Oto premiery kinowe tego tygodnia!

Spring Breakers

„Spring Breakers” to amerykański dramat z elementami komedii i przygody z 2013 roku. Reżyserii podjął się Harmony Korine, który jest także autorem scenariusza. Za produkcję odpowiadają Chris Hanley, Agnès B., Vince Jolivette oraz Stella Schnabel. Muzykę skomponował Cliff Martinez i Skrillex.

„Spring Breakers” to opowieść o wyzwolonych i szalonych dziewczynach, dla których głównym mottem życiowym jest dobra zabawa. Ciąg imprez, niewiarygodnych pomysłów i nieposkromionej fantazji sprowadzi cztery ślicznotki w bikini, i w kominiarkach, na drogę bezprawia i rozpusty. Gdy docierają do wymarzonego miejsca na Florydzie, poznają pozbawionego skrupułów kryminalistę, który namawia je do zlikwidowania jego największego wroga.

Film zabiera widza w inny wymiar – do miejsca i czasu, w którym nie obowiązują żadne zasady. Kiedy bez hamulców można w końcu robić wszystko, czego się zapragnie, łamiąc istniejące reguły i nie przejmując się zupełnie konsekwencjami.

Ashley Benson, gwiazda serialu dla nastolatek „Słodkie kłamstewka”, zastąpiła Emmę Roberts w roli Brit. Roberts wycofała się z projektu ze względu na różnice koncepcji twórczych. W kuluarach szeptało się, że Roberts nie poznała wcześniejszej twórczości Korine’a i nie zdawała sobie sprawy z faktu, że „Spring Breakers” nie będzie kolejną niewinną komedią dla nastolatków.

James Franco wcielił się w Aliena, rapującego handlarza bronią i narkotykami. Pozostała główna obsada to: Selena Gomez jako Faith, Vanessa Hudgens – Candy, Rachel Korine – Cotty, Heather Morris, Ashley Lendzion, Emma Holzer – Heather, Sidney Sewell – ATL Twins.

{youtube}hakr7REn4X8{/youtube}

Tytuł oryginału: Spring Breakers
Reżyseria: Harmony Korine
Scenariusz: Harmony Korine
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 5 kwietnia 2013
Gatunek: dramat, komedia, przygodowy
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 94 min

intruzIntruz

„Intruz” (ang. The Host) to amerykański film science fiction z elementami romansu z 2013 roku. Obraz jest ekranizacją pierwszej powieści dla dorosłych Stephenie Meyer (zasłynęła jako autorka sagi dla nastolatków „Zmierzch”), znanej pod polskim tytułem „Intruz”. Za reżyserię i scenariusz odpowiada Andrew Niccol. Muzykę skomponował Chris R. Notarile. Film wyprodukowali: Stephenie Meyer, Nick Wechsler i Steve Schwarz.

Przyszłość. Panowanie na Ziemi przejął niewidzialny wróg. Najeźdźcy opanowali ludzkie ciała umieszczając w nich Dusze, dla których ludzie są jedynie żywicielami. Dusze są z natury dobre, spokojne i łagodne, ale nie potrafią czuć jak my. Melanie – jedna z ostatnich wolnych istot, zostaje schwytana, a w jej ciele umieszczona zostaje Wagabunda. Jest to doświadczona dusza, która zamieszkiwała już na siedmiu planetach. Jej zadaniem jest poznanie wspomnień Melanie i odkrycie, gdzie jeszcze ukrywają się buntownicy czyli wolni ludzie.

Zadanie okazuje się jednak o wiele trudniejsze niż można było przypuszczać. Melanie jest wyjątkowo silną osobowością i toczy z Wagabundą walkę o panowanie nad ciałem i umysłem. Co więcej – z czasem – Wagabunda poznaje wspomnienia dziewczyny o ukochanym mężczyźnie i sama zaczyna odczuwać coś dziwnego… Wkrótce Melanie i Wagabudna zawrą swoisty pakt i wyruszą na pustynię w poszukiwaniu mężczyzny bez którego nie potrafią żyć…

W filmie „Intruz” zagrali: Saoirse Ronan jako Melanie Stryder, Max Irons – Jared Howe, Diane Kruger – The Seeker, Jake Abel – Ian O’Shea, Chandler Canterbury – Jamie Stryder, William Hurt – Jeb Stryder, Boyd Holbrook – Kyle O’Shea, Frances Fisher – Maggie Stryder.

{youtube}8jVB2TIIfcw{/youtube}

Tytuł polski: Intruz
Tytuł oryginału: The Host
Reżyseria: Andrew Niccol
Scenariusz: Andrew Niccol
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 5 kwietnia 2013
Gatunek: s-f, thriller
Kraj produkcji: USA

krudowieKrudowie

„Krudowie” (ang. The Croods) to amerykański film animowany wytwórni Dreamworks z 2013 roku. Obraz wyreżyserowali Chris Sanders i Kirk De Micco, którzy także wraz z Johnem Cleese’em napisali scenariusz. Muzykę skomponował Alan Silvestri (twórca muzyki do serii „Powrót do przyszłości”). Za produkcję odpowiadają Kristine Belson i Jane Hartwell.

„Krudowie” to pełna przygód i dobrego humoru, kolejna animacja wytwórni DreamWorks, opowiadająca o pierwszej prehistorycznej rodzinie na świecie. Krudowie, bo tak nazywa się ta rodzina, muszą wyruszyć w podróż, która jest spowodowana zniszczeniem ich dotychczasowego domu (jaskini), w którym bezpiecznie mieszkali. Wędrując przez zapierające dech w piersiach krainy, Krudowie odkrywają niesamowity nowy świat pełen fantastycznych stworów, a ich życie od tego momentu, zmieni się na dobre.

Olbrzymich rozmiarów flora i fauna są już sporym wyzwaniem, jednak prawdziwe komplikacje pojawią się w chwili, kiedy do rodziny dołączy zatrważająco nowoczesny jaskiniowiec, którego poszukiwanie „jutra” zupełnie nie pasuje do poglądów naszego bohatera hołdującego wczorajszym tradycjom.

W angielskiej wersji językowej następujący aktorzy użyczyli swoich głosów: Nicolas Cage jako Grug, Emma Stone – Eep, Ryan Reynolds – Guy, Catherine Keener – Ugga, Cloris Leachman – Gran, Clark Duke – Thunk, Chris Sanders – Belt, Randy Thom – Sandy.

{youtube}ydXWZdhNV_I{/youtube}

Tytuł polski: Krudowie
Tytuł oryginału: Croods, The
Reżyseria: Chris Sanders, Kirk De Micco
Scenariusz: John Cleese, Chris Sanders, Kirk De Micco
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 5 kwietnia 2013
Gatunek: animowany, familijny, komedia, przygodowy
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 98 min

swieta-czworcaŚwięta czwórca

„Święta czwórca” (tytuł czeski: Svatá čtveřice) to czeski film komediowy z 2012 roku. Obraz wyreżyserował Jan Hřebejk, zaś scenariusz napisał Michal Viewegh. Za produkcję odpowiada Rudolf Biermann. Polskim dystrybutorem filmu jest Hagi Film.

Dwaj elektrycy Ondra i Vitek, otrzymują pracę na jednej z karaibskich wysp, gdzie huragan zniszczył linie wysokiego napięcia. Są przyjaciółmi i sąsiadami. Zarówno oni, jak i ich rodziny żyją w całkowitej harmonii. Ich żony lubią się, a nastoletni synowie Ondry chodzą z córkami Vitka. Krótko mówiąc, żyją w nieustającej idylli, na której cieniem kładzie się jedna, jedyna rzecz – nudne życie seksualne.

Tak więc, gdy przeznaczenie rzuca im rękawicę w postaci propozycji pracy za granicą, mężczyźni podejmują wyzwanie i zabierają na Karaiby swoje żony. I to właśnie w owym egzotycznym raju wymyślają plan, który na zawsze odmieni ich życie seksualne.

W komedii „Święta czwórca” w rolach głównych wystąpili: Jiří Langmajer jako Elektryk Vítek, Hynek Čermák – Elektryk Ondra, Luděk Munzar – Ojciec Ondry, Marika Sarah Procházková – Marie, Viktorie Čermáková – Dita, Jana Gýrová – Matka Ondry, Valerie Sámalová – Anička, Jenovéfa Boková – Johanka.

{youtube}qVlOc3Eu3js{/youtube}

Tytuł polski: Święta czwórca
Tytuł oryginału: Svatá čtveřice
Reżyseria: Jan Hrebejk
Scenariusz: Michal Viewegh
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 5 kwietnia 2013
Gatunek: komedia
Kraj produkcji: Czechy
Czas trwania: 78 min

raj-wiaraRaj: Wiara

„Raj: Wiara” (niem. Paradies: Glaube) to druga (po „Raj: Miłość”) cześć trylogii filmowej o trzech cnotach (miłość, wiara, nadzieja) Ulricha Seidla, którą scala tytuł „Raj”. Za scenariusz odpowiada Veronika Franz. Obraz był pokazywany podczas 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Warszawie.

Pierwsza część, „Raj: Miłość” opowiada o siostrze Anny Marii, Teresie, która znajduje raj w bardziej doczesnej miłości w Kenii. Dla Anny-Marii, technika rentgenologa, raj jest tam gdzie Jezus. W drugiej części kobieta poświęca każdą swoją wolną chwilę na pracę misjonarską, chcąc przywrócić Austrię na ścieżkę wiary. Podczas codziennych pielgrzymek ulicami Wiednia, Anna-Maria z figurą Marii Dziewicy w rękach, puka od drzwi do drzwi.

Pewnego dnia, po latach nieobecności, do domu powraca jej przykuty do wózka inwalidzkiego mąż – muzułmanin egipskiego pochodzenia. Kłótnie małżonków zaczynają wypierać modlitwy i pieśni religijne. W filmie „Raj: Wiara” Ulrich Seidl pokazuje kolejne etapy drogi krzyżowej, jaką jest małżeństwo i niespełnioną tęsknotę za prawdziwą miłością.

W filmie w rolach głównych zagrali: Maria Hofstatter jako Anna Maria, Nabil Saleh – Nabil, Natalya Baranova – Natalya, Rene Rupnik – Herr Rupnik, Daniel Hoesl – Messdiener.

{youtube}muNCnpl1y0o{/youtube}

Tytuł polski: Raj: Wiara
Tytuł oryginału: Paradies: Glaube
Reżyseria: Ulrich Seidl
Scenariusz: Veronika Franz
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 5 kwietnia 2013
Gatunek: dramat
Kraje produkcji: Austria, Francja, Niemcy
Czas trwania: 113 min

martwe-zloMartwe zło

„Martwe zło” (ang. Evil Dead) to amerykański horror z 2013 roku w reżyserii Fede Alvareza. Scenariusz napisali: Diablo Cody, Sam Raimi, Rodo Sayagues Mendez i Fede Alvarez. Muzykę skomponował Roque Baños, a za produkcję odpowiadają Sam Raimi, Bruce Campbell oraz Robert G. Tapert. Obraz jest remake’em horroru z 1981 roku.

Kiedy grupa dwudziestokilkuletnich przyjaciół przypadkowo budzi starożytnego demona, domek w lesie staje się przesiąkniętą krwią izbą tortur w zrealizowanej pod tym samym tytułem, długo oczekiwanej adaptacji kultowego horroru Sama Raimi Martwe zło (1981). Ten mrożący krew w żyłach horror łączy w sobie elementy bolesnej ekscytacji i rozlewu krwi, jakie mogliśmy oglądać w oryginale, zaskakuje jednak widza serią nowych szokujących zwrotów akcji.

Mia (Jane Levy), młoda kobieta, której życie zostało zniszczone na skutek bolesnej straty i uzależnienia od narkotyków, namawia swojego brata Davida (Shiloh Fernandez), jego dziewczynę Natalie (Elizabeth Blackmore) oraz przyjaciół z dzieciństwa Olivię (Jessica Lucas) i Erica (Lou Taylor Pucci), aby wspólnie z nią wybrali się do należącego do rodziny domku na wsi. Ta wyprawa ma jej pomóc w uporaniu się z dręczącymi ją demonami. Na miejscu, Mia demonstracyjne niszczy ostatnie zapasy narkotyków i w obliczu przyjaciół przysięga, że jej uzależnienie to już przeszłość.

Wkrótce potem przyjaciele zauważają, że do domku ktoś się włamał, a piwnicę zamieniono w groteskowy ołtarz otoczony stosami wypchanych zwierząt. Kiedy Eric znajduje w domku starą księgą, zafascynowany jej tajemniczą zawartością zaczyna ją czytać na głos, nie podejrzewając nawet jak przerażające będzie to miało konsekwencje.

W filmie „Martwe zło” występują: Jane Levy („Suburgatory”), Shiloh Fernandez (Czerwony kapturek), Lou Taylor Pucci (Zabójczy wirus), Jessica Lucas (Projekt: Monster) oraz Elizabeth Blackmore (Miecz prawdy).

{youtube}gCWx85YovzI{/youtube}

Tytuł polski: Martwe zło
Tytuł oryginału: Evil Dead
Reżyseria: Fede Alvarez
Scenariusz: Sam Raimi, Diablo Cody, Fede Alvarez, Rodo Sayagues Mendez
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 5 kwietnia 2013
Gatunek: fantasy, horror
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 91 min

donomaDonoma

Film nagrodzony przez nowohoryzontową publiczność. Mozaikowa historia kilku romansów: pomiędzy nauczycielką hiszpańskiego, jej niesfornym uczniem i jego dziewczyną stygmatyczką. Drugi trójkąt łączy przystojnego, czarnoskórego nieudacznika oraz dwie fotografki. Film stara się być operacją na żywym ciele francuskiego społeczeństwa, a miłosne historie pokazują toczące ten organizm choroby: rasizm, materializm, seksizm i kastowość.

 

 

 

 

{youtube}tAYDpXwPN_0{/youtube}

Tytuł oryginału: Donoma
Reżyseria: Djinn Carrénard
Scenariusz: Djinn Carrénard
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 5 kwietnia 2013
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Francja
Czas trwania: 133 min

wszyscy-w-naszej-rodzinieWszyscy w naszej rodzinie

„Wszyscy w naszej rodzinie” (oryg. Toata lumea din familia noastra) to holendersko-rumuńska czarna komedia z 2012 roku. Obraz wyreżyserował Radu Jude, który wraz z Coriną Sabau napisał scenariusz. Za zdjęcia odpowiada Andrei Butik. Obraz był odkryciem sekcji Forum na festiwalu Berlinale w 2012 roku.

Marius jest rozwodnikiem po trzydziestce. Małżeństwo mu się nie udało, ale ma z niego pięcioletnią córeczkę Sofię, którą bardzo kocha. Na co dzień dziewczynka mieszka z matką, co strasznie frustruje Mariusa. Pewnego dnia przyjeżdża po Sofię, by jak co roku zabrać ją na wspólne wakacje. Okazuje się jednak, że nic nie idzie po jego myśli. W potulnym dotąd Mariusie coś pęka. Wkrótce cała rodzina zostaje wplątana w pełną humoru, przemocy, policyjnych interwencji i miłosnych wyznań walkę.

W filmie „Wszyscy w naszej rodzinie” główne role zagrali: Şerban Pavlu jako Marius, Sofia Nicolaescu – Sofia, Gabriel Spahiu – Aurel, Mihaela Sirbu – Otilia, Tamara Buciuceanu-Botez – Coca, Stela Popescu – Pani Vizureanu, Alexandru Arsinel – Pan Vizureanu, Petre “Bombardel” Constantin – Mąż Kwiaciarki.

{youtube}WIuXBjPrCR0{/youtube}

Tytuł polski: Wszyscy w naszej rodzinie
Tytuł oryginału: Toata lumea din familia noastra
Reżyseria: Radu Jude
Scenariusz: Radu Jude, Corina Sabau
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 5 kwietnia 2013
Gatunek: dramat, komedia
Kraje produkcji: Holandia, Rumunia
Czas trwania: 107 min

uklad-zamknietyUkład zamknięty

„Układ zamknięty” to polski thriller z 2012 roku w reżyserii Ryszarda Bugajskiego, twórcy „Przesłuchania”. Scenariusz napisali Mirosław Piepka oraz Michał S. Pruski, autorzy scenariusza filmu „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”. Muzykę skomponował Shane Harvey, zaś za produkcję odpowiadają Olga Bieniek oraz Mirosław Piepka. Za wizualną stronę filmu odpowiada Piotr Sobociński jr., autor zdjęć do „Róży” i „Drogówki” Wojciecha Smarzowskiego. Piosenkę promującą film wykona zespół Kult.

„Układ zamknięty” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia trzech właścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy – wskutek zmowy skorumpowanych urzędników: prokuratora (Janusz Gajos) i naczelnika urzędu skarbowego (Kazimierz Kaczor) – zostają pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy.

Inspiracją dla scenarzystów „Układu zamkniętego” była prawdziwa historia biznesmenów, zmagających się z zarzutami stawianymi przez prokuraturę oraz urząd skarbowy. Wszyscy trafili do aresztu, a ich firmę doprowadzono do upadku. Sprawy prowadzone przeciwko nim zostały po latach umorzone z powodu braku znamion przestępstwa, a przedsiębiorcy otrzymali po… 10 tysięcy złotych zadośćuczynienia.

W filmie w rolach głównych wystąpili: Janusz Gajos (prokurator Andrzej Kostrzewa), Kazimierz Kaczor (Mirosław Kamiński, naczelnik Urzędu Skarbowego, przyjaciel Kostrzewy), Wojciech Żołądkowicz (Kamil Słodowski), Robert Olech (Piotr Maj), Przemysław Sadowski (biznesmen Marek Stawski), Magdalena Kumorek (Dorota Maj), Monika Kwiatkowska (Monika Stawska).

Film w ramach corocznej gali Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej nagrodzono Wektorem Nadziei. Przyznawane od 2002 roku Wektory to prestiżowe wyróżnienia nie tylko dla przedstawicieli świata gospodarki, ale także polityki, kultury i mediów.

{youtube}O5omuGO-eYk{/youtube}

Tytuł oryginału: Układ zamknięty
Reżyseria: Ryszard Bugajski
Scenariusz: Mirosław Piepka, Michał Pruski
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 5 kwietnia 2013
Gatunek: thriller
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 100 min

cristiadaCristiada

Film „Cristiada” opowiada o Powstaniu Cristero z 1926-9 roku. Była to rebelia katolików przeciwko antyreligijnej polityce rządu Meksyku. Proces sekularyzacji kraju postępował od połowy XIX wieku, jednak sytuacja wiernych zdecydowanie pogorszyła się w 1917 roku wraz z uchwalenie nowej konstytucji.

Film wyreżyserował znany realizator efektów specjalnych – Dean Wright („Władca Pierścieni”). Główne role zagrali m.in. Andy Garcia, Eva Longoria i Peter O’Toole.

 

 

{youtube}58DYjIMj5s8{/youtube}

Tytuł polski: Cristiada
Tytuł oryginału: For Greater Glory
Reżyseria: Dean Wright
Scenariusz: Dean Wright
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 5 kwietnia 2013
Gatunek: dramat, historyczny
Kraj produkcji: Meksyk
Czas trwania: 145 min

Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.

Kopia Multikino-wiecej niz kino

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *