Kiedy jakieś drzwi się otwierają, inne się zamykają (…). Ale pamiętaj, że nigdy nie otwierają się ani nie zamykają bez przyczyny.

Brytyjskiego pisarza Graham Masterton zna chyba każdy wielbiciel i wielbicielka literackiej grozy – ten niezwykle płodny twórca horrorów ma jednak na koncie także liczne… poradniki erotyczne.

Urodził się 16 stycznia 1946 roku w Edynburgu. Po szkoleniu dziennikarskim wydawał magazyn dla mężczyzn Mayfair. W wieku dwudziestu czterech lat został wybrany na redaktora naczelnego magazynów Penthouse i Penthouse Forum.

Debiut Grahama Mastertona jako autora horrorów, z czego jest najbardziej znany, wiąże się wraz z wydaniem Manitou (The Manitou) w 1976 roku – mrożącej krew w żyłach opowieści o indiańskim szamanie narodzonym ponownie w obecnych czasach, aby zemścić się na białym człowieku. Powieść bardzo szybko stała się światowym bestsellerem. Książkę zekranizowano w 1978 roku, film do dziś cieszy się uznaniem wśród widzów.

Od tego czasu Masterton opublikował mnóstwo horrorów; wśród nich znalazły się: Kostnica (Charnel House), który dostał nagrodę Special Edgar od Mystery Writers of America, Zwierciadło piekieł (Mirror), nagrodzone Srebrnym Medalem przez West Cost Review of Books, oraz Wizerunek zła (Family Portrait), który to był jedynym niefrancuskim zdobywcą prestiżowej nagrody Prix Julia Verlanger.

Trzy spośród opowieści Grahama Mastertona zostały przeniesione na ekran w serialu z gatunku horroru Tony’ego Scotta: The Hunger, Sekretna księga Shih Tan, w roli głównej wystąpił Jason Scott Lee. Film znalazł się na liście nominowanych do nagrody Bram Stoker Award typowany przez Horror Writers Association. Inna krótka opowieść, Underbed, o chłopcu odnajdującym tajemniczy świat pod swoimi kocami, została uznana najlepszą krótką opowieścią przez Horror Critics Guild. Dziecko ciemności (The Chosen Child), którego akcja ma miejsce w kanałach ściekowych Warszawy, została uznana najlepszą powieścią roku z gatunku horror przez Science Fiction Chronicle i wysoko oceniona przez Publisher’s Weekly. Oprócz wyżej wymienionych Masterton otrzymał jeszcze wiele mniej prestiżowych nagród za swoje opowiadania i powieści, a niektóre z jego dzieł przez dłuższy czas utrzymywały się na listach bestsellerów.

Obecnie Masterton regularnie pisuje do takich czasopism jak Cosmopolitan, Men’s Health, Woman, Woman’s Own, a nawet takich jak rodzima Nowa Fantastyka. Wydaje także nowe książki i zbiory opowiadań. Wraz z żoną polskiego pochodzenia i trzema synami mieszkał przez pewien czas w wiktoriańskim domku nad rzeką Lee w Cork (Irlandia). Obecnie przeprowadził się z powrotem do Anglii.

Książki Grahama Mastertona, o których pisaliśmy na łamach portalu (w nawiasie data polskiego wydania):

Kandydat z piekła (2011)
Krzywa Sweetmana (2011)
Trauma (2012)
Niewinna krew (2012)
Niemy strach (2012)
Trans śmierci (2013)
Dziecko ciemności (2013) – akcja powieści osadzona jest w Warszawie!
Panika (2013)

W Polsce ukazała się też antologia opowiadań dedykowana autorowi:

Dziedzictwo Manitou (2013)

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *