Oto premiery kinowe tygodnia!

Olimp w ogniu

Olimp w ogniu (ang. Olympus Has Fallen) to amerykański thriller z 2013 roku w reżyserii Antoine Fuqua. Scenariusz napisali Katrin Benedikt i Creighton Rothenberger, zaś muzykę skomponował Trevor Morris. Za produkcję odpowiadają Gerard Butler, Alan Siegel oraz Mark Gill.

Akcja rozgrywa się w Białym Domu, nazywanym przez Secret Service Olimpem (ang. Olympus). Agent Secret Service – Banning popada w niełaskę prezydenta USA po tragicznym w skutkach wypadku. Zostaje odsunięty od służby bezpośrednio przy głowie państwa i oddelegowany do najmniej prestiżowych zajęć.

Wszystko ulega zmianie gdy Biały Dom zostaje zaatakowany przez terrorystów uzbrojonych w niesamowitą technologię, unieszkodliwiającą cały lokalny system obrony. Wszystkie próby odbicia budynku, przeprowadzone przez Pentagon, kończą się niepowodzeniem. Ostatnią szansą na uratowanie prezydenta jest Banning, który po latach służby zna Biały Dom jak własną kieszeń.

W filmie Olimp w ogniu w rolach głównych wystąpili: Gerard Butler jako Mike Banning, Aaron Eckhart – Prezydent Asher, Radha Mitchell – Leah, Ashley Judd – Margaret Asher, Melissa Leo – Sekretarz Obrony Narodowej USA Ruth McMillan, Morgan Freeman – Marszałek Trumbull, Angela Bassett – Lynne Jacobs, Dylan McDermott – Forbes.

{youtube}EDA0B10mopE{/youtube}

Tytuł polski: Olimp w ogniu
Tytuł oryginału: Olympus Has Fallen
Reżyseria: Antoine Fuqua
Scenariusz: Katrin Benedikt, Creighton Rothenberger
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 26 kwietnia 2013
Gatunek: akcji, thriller
Kraj produkcji: USA

jurassic-parkPark jurajski

Park jurajski to kolejny hit sprzed lat, który doczekał się konwersji na 3D. W niezbyt odległej przyszłości naukowcom udaje się sklonować prehistoryczne gady, dzięki wykorzystaniu kodu genetycznego DNA pochodzącego z ich krwi, przechowanej w ciele pradawnych owadów zatopionych w bursztynie.

Wkrótce powstaje niezwykły park rozrywki, będący rezerwatem, w którym w swoim naturalnym środowisku żyją olbrzymie gady kopalne, przywrócone do życia, dzięki współczesnej nauce i technologii. Twórcy tego parku zapraszają grupę naukowców do zwiedzenia tego niezwykłego „safari”. Nie wszyscy z zaproszonych przybyli tu tylko w celach poznawczych.

Gdy potężna burza naruszy poważnie stan instalacji zabezpieczających, a jeden z gości wyłączy część systemów ochronnych, żeby łatwiej uciec ze skradzionymi embrionami bohaterowie będa musieli stanąć oko w oko z najniebezpieczniejszymi z prehistorycznych stworów…

Film, który można uznac za przełomowy w dziejach kina. Po raz pierwszy zastosowano tu na dużą skalę komputerowe efekty specjalne – praktycznie wszystkie prehistoryczne monstra były dziełem komputera i grafików.

{youtube}H_10KQscNSo{/youtube}

Tytuł polski: Park jurajski 3D
Tytuł oryginału: Jurassic Park 3D
Reżyseria: Steven Spielberg
Scenariusz: David Koepp
Rok produkcji: 1993
Premiera kinowa: 26 kwietnia 2013
Gatunek: akcji, przygodowy, s-f
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 127 min

realityReality

Reality to włoski dramat z 2012 roku w reżyserii Matteo Garrone, twórcy „Gomory”. Scenariusz do obrazu napisali: Maurizio Braucci, Ugo Chiti, Matteo Garrone oraz Massimo Gaudioso. Za produkcję odpowiadają Domenico Procacci i Matteo Garrone. Film był w 2012 roku nominowany do Złotej Palmy na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

W najnowszym filmie reżyser Gomorry przygląda się programom reality-show. Fabuła koncentruje się na historii Luciano, neapolitańskiego sprzedawcy ryb, który chce jakoś uzupełnić swoje skromne zarobki. Dzięki swej naturalnej przebojowości, Luciano nie przegapi żadnej okazji by popisać się przed swoimi klientami i krewnymi. Pewnego dnia za namową rodziny, bierze udział w castingu do Big Brothera. Od tego momentu jego rozumienie rzeczywistości nigdy nie będzie takie samo.

Po pierwszym pokazie w Cannes krytycy porównywali film do Króla komedii Martina Scorsese, satyry na show biznes. Garrone, podobnie jak Scorsese, pokazuje człowieka owładniętego żądzą sławy dla niej samej, a sława w jego filmie urasta do wymiaru współczesnej religii. Wrażenie to potęguje scenografia filmu, kręconego m.in. w ruinach starożytnego Neapolu.

W filmie w rolach głównych zagrali: Aniello Arena jako Luciano, Loredana Simioli – Maria, Nando Paone – Michele, Nello Iorio – Massimone, Nunzia Schiano – Ciotka Nunzia, Rosaria D’urso – Ciotka Rosaria, Giuseppina Cervizzi – Giusy, Claudia Gerini – Prezenterka telewizyjna. Zdjęcia do filmu powstały w Neapolu, Rzymie i Torre del Greco (Włochy).

{youtube}c1sdsJD6c_o{/youtube}

Tytuł oryginału: Reality
Reżyseria: Matteo Garrone
Scenariusz: Matteo Garrone, Massimo Gaudioso, Ugo Chiti, Maurizio Braucci
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 26 kwietnia 2013
Gatunek: dramat
Kraje produkcji: Francja, Włochy
Czas trwania: 110 min

droga-do-hiszpaniiDroga do Hiszpanii

Droga do Hiszpanii (niem. Spanien) to austriacko-bułgarski film dramatyczny z 2012 roku w reżyserii Anji Salomonowitz, która wraz z Dimitré Dinev napisała scenariusz. Muzykę skomponował Max Richter, a za produkcję odpowiadają Kurt Stocker oraz Danny Krausz. Obraz w 2012 roku zdobył nagrodę w sekcji Forum na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Tajemniczy cudzoziemiec w dramatycznych okolicznościach trafia do Austrii, a potem przemierza ją, próbując za wszelką cenę dostać się do Hiszpanii. Rudowłosa konserwatorka zabytków, która dorabia malując ikony, ma już dosyć najść swojego byłego męża, policjanta. Ten zaś szuka odpowiednich słów, by ją odzyskać, a jednocześnie śledzi kilkoro ludzi. Jest jeszcze operator dźwigu, który za pomocą hazardu próbuje podreperować swoją katastrofalną sytuację materialną… Wszyscy ci ludzie mają swoje sekrety i wszyscy poszukują szczęścia. Ale ono też ma swoją cenę.

Anja Salomonowitz w mistrzowski sposób połączyła ze sobą kilka historii, dotykając w nich tak aktualnych tematów, jak handel ludźmi, przemoc wobec kobiet, restrykcyjne prawo imigracyjne czy uzależnienie od hazardu. Powstał film zaskakujący, precyzyjnie skonstruowany i piękny wizualnie.

W filmie Droga do Hiszpanii w rolach głównych wystąpili: Tatjana Alexander jako Magdalena, Grégoire Colin – Sava, Cornelius Obonya – Albert, Lukas Miko – Gabriel, Stefanie Dvorak – Helene, Thomas Reisinger – Kocina, Doris Schretzmayer – Nina, Wolf Bachofner – Ksiądz.

{youtube}aAp6DTUqnmw{/youtube}

Tytuł polski: Droga do Hiszpanii
Tytuł oryginału: Spanien
Reżyseria: Anja Salomonowitz
Scenariusz: Anja Salomonowitz, Dimitré Dinev
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 26 kwietnia 2013
Gatunek: dramat
Kraje produkcji: Austria, Bułgaria
Czas trwania: 102 min

Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.

Kopia Multikino-wiecej niz kino

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *