Emma Thompson – ceniona i lubiana angielska aktorka i scenarzystka.

Dwukrotna zdobywczyni Oscara: w 1992 roku zdobyła swoją pierwszą statuetkę za film Powrót do Howards End (dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej) rok 1996 przyniósł jej drugiego Oscara, tym razem jednak za najlepszy scenariusz adaptowany (film Rozważna i romantyczna, w którym także zagrała jedną z głównych ról).

Przyszła na świat 15 kwietnia 1959 roku w Londynie, w rodzinie artystów. Jej ojciec, Eric Thompson, jest znanym reżyserem teatralnym a matka, Phyllida Law, aktorką. Emma zdecydowała się iść w ślady rodziców i jeszcze na studiach (na Uniwersytecie Cambridge, gdzie studiowała literaturę angielską) założyła żeńską grupę teatralną Woman’s Hour. Grywała w przedstawieniach i pisała teksty.

Po zakończeniu studiów wstąpiła do Renaissance Theater Company, założonej przez jej przyszłego męża, Kennetha Branagha. Karierę zaczynała grywając na scenach teatralnych. Jej debiutem na dużym ekranie była rola w filmie Henryk V (1989). Jednakże dopiero kilka lat później, u boku Anthony’ego Hopkinsa, w pokazała na co ją stać, wcielając się w postać Margaret Schlegel w obrazie Powrót do Howards End. Stworzyła w tym filmie doskonałą, zapadającą głęboko w pamięć kreację kobiety niezależnej. Kolejne role umacniały jej renomę jako wyjątkowo utalentowanej artystki.

emmathompson4W roku 1996 otrzymała Oscara za scenariusz, pokazując światu, że posiada niejeden talent. Jednocześnie Emma Thompson przed lata współpracowała z telewizją. W roku 1988 stworzyła dla BBC serial komediowy pt. Thompson, który w krótkim czasie stał się jednym z najpopularniejszych programów w Anglii. Pojawiła się także w serialu Anioły w Ameryce oraz w kilku innych produkcjach telewizyjnych.

W 2012 roku zobaczymy ją m. in. w filmie… Faceci w czerni III, a także usłyszymy jej głos w animacji Merida Waleczna.

Źródło: Wikipedia.org, Filmweb.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *