Diane Keaton, a właściwe Diane Hall, urodziła się 5 stycznia 1946 w Santa Ana w Kalifornii. Jest znaną amerykańską aktorką, reżyserką i producentką filmową. Karierę zaczynała jako aktorka sceniczna, na ekranie zadebiutowała w 1970 roku.

Pierwszą poważną rolę otrzymała w musicalu Hair na Broadwayu. W 1970 roku Woody Allen zaangażował ją do swojej sztuki Zagraj to jeszcze raz, Sam. Przedstawienie okazało się przebojem i uczyniło znanym nazwisko Keaton. W tym samym czasie zaczął się długoletni związek aktorki z Allenem, w którego filmach wielokrotnie później występowała.

W 1972 roku Diane Keaton zagrała Kay Adams w obrazie, który uczynił z niej gwiazdę – słynnym Ojcu chrzestnym, który stał się klasyką kina. 6 lat później aktorka otrzymał swojego pierwszego i, jak dotąd, jedynego Oscara za brawurową rolę w komedii Woody Allena Annie Hall. Film stał się ogromnym przebojem.  Ciekawostką jest to, że sposób ubierania Keaton w filmie zapoczątkował nowy styl w amerykańskiej modzie.

Po rozstaniu z Allenem pod koniec lat 70’ XX wieku aktorka związała się prywatnie i zawodowo z Warrenem Beatty, w którego filmie Reds wystąpiła w 1981 roku. Za tę rolę otrzymała kolejną nominację do Oscara.

dianek

W roku 1987 Keaton zadebiutowała po drugiej stronie kamery, reżyserując film dokumentalny Heaven. Lata 90’ to okres, kiedy aktorka coraz więcej czasu zaczęła poświęcać tej dziedzinie twórczości. Po kilku zrobieniu kilku filmów telewizyjnych, w tym jednego z odcinków głośnego serialu Twin Peaks, w 1995 r. artystka wyreżyserowała swój pierwszy obraz kinowy Unstrung heroes. Zebrał on bardzo dobre recenzje a także okazał się sukcesem kasowym. Dwa lata później Keaton udowodniła, że nadal jest w znakomitej formie aktorskiej i za rolę w Pokoju Marvina otrzymała trzecią nominację do Oscara.

W ostatnich latach dość często pojawia się na dużym ekranie w filmach komediowych i romantycznych, m. in.: Lepiej późno niż później (2003), Rodzinny dom wariatów (2005), A właśnie, że tak (2007), Dzień dobry TV (2010) czy Wielkie wesele (2013).

W roku 2012 nakładem wydawnictwa Bukowy Las ukazała się autobiografia aktorki zatytułowana Wciąż od nowa. Zapraszamy do lektury recenzji książki.

Annie Hall – zwiastun:

{youtube}OqVgCfZX-yE{/youtube}

Źródła: Filmweb.pl, Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *