„Technicznie” rzecz biorąc, Kurt był amerykańskim wokalistą, gitarzystą, kompozytorem i autorem tekstów, jednak dla milionów ludzi na całym świecie był (i pewnie nadal jest) kimś o wiele więcej – charyzmatycznym a jednocześnie delikatnym i wrażliwym, duchowym przywódcą młodzieżowego buntu, który falą przetoczył się przez świat w pierwszej połowie lat 90’. Buntu przeciw schematom, fałszowi i komercji, którego dziś także jest symbolem, nawet mimo tego, że jego własna twórczość została komercyjnie wykorzystana przez wielki biznes.
Kurt był jednym z najważniejszych twórców nowego nurtu w muzyce rockowej zwanego grunge’em, który rozwijał się od drugiej połowy lat 80’, jako wyraz artystycznego sprzeciwu wobec przerostu formy nad treścią dominującego w muzyce lat 80’. Kurt nie był pierwszy, jednak zespół, którego był frontmanem – kultowa Nirvana – wyjątkowo przyczynił się do spopularyzowania gatunku.
W 2003 roku Cobain został sklasyfikowany na 12 miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów wg magazynu Rolling Stone. Z kolei w 2006 roku trafił na 20 miejsce listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów wg Hit Parader.
Miał burzliwe życie, które skończyło się przedwczesną śmiercią i dołączeniem do słynnego klubu 27. Zaczynał praktycznie od zera w niedużym, biednym miasteczku, był samoukiem. Muzyką zainteresował się za sprawą… ciotki, która była artystką country i grała w okolicznych klubach. To ona jako pierwsza podsunęła chłopcu płyty The Beatles i The Monkees. Kiedy mały Kurt dowiedział się po pewnym czasie, że Beatelsi dawno się rozpadli i nie będzie mógł nigdy jechać na ich koncert, był w rozpaczy.
Nie rezygnował jednak z muzyki. Pierwszą perkusję kupili mu rodzice, choć niestety nie oznacza to, że ich rodzinne relacje były udane. Rodzice Kurta (ojciec, Don, był mechanikiem samochodowym, zaś matka, Wendy, zajmowała się domem) wzięli rozwód w 1975 roku, gdy Kurt miał 8 lat. Już wówczas zdradzał pewne rozchwianie emocjonalne, do którego mogły też przyczynić się częste zmiany miejsca zamieszkania. Jako nastolatek palił marihuanę uciekał z domu, a mając lat 18 zdecydował poważnie zająć się muzyką.
Rzucił szkołę, której nienawidził i zaczął pracować, imając się prostych zajęć – m.in. jako woźny. Mieszkał z kumplami w wynajętym mieszkaniu. To nieprawda, że zaczął brać narkotyki w efekcie sukcesu albumu Nevermind – zaczął kilka lat wcześniej, w 1986 roku brał już tzw. twarde narkotyki. Zespół Nirvana założył w 1987 roku razem ze swoim przyjacielem, Chrisem Novoselic’iem. Z czasem dołączył do nich perkusista, Dave Grohl (dziś frontman popularnego w USA zespołu Foo Fighters). Na łonie Nirvany Kurt rozwijał swój talent – komponował, pisał teksty, doskonalił umiejętności na gitarze. Wizerunek Nirvany jaki znamy był jego dziełem.
Momentem przełomowym w historii zespołu było wydanie płyty Nevermind, która spotkała się z ogromnym uznaniem i okazała się niezwykle popularna. Kurt niemal z dnia na dzień stał się prawdziwą gwiazdą rocka. Według wielu osób, które śledziły jego karierę i biografię, ten sukces okazał się zbyt wielki dla kruchej psychiki artysty i Cobain nie zdołał go unieść – był do tego kompletnie nieprzygotowany, miał też problemy ze zdrowiem i narkotykami (był już wówczas uzależniony od heroiny, którą brał, aby ukoić nękające go bóle brzucha, których przyczyny nie udało się ustalić lekarzom). Wielu uważa także, że sytuację artysty pogarszał związek z prawdziwą femme fatale – Courtney Love, liderką zespołu Hole, obdarzoną, by tak rzec, trudnym i nieco despotycznym charakterem. Love jest postacią wręcz znienawidzoną przez dużą grupę fanów, nie brak teorii o jej pośredniej lub nawet bezpośredniej odpowiedzialności za śmierć Kurta (niektórzy mówią wprost o morderstwie). Plotki te podsyca fakt, że w tamtym okresie Kurt planował rozwód i chciał odebrać żonie prawa do opieki nad ich maleńką córeczką, Frances Bean Cobain, która wówczas miała zaledwie 2 latka i była oczkiem w głowie Kurta. Muzyk ani na chwilę nie chciał się z nią rozstać. Oficjalna wersja mówi jednak, że 5 kwietnia 1994 roku Kurt Cobain popełnił samobójstwo, w swoim domu w Seattle, strzelając sobie w głowę.
Źródło: Wikipedia.org