W pierwszym tygodniu sierpnia ukaże się interesująca publikacja poświęcona upadłemu symbolowi amerykańskiej gospodarki – Detroit. Książka zatytułowana Detroit. Amerykańska legenda w drodze z piekła do nieba i z powrotem jest tym bardziej na czasie, że zaledwie kilka tygodni temu światem wstrząsnęła informacja o ogłoszeniu bankructwa przez to niegdyś prężnie się rozwijające, fabryczne miasto.

Z przyjemnością informujemy, że Oblicza Kultury są patronem medialnym tej pozycji.

Niepowodzenie jest po prostu okazją do rozpoczęcia czegoś od nowa, tym razem już w bardziej inteligentny sposób.
– Henry Ford

O książce:

Detroit. Amerykańska legenda w drodze z piekła do nieba i z powrotem jest próbą odpowiedzi na pytanie, co się stało z miastem, które kiedyś uważane było za symbol amerykańskiego sukcesu? Dlaczego miasto Detroit tak dramatycznie różni się od swoich oddalonych o kilkanaście kilometrów przedmieść, w których królują zadbane domy, starannie przystrzyżone trawniki, spokój i bezpieczeństwo? Dlaczego Detroit tak bardzo różni się od reszty USA?

Nigdzie w USA nie można tak brutalnie skonfrontować mitu o zasobnej, racjonalnej, pracowitej i szczęśliwej Ameryce z traumatycznym obrazem katastrofy urbanistycznej, ekologicznej i społecznej na wielką skalę.

Detroit… jest rodzajem przewodnika, który jest bardziej potrzebny nie przed wyjazdem, lecz po powrocie z legendarnego The D. Detroit nie jest skończonym epizodem w historii zachodniego industrializmu. Miasto z desperacją walczy o zachowanie resztek swojej dumy i potęgi. Detroit jest dziś jak filmowy bokser Rocky Balboa, który mimo że był wielokrotnie liczony do 9, w drodze do hell and back, to jednak walczył do końca kolejnej rundy z nadzieją na przeżycie i powrót w glorii w 15, finałowej rundzie.

O autorze:

Michael Stalmarsk – ur. 1952, kulturoznawca, wydawca (w latach 1999–2008) szeregu magazynów ilustrowanych poświęconych krajom skandynawskim (ze szczególnym uwzględnieniem Szwecji i Danii) oraz Polsce i Włochom. Studiował na uniwersytetach we Wrocławiu, Warszawie i Borås (Szwecja). Mieszka w Bromölla w Szwecji.

Tytuł: Detroit
Podtytuł: Amerykańska legenda w drodze z piekła do nieba i z powrotem
Autor: Michael Stalmarsk
Wydawca: WFW
ISBN: 978-83-7805-676-8
Oprawa: miękka
Format: 144×206 mm
Liczba stron: 210, zdjęcia
Premiera: 6 sierpnia 2013
Kategoria: literatura faktu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *