Pojęcie służb wywiadowczych i pracujących na ich usługach tajnych agentów nieodmiennie kojarzone jest z Jamesem Bondem, pracującym w służbie Jej Królewskiej Mości, niesamowicie przystojnym, inteligentnym i przebiegłym agentem 007, który w walce z obcymi i wrogimi wywiadami zagrażającymi światu, wykorzystywał najnowsze technologie, ostatecznie jednak starał się postępować w sposób niezwykle honorowy. Każdy, kto takie właśnie obrazy wiąże z tajnymi służbami, zmuszony będzie je porzucić, bowiem Sekretne wojny Mossadu mogą wywrócić cały jego światopogląd do góry nogami.

 O samym autorze Yvonnicku Denoelu, wiadomo niewiele. Przede wszystkim to, iż owo imię i nazwisko nie jest jego prawdziwym imieniem i nazwiskiem, a pseudonimem, dzięki któremu cieszy się on nieograniczoną wręcz swobodą pisania. Z wykształcenia jest historykiem, a w swej pracy badawczej zajmuje się przede wszystkim służbami wywiadowczymi. Jest autorem kilku innych pozycji o tajnych służbach działających na całym świecie, jednak żadna z nich nie doczekała się jeszcze tłumaczenia na język polski. Sekretne wojny Mossadu to najnowsza książka Denoela, w której przybliża on czytelnikom działania, jakie przez wiele lat na całym globie, nie zawsze w zgodzie z ogólnie przyjętymi regułam i rzadko z akceptacją zagranicznych sojuszników, prowadził Mossad.

Mossad to izraelska służba wywiadowcza, odpowiednik brytyjskiego MI6, czy amerykańskiej CIA, jedna z najsłynniejszych agencji na świecie, wciąż pozostająca jednocześnie jedną z najbardziej tajemniczych. Jeszcze do niedawna sama nazwa Mossad siała postrach wsród terrorystów i agentów wrogich reżimów. Nikt nie mógł być pewien, komu podlegają, ani jak daleko sięgają wpływy agencji. Jak pisze Deneol we Wstępie: Za granicą na opisywanie Mossadu zużyto od czasu jego powstania ogromne ilości atramentu, odwrotnie proporcjonalne do liczby wiarygodnych informacji na jego temat, jakimi dysponujemy. Jest to też służba najbardziej okrutna, która choć początkowo odżegnywała się od zabójstw w prowadzonych przez siebie akcjach, ostatecznie jednak zdecydowała się pójść także i tą drogą.

W Sekretnych wojnach Mossadu Denoel odkrywa nieujawniane do tej pory związki Mossadu z europejskimi służbami wywiadowczymi i kręte ścieżki, jakimi nieraz komunikacja na tej linii przebiegała. Zgodnie z jego relacją, wydaje się, że trudna sytuacja na Bliskim i Dalekim Wschodzie nie musi być powodem do zrywania stworzonych sojuszy, czy wycofywania agentów z danego obszaru, a wręcz przeciwnie. Im trudniej prezentowała się sytuacja w krajach zagrażających raczkującemu jeszcze państwu Izrael, tym usilniej Mossad starał się utrzymać kontakty, zwłaszcza te nieoficjalne, z informatorami, którzy nierzadko byli wysoko postawionymi urzędnikami. Autor w sposób rzetelny punktuje obszary, w których Mossad prowadzi swą wojnę z wrogimi mu państwami. Dzięki temu czytelnik dowie się między innymi, że wsparcia Mossadowi udzielają izraelscy biznesmeni z całego świata, również ci zamieszkujący Hollywood. Na uwagę zasługuje też fakt, iż Mossad posiada środki oraz ludzi mogących w krótkim czasie doprowadzić do destabilizacji sytuacji gospodarczej czy ekonomicznej wrogiego mu państwa. Jako najważniejsze potyczki, w których Mossad bierze udział, Yvonnick Denoel wskazuje walkę z Hezbollahem i Hamasem, i jak na badacza przystało, prezentuje zarówno sukcesy, jak i porażki, szczególnie te spektakularne, dzięki czemu wywołuje wrażenie, że nawet tak wszechwiedząca i wszechwładna służba, za jaką uchodzi Mossad, może się pomylić.

Sekretne wojny Mossadu to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto fascynuje się tą izraelską służbą wywiadowczą i posiada jakąkolwiek, choćby szczątkową wiedzę na jej temat. Dla zupełnego laika będzie na pewno doskonałym preludium do stworzenia takiego zainteresowania, jednak być może niepotrzebnie odkryje przed czytelnikiem wszystkie karty, jakimi Mossad dysponuje. Nie można być tego pewnym, bowiem w przypadku Mossadu nie istnieją rzeczy w stu procentach pewne. Losem Mossadu jest, jak na koniec przyzna autor, być zawsze w trudnej sytuacji. Lektura doprowadza jednak do wniosku, że nie jest to myśl niepokojąca ludzi odpowiedzialnych za siły obronne Izraela. Wydaje się bowiem, że dla Mossadu trudna sytuacja, z której nie byłoby wyjścia, po prostu nie istnieje.

Autor: Yvonnick Denoël
Tytuł: Sekretne wojny Mossadu
Tytuł oryginalny: Les guerres secretes du Mossad
Wydawca: Czarna Owca
Przekład: Małgorzata Tryc-Ostrowska
Data wydania: maj 2013
Liczba stron: 368
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7554-606-4
Kategoria: literatura faktu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *