John Steinbeck to jeden z najbardziej znanych i uznanych pisarzy amerykańskich, uhonorowany nagrodą Nobla w dziedzinie literatury w 1962 roku. Jest twórcą tak głośnych powieści jak Myszy i ludzie czy na Wschód od Edenu, o których słyszało większość ludzi, chociażby za sprawą głośnych ekranizacji tychże dzieł. Dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka polscy wielbiciele i wielbicielki Steinbecka mogą zapoznać się z kolejną pozycją – Tortilla Flat.

Bohaterem Tortilla Flat jest weteran I wojny światowej – Danny. Ten potomek hiszpańskich konkwistadorów powraca po wojennej tułaczce do swego miasteczka Monterley, do tytułowej dzielnicy – Tortilla Flat. Ku swemu zaskoczeniu otrzymuje w spadku dwa domy, które diametralnie odmieniają egzystencję Danny’ego i jego przyjaciół.

Steinbeck portretuje bohaterów bezlitośnie i sarkastycznie. Żaden z nich nie jest pozbawiony wad, moralność nie jest ich najmocniejszą stronę, przyjaciele wzajemnie się wykorzystują i knują wobec siebie. Jednak każdy z nich jest w głębi duszy dobrą istotą i tym zaskarbia sobie sympatię czytelnika. Jednak Tortilla Flat posiada także „drugie dno”. Przede wszystkim jest to satyra na wszechobecny materializm i dążenie do gromadzenia jak największej ilości dóbr. Powieść Steinbecka opowiada o współczesnych nonkonformistach. Do życia Danny’emu oraz jego przyjaciołom starczy niezbędne minimum – miejsce do spania oraz alkohol do wypicia. Wraz ze spadkiem przyjaciele z niepokojem zauważają, że zaczynają się pomiędzy nimi kłótnie oraz chęć posiadania większej ilości rzeczy. Jednak w głębi serca każdy z nich pragnie powrotu do swojej własnej „normalności”. Steinbeck zwraca uwagę, że największe szczęście dają nie pieniądze, a życie w zgodzie z samym sobą i swoimi własnymi preferencjami. Świat wykreowany w Tortilla Flat to świat bezwzględny i okrutny, w którym Danny i jego przyjaciele odnajdują się bardzo dobrze. Jednak nie płyną z prądem jaki wyznacza sukces i majątek – za swój cel obierając beztroską bezczynność. Dla niech nie liczą się zaszczyty i praca – wyłącznie życie z dnia na dzień i doczesne rozrywki. W tym kontekście Tortilla Flat staje się opowieścią moralizatorską, ale podaną w przystępnej dla każdego czytelnika formie.

Autor Tortilli Flat snuje swą opowieść z humorem oraz dystansem do świata. Jednocześnie jak w każdej powieści Steinbeck celnie i bezlitośnie portretuje ułomności ludzkie oraz krytykuje zastane systemy społeczne. Perypetie przyjaciół, choć opisane zabawnie i ze swadą, nie pozostają na dłużej w pamięci czytelnika. Ten aspekt jest największą wadą powieści Steinbecka. O ile w trakcie czytania faktycznie wciągamy się w opisywaną sytuację Danny’ego i odczytujemy konteksty a także nawiązania pozafabularne, to książka nie staje się pozycją o której się rozmyśla. Jest jak film, który raz obejrzany, podoba się nam, ale nie na tyle aby do niego powrócić. Podsumowując więc: Tortilla Flat być może nie jest najwybitniejszą powieścią amerykańskiego pisarza, ale czyta się ją szybkoi z autentycznym zaciekawieniem.

Tytuł: Tortilla Flat
Autor: John Steinbeck
Tłumaczenie: Jan Zakrzewski
Liczba stron: 248
Data wydania: 5 marca 2013
Wymiary: 130mm x 200 mm
Oprawa: miękka
Wydawca: Prószynski i S-ka
ISBN: 978-83-7839-470-9
Kategoria: Literatura światowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *