Ella Fitzgerald to prawdziwa legenda muzyki. Znakomita amerykańska wokalistka jazzowa, zwana „Pierwszą Damą Piosenki” (ang. First Lady of Song). Jedna z najwybitniejszych śpiewaczek w historii tego gatunku. Jedne z jej najbardziej znanych piosenek to: Love and Kisses, Summertime, Love for Sale, How High The Moon, Lady Be Good, Tea For Two. Otrzymała łącznie 13 nagród Grammy i sprzedała ponad 40 milionów płyt. Śpiewam, jak czuję – mawiała i być może właśnie ta autentyczność ekspresji była jedną z przyczyn jej sukcesu. Zasadniczą przyczyną niewątpliwie był jej głos…

Przyszła na świat 25 kwietnia 1917 roku w Newport News. Jej rodzice rozstali się po urodzeniu Elli, która zamieszkała z matką i ojczymem w Nowym Jorku. Jako dziecko pragnęła zostać tancerką, chociaż już wtedy ceniła jazzowe nagrania Louisa Armstronga, Binga Crosby’ego czy The Boswell Sisters. W tej ostatniej formacji szczególnie podziwiała główną wokalistkę – Connee Boswell. Ostatecznie jednak zajęła się śpiewem. W roku 1934 debiutowała w konkursie piosenki w Apollo Theater w nowojorskim Harlemie, gdzie otrzymała pierwszą nagrodę. Szybko została dostrzeżona jako obiecujący talent i zaangażowana do orkiestry swingowej Chicka Webba. Po jego śmierci objęła kierownictwo zespołu (1939) i zmieniła jego nazwę na Ella Fitzgerald and Her Famous Orchestra.

W 1941 roku rozpoczęła karierę solową, śpiewając w klubach i salach koncertowych Nowego Jorku, po II wojnie światowej występowała m.in. z grupą All Stars w ramach Jazz at the Philharmonic. Z JATP koncertowała również w Europie. W roku 1965 wystąpiła w Polsce.

{youtube}CI779D2tLyk{/youtube}

Ella Fitzegrald znana była ze współpracy z najsłynniejszymi jazzowymi muzykami, takimi jak Cole Porter, Tony Flanagan, Oscar Peterson, Lou Levy, Paul Smith, Jimmy Rowles, Benny Goodman czy wreszcie Louis Armstrong. Z nim samym współpracowała dwukrotnie – powstały wówczas płyty Ella and Louis i Ella and Louis Again. Ta dwójka muzyków, zwana „jazzowym dream teamem” nagrała wspólnie takie hity jak Cheek to Cheek, The EllaFitzgeraldNearness Of You, Tenderly, Gee Baby Ain’t I Good To You czy Stars Fell On Alabama.

Jej życie prywatne, podporządkowane karierze, nie było tak udane, miała też kłopoty ze zdrowiem. Trzykrotnie wychodziła za mąż, jej drugim mężem był słynny kontrabasista Ray Brown, z którym adoptowała syna swojej kuzynki. Pod koniec życia straciła wzrok wskutek zaawansowanej cukrzycy, a w roku 1993 z powodu dalszych powikłań przeszła amputacje nóg. Niedługo po ostatniej operacji zmarła w swoim domu w Beverly Hills, 15 czerwca 1996 roku. Została pochowana na cmentarzu Inglewood Park w Inglewood.

Otrzymała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, nie tylko muzycznych – m. in. została odznaczona Medalem Wolności przez prezydenta George’a Busha.

25 kwietnia 2013 roku wyszukiwarka Google świętowała 96 rocznicę urodzin artystki, publikując specjalne, okolicznościowe logo na stronie głównej; tzw. doodle:

ella fitzgeralds 96th birthday-1212009-hp

Wybrana dyskografia:

1956: Ella Fitzgerald Sings the Cole Porter Songbook,
Ella and Louis,
Ella Fitzgerald Sings the Rodgers & Hart Songbook,
1957: Ella Fitzgerald Sings the Duke Ellington Songbook,
1958: Ella Swings Lightly,
1959: Ella Fitzgerald Sings the George and Ira Gershwin Songbook,
1960: Ella in Berlin: Mack the Knife,
1962: Ella Swings Brightly with Nelson.

Źródła: Rmf.fm, Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *