Sekret drzewa oliwnego to saga rodzinna o kobietach i zdecydowanie dla kobiet. Nie trąci nudą czy sentymentalizmem i nie ocieka słodyczą. Podzielona na pięć części, ukazuje kobiece postaci w teraźniejszości i przeszłości. Czytelnik odczuje raczej powiew chłodu aniżeli nadmiernego ciepła, lukrowanych relacji między głównymi bohaterkami – matkami i córkami z rodu Kellerów. I to mi się podobało. Warto nadmienić, że książka ta jest debiutem Courtney Miller Santo, dziennikarki, autorki opowiadań i nauczycielki kreatywnego pisania na Uniwersytecie w Memphis. Bardzo udany to początek twórczości – ręczę i zapraszam do lektury, bo skoro Wszystko jest jednym wielkim, niekończącym się cyklem, to warto poświęcić chwilkę, by go poznać, a kto wie, może i zawrócić?

Courtney Miller Santo postawiła na oryginalne postaci i ciekawe zagadnienia (chęć poznania przyczyn długowieczności i w konsekwencji możliwość odkrycia leku na nieśmiertelność, problematyka rodzinna, itd.). Każda z bohaterek Sekretu drzewa oliwnego to indywidualistka, nieprzeciętna osobowość, której życie nie oszczędzało, fundując ‚niespodzianki’ różnego rodzaju. Dostrzec można przy tym powtarzalność losów wszystkich pokoleń – kobiety z tej rodziny patrząc na siebie nawzajem, widzą swoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. To także opowieść o życiu w zgodzie z naturą, blisko niej i dla niej, za co ona odwdzięcza się wszystkim pokoleniom gajem pełnym dorodnych oliwek i zapewnia rodzinie przetrwanie, a wcześniej pozycję społeczną. Bóg nie ma w zwyczaju otaczać cię ludźmi, których łatwo kochać – życie to jeden wielki test, mówi jedna z bohaterek sagi, a rodzina Kellerów rzeczywiście ma okazję tego doświadczyć.

Większość czasu kobiety spędzają razem, pod jednym dachem, co jest powodem napiętych stosunków między matkami i córkami (Przez to, że zawsze byłyśmy wszystkie razem, nie wytworzyła się między nami żadna czułość, powie jedna z kobiet). Animozje, notoryczne kłótnie, ‚ciche dni’, a czasem i wrogość, są na porządku dziennym. Ale autorka pokazuje także, że życie bez matki jest niemożliwe, a [b]ycie matką jest w takim samym stopniu tragedią, co triumfem. Niezależnie od tego jaką miłością obdarzały Erin babcie, żadna nie mogła zająć miejsca Deb mimo jej przeszłości (Erin rozprawiała, jak ciąża pogłębiła pustkę, którą odczuwała przez całe życie, wychowując się bez matki). Courtney Miller Santo dotyka też bardzo ważnego problemu, a mianowicie resocjalizacji osób, które opuściły więzienie. Ukazuje, jak wielkie poruszenie powoduje pojawienie się ich w rodzinie i czy możliwa jest ich akceptacja po tym, czego się dopuściły. Udowadnia też, jak trudne to zadanie, by powrócić po wielu latach za kratami na łono społeczeństwa, jak ciężko okiełznać swoje emocje, nie tylko byłym skazanym, ale dla osobom z nimi przebywającymi na wolności. Przykład rodziny Kellerów udowadnia nam, że gdy zbyt serio traktujemy swoje małe problemy, o których jednak nie mówimy wprost (To właśnie nasz rodzinny problem. Każda myśli, że jeśli ona coś wie, to wszyscy to wiedzą), możemy pominąć prawdziwe kłopoty naszych najbliższych. Na pewno jest łatwiej, gdy wiemy, jakie są nasze korzenie, gdy mamy oparcie w rodzinie (patrz: tajemnica Anny). Analogicznie do pędów drzew oliwnych, nazywanych ssawkami, które [p]otrafią wyssać potrzebną do wzrostu energię z korzeni ściętego drzewa, my ludzie, wiedząc kim jesteśmy, mamy większą siłę do pokonywania problemów. Mimo, iż wszystkie panie z Hill House wybierały niewłaściwych mężczyzn i traciły dla nich głowę, popełniając przy tym masę błędów, kobiety z [t]ej rodziny dostają szanse nie tylko na drugi, ale czasem i na trzeci akt. Tylko pozazdrościć…

Jeśli macie ochotę poznać ciekawe, intrygujące i nieszablonowe postaci kobiece (mężczyźni w tej książce są jedynie słabi, schorowani, nieobecni, bo wyjechali albo nie żyją) i lubicie sagi rodzinne, to ze spokojnym sumieniem polecam Wam Sekret drzewa oliwnego. Jeśli chcecie się dowiedzieć, w czym tkwi zagadka długiego życia Anny, w dobrym zdrowiu i z pełnią władz umysłowych, to także jest to powieść dla Was. Mogę Wam jeszcze zaproponować ciekawą bajkę o ‚Dziewczynce i Żółwiu’, która przewija się przez wszystkie pokolenia w tej rodzinie oraz oczywiście ważkie, aktualne, interesujące tematy i całą masę tajemnic. Polecam – to naprawdę dobra książka.

Cytaty za: Sekret drzewa oliwnego, Courtney Miller Santo, Wielka Litera, Warszawa 2013.

Tytuł: Sekret drzewa oliwnego
Autorka: Courtney Miller Santo
Wydawca: Wielka Litera
Data wydania: 2013
Liczba stron: 368
Oprawa: miękka
Wymiary: 135 x 205 mm
ISBN: 978-83-63387-42-6
Kategoria: proza zagraniczna, obyczajowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *