wystąpił w jednej z głównych ról w głośnym filmie Burzliwy poniedziałek Mike’a Figgisa. Ta kreacja ostatecznie ugruntowała jego wysoką pozycję w branży i otworzyła mu drzwi do udziału w wysokobudżetowych produkcjach. Od tej pory Sean występował w filmach takich jak Czas patriotów, czy GoldenEye. Dużą popularność przyniósł mu udział w filmie Drużyna Pierścienia, filmowej adaptacji Władcy Pierścieni J. R. R. Tolkiena, superprodukcji w reżyserii Petera Jacksona.

Zasłużył się także jako aktor w produkcjach telewizyjnych, m. in. wcielił się w postać brytyjskiego żołnierza Richarda Sharpe’a w serii 16 filmów o jego przygodach wyprodukowanych przez BBC. Filmy te oparte były na powieściach, które napisał Bernard Cornwell. Ostatnio mogliśmy podziwiać go także w pierwszym sezonie głośnego serialu HBO Gra o tron, w którym wcielił się w seniora rodu Starków.

Był czterokrotnie żonaty. Ze związków ma trzy córki.

W jego biografii nie brak ciekawostek. Ma bliznę nad okiem, po tym jak Harrison Ford uderzył go hakiem podczas kręcenia sceny śmierci w filmie Czas patriotów. Jego niechęć do latania jest tak duża, że podczas kręcenia sceny na Górze Caradhras z Władcy Pierścieni: Drużyna Pierścienia, na plan szedł pieszo, w kompletnym kostiumie, poczas gdy jego koledzy z filmu lecieli tam helikopterem. Zgłosił się także na przesłuchanie do sean-bean-boromirroli Jamesa Bonda do filmu W obliczu śmierci z 1987 roku. Ostatecznie rolę otrzymał Timothy Dalton. Bean kilka lat później zagrał przeciwnika Bonda w GoldenEye.

Jakiś czas temu fani aktora obliczyli, że grane przez niego postacie charakteryzuje szczególnie wysoka śmiertelność. Giną one statystycznie raz na 1,24 roku. Od roku 1986 postaci grane przez aktora umierały w filmach ponad 20 razy. Fakt ten sprawia, że na swój sposób samo pojawienie się Beana w obsadzie filmu może być traktowane jak… spojler…

Fanki i fani aktora w 2012 roku zorganizowali nawet akcję mającą na celu ogłoszenie roku 2012 rokiem bez zabijania Seana Beana…

save-sean-bean-1-558x1024

 Wybrana filmografia:

Winter Flight (1984) jako Hooker
Caravaggio (1986) jako Ranuccio
Burzliwy poniedziałek (1988)
Prince (1991) jako Jack Morgan
Czas patriotów (1992) jako Sean Miller
Jakub (1994) jako Ezaw
Scarlett (1994) jako lord Fenton
GoldenEye (1995) jako Alec Trevelyan
Anna Karenina (1997) jako Vronsky
Ronin (1998) jako Spence
Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia (2001) jako Boromir
Władca Pierścieni: Dwie Wieże (2002) jako Boromir (w wersji rozszerzonej)
Tom & Thomas (2002) jako Paul Sheppard
Equilibrium (2002) jako Errol Partridge
Troja (2004) jako Odyseusz
Wyspa (2005) jako Merrick
Skarb narodów (2005) jako Ian Howe
Plan lotu (Flightplan) (2005) jako Captain Rich
Silent Hill (2006) jako Christopher DaSilva
Autostopowicz (2007) jako John Rider
Eliminator (2007) jako Danny Bryant
Crusoe (2008) jako James Crusoe
Ca$h (2010) jako Pike Kubic/Reese Kubic
Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna (2010) jako Zeus
Black Death (2010) jako Ulric
Gra o tron (2011) jako Eddard „Ned” Stark
Królewna Śnieżka (2012) jako Król
Silent Hill: Apokalipsa 3D (2012) jako Harry
Terrorysta
(2012) jako Evan
Psy wojny (2012) jako Dimidov

Źródła: Filmweb.pl, Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *