20 marca odbyła się polska premiera książki Dziennik Helgi. Wśród licznych książek dotyczących Holokaustu jest to pozycja wyjątkowa. Obok Dziennika Anne Frank to jedyny tak obszerny obraz czasu wojny zanotowany przez dziecko – tym cenniejszy, że ukazuje okupowaną Pragę, getto w Terezinie oraz obozy Auschwitz, Freiberg i Mauthausen.

O książce:

Helga zaczyna pisać dziennik w 1938 roku. Ma wtedy osiem lat i mieszka z rodzicami w Pradze. Rodzina Helgi jest ofiarą pierwszej fali nazistowskiej inwazji. Jej ojciec traci pracę, przed dziewczynką zamykają się drzwi szkoły. Wkrótce dochodzi do pierwszych deportacji; zaczynają znikać przyjaciele i bliscy Helgi. Ona sama, wraz z rodzicami, trafia do getta w Terezinie, skąd po trzyletnim pobycie jej ojciec zostaje przewieziony do Auschwitz. Niedługo jego śladem podążają Helga i jej matka. Dziennik dziewczynki ocaleje zamurowany przez jej wuja w ścianie.

Są to więc zapiski z siedmiu lat wojny spisane przez dziecko. Dziewczynka opisuje w nich pobyt w getcie w Terezinie oraz w obozie Auschwitz-Birkenau, a także przeżycia późniejszej tułaczki aż do wyzwolenia, którego doczekała w obozie w Mauthausen. To niezwykła opowieść dziecka, które od chwili wkroczenia wojsk niemieckich coraz mniej rozumie otaczającą je rzeczywistość; spisuje swoje obserwacje na kartkach szkolnego zeszytu i opatruje rysunkami, tworząc wiarygodne i szczególne świadectwo o Holokauście.

Heldze cudem udaje się przeżyć zarówno pobyt w obozie, jak i tułaczkę ostatnich dni wojny. Ostatecznie wraca do Pragi. Tam uzupełnia swój dziennik. Należy do nielicznej grupy praskich dzieci, które przetrwały Auschwitz.

Dziennik Helgi to pierwsze wydanie wyjątkowego świadectwa dziecka o Holokauście; dziennika pisanego ołówkiem na kartkach szkolnego zeszytu i własnoręcznie ilustrowanego. Oto jedna z ilustracji, które znalazły się również w książce:

dziennik-helgi-rys

Dziś Helga Hošková-Weissová jest znaną i cenioną malarką.

Z okazji premiery Dziennika Helgi zapraszamy do obejrzenia wywiadu z autorką, Helgą Hoškovą-Weissovą. Przeprowadził go angielski wydawca i odkrywca zarówno Dziennika Helgi, jak i Dziennika Anne Frank.

{youtube}hYcPiy3gtK0{/youtube}

Zachęcamy również do wysłuchania nagrań fragmentów Dziennika Helgi w interpretacji Agnieszki Kunikowskiej:

{youtube}Qo9V3rDXIfI{/youtube}

{youtube}b_ur-R6A-Aw{/youtube}

{youtube}Q8njogtCt8s{/youtube}

{youtube}rEWmc4C24-M{/youtube}

Autorka: Helga Weissova
Tytuł: Dziennik Helgi
Wydawca: Insignis
Tłumaczenie: Aleksander Kaczorowski
ISBN: 978-83-63944-04-9
Format: 125×194
Data premiery: 20 marca 2013
Ilustracje: zdjęcia czarno-białe i kolorowe rysunki
Liczba stron: 256
Okładka: twarda
Kategoria: biograficzne, literatura faktu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *