Bessie Smith była najbardziej znaną i najpopularniejszą wykonawczynią bluesa lat 20’ i 30’ XX wieku, nazywana Cesarzową bluesa. Jej muzyka była inspiracją dla takich gwiazd jak Billie Holiday, Mahalia Jackson, Nina Simone, a także Janis Joplin. Ta ostatnia odnalazła jej grób i zafundowała nagrobek.

W roku 1989 Bessie Smith została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.

Urodziła się 15 kwietnia 1894 roku w Chattanooga w stanie Tennessee w bardzo biednej rodzinie; kiedy miała 9 lat zmarła jej matka. Już od najmłodszych lat zarabiała, śpiewając na ulicach Chattanoogi wraz z bratem Andrew. W 1904 roku jej brat Clarence wyjechał z w tournée po USA z trupą artystyczną zwaną Moses Stokes. Gdy wrócił w 1912, Bessie została zatrudniona w tej trupie głównie jako tancerka, gdyż rolę piosenkarki pełniła wtedy Ma Rainey. W roku 1913 miała swój pierwszy występ w Teatrze 81 w Atlancie, a w roku 1920 była już popularna na południu i wschodzie Stanów Zjednoczonych. W 1923 roku nagrała w wytwórni Columbia Records swoją pierwszą piosenkę Downhearted Blues. Wydarzenie to rozpoczęło jej solową karierę.

W sumie nagrała 123 piosenki, z których najbardziej znane były: St Louis Blues, Summertime oraz Nobody Knows When You’re Down and Out.

Otwarcie przyznawała się do bycia biseksualistką.

{youtube}8Who6fTHJ34{/youtube}

26 września 1937 została poważnie ranna w wypadku samochodowym jadąc do Clarksdale autostradą 61 wraz ze swoim przyjacielem, Richardem Morganem.

Tego samego dnia, nie odzyskując przytomności, zmarła. Przez wiele lat istniała hipoteza, że śmierć była spowodowana nieodpowiednią opieką medyczną (Bessie żyła w czasach silnego rasizmu na terenie USA i istniały szpitale dla białych i afroamerykanów), jednak dochodzenie nie wykazało uchybień.

{youtube}b0TDNR3NEY0{/youtube}

{youtube}FX8ptPn3P9I{/youtube}

Jej piosenki były inspiracją dla wielu późniejszych gwiazd, oto znakomity przykład jej twórczości w nowej interpretacji:

{youtube}5aDykZEATzk{/youtube}

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *