Czy istnieją analogie między światem atomów i światem ludzi? Czy zachowanie się tłumu można porównać do zachowania się atomów? Czy atomy mogą pomóc przewidywać wyniki wyborów? To tylko wybrane pytania, na które podczas wakacyjnej Cafe Nauka będą starali się odpowiedzieć młodzi fizycy skupieni wokół strony internetowej www.fiztaszki.pl

18 lipca 2013 (start godz. 19.00) Centrum Innowacji (CITTRU), działające na Uniwersytecie Jagiellońskim, zaprasza na wyprawę do krainy atomów, w przestrzenie, których nie widać gołym okiem, a które tworzą wszystko co jest w nas i dookoła nas. Popularnonaukowe, wieczorne spotkanie przy kawiarnianych stolikach na malowniczym dziedzińcu Collegium Maius (ul. Jagiellońska 15, Kraków) pozwoli rozproszyć niewiedzę dotyczącą atomów i uwolnić wyobraźnię.

Stanie się tak między innymi poprzez porównanie procesów zachodzących w świecie atomowym do zachowań ludzi, co pozwoli lepiej zrozumieć niuanse świata cząstek. Po przestrzeniach tego świata gości Cafe Nauka oprowadzą młodzi fizycy, ale już doświadczeni popularyzatorzy nauki, m.in. Michał Krupiński z krakowskiego Instytutu Fizyki Jądrowej oraz Marcin Piotrowski z Instytutu Fizyki UJ.

Jak się tworzą atomy? Jakie są odległości między atomami? Gdzie się kończy atom? Ile jest pustego miejsca w atomie? Do czego mogą się przydać jądra atomowe? Czy dwa atomy mogą być w tym samym miejscu? -€“ to kolejne z kwestii, które pojawią się w trakcie lipcowej Cafe Nauka. Będzie także mowa o bardzo niskich temperaturach, o tym czy atomy przydają się do modelowania ruchu ulicznego oraz o bieżących badaniach i odkryciach krakowskich fizyków.

Mamy nadzieję, ze do tych rozważań włączą się również słuchacze. Chcemy by Cafe Nauka była miejscem kreatywnego spotkania z nauką i dyskusji o kwestiach naukowych – dlatego też kawiarnia ma charakter otwarty, a udział w niej jest bezpłatny – podkreślają organizatorzy z CITTRU.

cn atomy1000Taki swobodny i twórczy charakter miały poprzednie kawiarniane spotkania. W trakcie pierwszego, z nich, zorganizowane pod hasłem „Homo sapiens boom czy buuuum”, przedstawiciele nauk biologicznych i humanistycznych dyskutowali o konsekwencjach zmian cywilizacyjnych, o człowieku wciąż ulepszanym przez medycynę i wspieranym przez nowe technologie. Drugie zaś poświecone było odpowiedziom na pytanie: „Jak żyć i przeżyć z bakteriami i wirusami?”.

Organizatorem Cafe Nauka jest Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) – jednostka Uniwersytetu Jagiellońskiego, która kompleksowo wspiera nowoczesną naukę i zajmuje się m.in. jej popularyzacją.

Wydarzenie na Facebooku.

Informacje: www.cittru.uj.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *