Istnieje przekonanie, że są pewne tematy, których w towarzystwie w ramach bezpieczeństwa poruszać się nie powinno jak np. polityka i religia. Są to bowiem dyskusje w głównej mierze jałowe, o ile oczywiście nie rozmawiają na dany temat dwie osoby o podobnych poglądach. Jednak gdy podglądy te są skrajnie odmienne, trudno na kanwie towarzyskiej rozmowy wypracować odpowiednie kompromisy, aby żadna ze stron nie poczuła się urażona uwagami drugiej… Chyba że polemikę prowadzą dwie osoby o wysokiej kulturze osobistej, wybitnej inteligencji i dojrzałości. A tak się dzieje w wydanej w tym roku przez wydawnictwo Literackie książce O Bogu i człowieku rozmowy, w której dyskusję prowadzą dwie wybitne osobowości świata kultury i religii: Zygmunt Bauman i Stanisław Obirek. Wtedy spodziewać się możemy niezwykle interesującej wymiany poglądów, ale i szeregu problemów wartych przemyślenia we własnym zakresie.

W centrum rozmowy obu panów jest oczywiście szeroko pojęty bóg. Piszę „szeroko pojęty”, gdyż wbrew naszemu chrześcijańskiemu pojęciu, rozmówcy poruszają temat boga jako istoty tożsamej w każdej religii monoteistycznej. Nie stronią także od omówienia problemu religii politeistycznych. A od boga już krótka droga do człowieka, któremu także poświęcono w tej książce sporo miejsca. Zarówno relacji człowiek-bóg, jak i samej kondycji współczesnego homo sapiens. Zarówno Bauman, jak i Obirek dalecy są od wywyższania jednej religii wobec innych. Zgodnie postulują, aby wszyscy wyznawcy próbowali odszukać jakieś punkty zaczepienia, tematy do dyskusji. Panowie zadają sobie również pytanie o sens wiary, jej wyznaczniki, a także popularyzację tego czy innego wyznania. Próbują dokonać analizy współczesnego postrzegania religii, uwypuklenia potrzeb, które zaspokaja wiara. Dokonują rozróżnienia pomiędzy coraz bardziej zsekularyzowaną Europą a innymi kontynentami. Dla czytelnika książka O Bogu i człowieku rozmowy jest szansą na przeanalizowania wspólnie z Baumanem i Obirkiem stanowisk na temat religii, a także możliwością polemiki na takie tematy jak rodzina, małżeństwo, obraz boga/bogów czy człowieka.

O Bogu i człowieku rozmowy to książka wymagająca od czytelnika dużo uwagi i skupienia. Ze względu na szeroką wiedzę obu rozmówców, ich dialog stoi na bardzo wysokim poziomie intelektualnym. Często używają oni zwrotów i pojęć bardzo zaawansowanych, nieznanych typowemu czytelnikowi. Na pewno w odbiorze książki pomoże chociażby szczątkowa wiedza na temat teologii czy też filozofii. Na dodatek, zarówno Bauman, jak i Obirek, odwołują się do przeróżnych traktatów, książek i myśli teologów, filozofów, pisarzy. Zaskakujące jest, że w przeważającej części obaj panowie znają przytaczane postaci i potrafią się do nich odnieść. Gdy zdarza się, że jeden z nich nie dość dokładnie zna dane dzieło czy też pogląd, wyraża jasno swą niewiedzę. Schemat ten jest powszechny podczas całej rozmowy, którą cechuje głęboki szacunek Baumana do osoby Obirka i odwrotnie. I choć można by się spodziewać, patrząc na życiorysy obu panów, że nie będą oni zbyt często zgodni w swoich rozważaniach, to niezwykle często dochodzą do konsensusu.

Zapis rozmowy Zygmunta Baumana ze Stanisławem Obirkiem powinien sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagającego czytelnika. O Bogu i człowieku rozmowy to propozycja zarówno dla wierzących jak i nie wierzących; każdy znajdzie w niej kwestie, z którymi się zgodzi oraz, zapewne, momenty, z którymi będzie polemizował. Ile bowiem ludzi, tyle zdań, ile potrzeb, tylu bogów; co mogłoby się stać mottem tej książki.

Zygmunt Bauman (ur. 1925) – światowej sławy socjolog, filozof i eseista, jeden z największych autorytetów w dziedzinie wiedzy o społeczeństwie i mechanizmach rządzących współczesnym światem. Do 1968 r. profesor UW, później kierował Katedrą Socjologii na Uniwersytecie w Leeds. Były ideowy komunista, ateista.

Stanisław Obirek (ur. 21 sierpnia 1956 w Tomaszowie Lubelskim) –polski teolog, historyk, antropolog kultury, były jezuita.Obirek interesuje się miejscem religii we współczesnej kulturze, dialogiem międzyreligijnym, konsekwencjami Holocaustu i możliwościami przezwyciężenia konfliktów religijnych, cywilizacyjnych i kulturowych.

Tytuł: O Bogu i człowieku rozmowy
Autor: Zygmunt Bauman, Stanisław Obirek
Wydawnictwo: Literackie
Data premiery: 9 maja 2013
Liczba stron: 204
Format: 123×197 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-08-05089-7
Kategoria: Wywiady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *