Oto coś dla miłośników i miłośniczek klimatów postapokalipsy…

Dla tych, którzy myślą, że „Droga” Cormaca McCarthy’ego to ostatnie słowo w postapokaliptycznej beletrystycetwarda męska narracja w stylu McCarthy’ego, Hemingwaya i Londona, z drugiej strony liryzm przywodzący na myśl poezję Dickey’egonastrojowy postapokaliptyczny list miłosny – to ledwie kilka zdań wybranych z wielu entuzjastycznych recenzji, jakie pojawiły się po amerykańskiej premierze niezwykłej książki Petera Hellera w sierpniu 2012 roku. Tymczasem Gwiazdozbiór Psa dotarł do Europy i już 17 kwietnia za sprawą Wydawnictwa Insignis pojawi się w polskich księgarniach.

Postapokalipsa w literaturze i filmie kojarzy się najczęściej ze zdewastowanym światem, który obróciła w ruinę wojna nuklearna bądź bliżej nieokreślona katastrofa o globalnych rozmiarach. Okazuje się jednak, że do tematu można podejść zupełnie inaczej – tak, jak zrobił to Peter Heller w swoim Gwiazdozbiorze Psa. W książce Hellera przyroda pozostała praktycznie nienaruszona, nie licząc skutków postępującego ocieplenia klimatu; tym, co legło w gruzach, okazała się cywilizacja człowieka. Epidemia zmutowanej grypy pozostawiła przy życiu garstkę ludzi, którzy w kilka lat po tym „wirusowym” kataklizmie stali się dla siebie najgroźniejszymi wrogami, walczącymi o przeżycie w pięknym krajobrazowo, ale pozbawionym działającej infrastruktury, a co ważniejsze – jakiejkolwiek nadziei świecie.

Gwiazdozbiór Psa jest wyjątkowy także pod innym względem – przez nowatorski, bardzo oryginalny styl narracji Hellera, która bardziej niż z regularnym opowiadaniem kojarzy się z na pozór luźnym potokiem myśli głównego bohatera. Ten bardzo umiejętnie zastosowany środek artystyczny stanowi o sile przekazu powieści: z jednej strony potrafi trzymać w napięciu jak w najlepszym thrillerze, z drugiej – wzrusza i skłania do refleksji.

Autor: Peter Heller
Tytuł: Gwiazdozbiór Psa
Wydawca: Insignis
Tłumaczenie: Olga Siara
ISBN: 978-83-63944-10-0
Format: 140×207
Data premiery: 17 kwietnia 2013
Liczba stron: 368
Okładka: twarda
Gatunek: fantastyka, postapokalipsa

Gwiazdozbiór Psa – po wielkim sukcesie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii – nakładem wydawnictwa Insignis trafi na półki polskich księgarń już 17 kwietnia. Premierze książki towarzyszyć będzie wizyta autora – Petera Hellera – którzy przyleci do Polski prosto z Denver. Oto jak sam opowiada o swojej książce:

{youtube}SSNL6awOTyE{/youtube}

Zapraszamy również do zapoznania się z oficjalnym trailerem promującym tę niezwykłą pod wieloma względami książkę:

{youtube}sGNT8G3vsYE{/youtube}

Więcej o książce przeczytasz TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *