Braci Strugackich zalicza się do klasyków światowej fantastyki. Zwykle pisze się o nich wspólnie, ponieważ ich twórczość literacka była owocem ścisłej, wieloletniej artystycznej współpracy. Zdobyli ogromną popularność zarówno w swej ojczyźnie, jak i poza jej granicami.

Bracia byli autorami kultowych powieści fantastyczno-naukowych, między innymi takich jak Drugi najazd Marsjan oraz Piknik na skraju drogi. O tej ostatniej Stanisław Lem powiedział, że sam powinien był ją napisać. Na jej podstawie powstał scenariusz filmu i gry komputerowej S.T.A.L.K.E.R.

Arkadij Natanowicz Strugacki urodził się 28 sierpnia 1925 roku w Batumi, zmarł zaś 12 października 1991 roku w Moskwie. Boris Natanowicz Strugacki był młodszym z braci – na świat przyszedł 15 kwietnia 1933 roku w Leningradzie, zmarł 19 listopada 2012 roku w Petersburgu. Borys Strugacki od dawna chorował na serce, przeszedł kilka zawałów. Pracował jednak do ostatniej chwili, w ostatnich latach współredagując poświęcone literaturze fantastyczno-naukowej czasopismo Południe. Strugaccy pochodzili z inteligenckiej rodziny; ich dzieciństwo upłynęło pod znakiem wojny, przeżyli blokadę Leningradu. Arkadij ukończył Aktiubińską Wyższą Szkołę Artyleryjską, a następnie japonistykę, również na wojskowej uczelni. Do 1955 r. służył w armii na Dalekim Wschdzie, później pracował w wydawnictwach w stolicy. Boris, po ukończeniu astronomii na leningradzkim uniwersytecie, pracował w obserwatorium.

Ogromna większość utworów, które wyszły spod piór braci Strugackich, jest ich wspólnym dziełem. Na pracy literackiej skupili się oni w końcu lat pięćdziesiątych, oficjalne uznanie – łączące się z możliwością druku w prestiżowych pismach literackich, czy też tworzenia scenariuszy do filmów na podstawie swych utworów – zdobyli dopiero na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Twórczość Strugackich pod wieloma względami wyróżniała się na tle całości literatury fantastycznej powstającej w ZSRR. Bohaterowie tworzeni przez nich byli ludźmi z krwi i kości, z wszelkimi ludzkimi słabościami, wątpliwościami, lękami. Kosmos przedstawiony przez nich jest dla człowieka zagadką, próby jego poznawania to nie spektakularne, pełne sukcesów misje – droga do odkrycia choć skrawka prawdy o świecie gwiazd jest dla człowieka trudna, niebezpieczna i nie sposób poruszać się po niej szybko.

strugaccy-bracia2

W swej prozie Strugaccy stawiają stopniowo coraz więcej pytań, między innymi o dobro i zło, o naturę człowieka, o granice ludzkiego poznania, tak w zakresie wiedzy o otaczającym świecie, jak i samowiedzy. Poruszają problemy etyki, odpowiedzialności władzy, kierunku rozwoju świata. Kreślone przez nich wizje, początkowo tchnące optymizmem, stają się coraz bardziej złożone, niepokojące, pozbawione prostych rozwiązań i niedopuszczające jednoznacznych interpretacji.

Kolejne wznowienia utworów braci Strugackich świadczą o ich nieustającej popularności. Niektóre dzieła doczekały się ekranizacji, np. Piknik na skraju drogi stał się inspiracją filmu Andrieja Tarkowskiego Stalker, do którego Strugaccy byli współautorami scenariusza; a także gry komputerowej S.T.A.L.K.E.R.). Podobnie w oparciu o Trudno być bogiem powstała gra o tym samym tytule. Twórczość braci nie tylko zyskała uznanie czytelników nurtu science fiction, ale i wpisała się do historii światowej literatury.

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *