Richard Matheson – pisarz i scenarzysta o ogromnym dorobku od dekad inspirującym Hollywood – zmarł w niedzielę, 23 czerwca, wieku 87 lat. Jego najbardziej znanym dziełem jest powieść Jestem legendą, na podstawie której powstały aż cztery ekranizacje. Wiadomość o śmierci autora upubliczniła na fanpage’u pisarza jego córka. Jak napisała – Matheson zmarł w domu w otoczeniu rodziny i rzeczy, które kochał.

Jego twórczość to przede wszystkim fantastyka i horror. Matheson ma na koncie wiele scenariuszy filmowych, wiele powieści oraz ponad 100 opowiadań. Wiele jego powieści doczekało się ekranizacji – wśród nich odnajdujemy takie tytuły, jak: Jestem legendą, Ostatni człowiek na Ziemi, Człowiek Omega, Gdzieś w czasie, Między piekłem a niebem, Opętanie, Ostatni żywy człowiek, The Box. Pułapka, Człowiek, który się nieprawdopodobnie zmniejsza oraz Giganci ze stali. Aktualnie trwają prace nad kolejną adaptacją „Człowieka, który się nieprawdopodobnie zmniejsza”, przy której Richard Matheson osobiście pracował jako scenarzysta.

Jako scenarzysta pracował także przy serialach Strefa mroku, Lawman, Ghost story oraz Kroniki marsjańskie. Odpowiadał także za jeden z klasycznych odcinków Star Trek: Oryginalna Seria pt. The Enemy Within. Pojedynek na szosie, do którego Matheson napisał scenariusz na podstawie własnego opowiadania, był reżyserskim debiutem Stevena Spielberga.

Richard Matheson urodził się 20 lutego 1926 roku w Allendale w New Jersey. Był dzieckiem norweskich imigrantów. Dorastał w Brooklynie, w 1943 roku został wyrzucony ze szkoły. Później wstąpił do wojska i uczestniczył w drugiej wojnie światowej jako żołnierz piechoty. Ożenił się w 1952 roku i miał czworo dzieci, spośród których aż troje zostało pisarzami.

Wydaje się zdumiewające, że w obliczu imponującego twórczego dorobku Mathesona, w Polsce ukazały się jedynie dwie jego powieści – Jestem legendą oraz Gdzieś w czasie a także raptem kilka opowiadań publikowanych w rozmaitych antologiach i czasopismach, m.in. debiutanckie, znakomite Zrodzony z męża i niewiasty.

 26 czerwca Richard Matheson miał zostać oficjalnie uhonorowany Visionary Saturn Award przyznaną przez amerykańską Akademię Filmów Fantastyczno-Naukowych, Fantasy i Horrorów za wkład w rozwój gatunku. Prezydent Akademii poinformował że jutrzejsza uroczystość wręczenia Saturnów zostanie dedykowana pamięci zmarłego artysty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *