W nocy z 22 na 23 marca Multikino przygotowało coś specjalnie z myślą o fanach i fankach najważniejszych polskich komedii. Bareja, Kondratiuk, Machulski, Piwowski – te nazwiska gwarantują niebanalny humor, doskonałe dialogi i świetną rozrywkę przez całą noc.

ENEMEF: Polskie Kultowe Komedie to niepowtarzalny repertuar, którego nie może przegapić żaden fan najzabawniejszych, polskich komedii. To jedyna okazja, aby zobaczyć cztery najśmieszniejsze polskie filmy wszech czasów na dużym ekranie. W repertuarze znalazły się: Miś, Seksmisja, Rejs oraz Hydrozagadka.

Kolejność emisji filmów ustala publiczność poprzez głosowanie na stronie ENEMEFów: www.enemef.pl. Głosowanie kończy się dzień przed imprezą o godzinie 20.00.

ENEMEF: Polskie Kultowe Komedie odbędzie się w piątek, 22 marca w 26 kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Kielce, Koszalin, Kraków, Łódź, Poznań Malta, Poznań 51, Radom, Rumia, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sopot, Szczecin, Warszawa Złote Tarasy, Warszawa Ursynów, Warszawa Targówek, Warszawa Wola, Włocławek, Wrocław Arkady, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze, Zgorzelec.

Więcej informacji można znaleźć na stornie www.multikino.pl i www.enemef.pl.

polskie-komedie-long3

Informacje o filmach:

Rejs
Polska 1970, 65′
reżyseria: Marek Piwowski
scenariusz: Janusz Głowacki, Marek Piwowski
obsada: Stanisław Tym, Jan Himilsbach, Zdzisław Maklakiewicz
muzyka: Wojciech Kilar
projekcja: kopia zrekonstruowana cyfrowo

Słynna przyjaźń Maklakiewicza z Himilsbachem zrodziła się właśnie na planie Rejsu.

Ten film otacza legenda. Nie sposób go opisać, trzeba go koniecznie obejrzeć – każdą minę, każdy grymas, sytuację po sytuacji, kadr po kadrze. To jedna z najinteligentniejszych polskich komedii, uznana w plebiscycie czytelników „Polityki” za najlepszy polski film wszech czasów.

Na statku pojawia się gapowicz wzięty przez kapitana za instruktora KO (kulturalno-oświatowego). Organizuje zebrania, wybory rady rejsu oraz gry i zabawy. Staje się wodzem, skupia wokół siebie oddane mu grono pasażerów, narzuca swą wolę innym, kolejno organizuje: bal maskowy, quiz na inteligencję, zbiorową gimnastykę, grę w salonowca, a z okazji zakończenia rejsu przygotowuje wielki bal na cześć kapitana…

Fenomen Rejsu opiera się  na improwizowanych miniscenkach, które rozgrywają się między pasażerami statku.

Seksmisja
Polska 1984, 119′
reżyseria: Juliusz Machulski
scenariusz: Juliusz Machulski
obsada: Jerzy Stuhr, Olgierd Łukaszewicz, Beata Tyszkiewicz
projekcja: kopia zrekonstruowana cyfrowo

Seksmisja to film oryginalny, opatrzony niebanalną, dowcipną scenografią, zaskakuje znakomitymi dialogami i mistrzowsko skonstruowanym scenariuszem.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1991 roku. Telewizja transmituje eksperyment, w którym Maks i Albert dobrowolnie poddają się hibernacji. Budzą się dopiero w 2044 roku. Od opiekującej się nimi doktor Lamii dowiadują się, że w czasie ich snu wybuchła na Ziemi wojna nuklearna. Jednym z jej efektów było całkowite zniszczenie genów męskich, w związku z czym są jedynymi mężczyznami na planecie. Ponieważ od dawna dzięki partenogenezie rodzą się same dziewczynki, przed głównymi bohaterami staje zadanie przywrócenie normalnego „porządku natury”.

Seksmisja z miejsca podbiła tak widzów, jak i krytyków. Zrealizowana w konwencji science-fiction jest przykładem perfekcyjnego filmu komercyjnego, zawierającego zarazem kilka głębszych refleksji. Machulskiemu udało się połączyć potężny ładunek komizmu z satyrą na totalitaryzm i feminizm.

Miś
Polska 1980, 99′
reżyseria: Stanisław Bareja
scenariusz: Stanisław Bareja, Stanisław Tym
obsada: Stanisław Tym, Barbara Burska, Krzysztof Kowalewski, Stanisław Mikulski, Andrzej Fedorowicz
muzyka: Jerzy Derfel
projekcja: kopia zrekonstruowana cyfrowo

Miś został uznany zarówno przez krytyków jak i publiczność za jedną najlepszych komedii wszechczasów. Każdy go widział i każdy zna kwestie z tego filmu na pamięć.

Prezes klubu sportowego „Tęcza”, Ryszard Ochódzki zwany Misiem, ma wyjechać do Londynu. Zostaje zatrzymany, bo z jego paszportu wyrwano kilka kartek. Ochódzki podejrzewa, że zrobiła to jego była żona Irena, by uniemożliwić mu dotarcie do jednego z londyńskich banków. Przed laty małżonkowie zdeponowali tam pieniądze. Kto na miejsce dotrze pierwszy ten zgarnie całą sumę…

Komedia Stanisława Barei w niezwykle błyskotliwy sposób szydzi z absurdów PRL-u.

Hydrozagadka
Polska 1970, 70′
reżyseria: Andrzej Kondratiuk
scenariusz: Andrzej Bonarski, Andrzej Kondratiuk
obsada: Wojciech Pokora, Roman Kłosowski, Zdzisław Maklakiewicz, Józef Nowak
muzyka: Waldemar Kazanecki
projekcja: z DVD

Klasyka polskiego filmu, jedna z tych pozycji, którą trzeba obejrzeć, najlepiej kilkukrotnie. Hydrozagadka to absurdalny humor i niezrównane kreacje Józefa Nowaka (As) i Romana Kłosowskiego (Maharadża).

Lato, w Warszawie zaczyna brakować wody. Nad tą dziwną sprawą pracuje profesor Milczarek, sprawa jednak go przerasta, więc prosi o pomoc nieustraszonego Asa, który wpadł na trop wodnej afery. Na swej drodze superbohater spotka złoczyńcę Plamę, a także tajemniczego Maharadżę.

Swoją telewizyjną komedię Andrzej Kondratiuk utrzymał w konwencji groteski i parodii znanych filmów sensacyjnych i opowieści komiksowych. Reżyser zadbał o to, by nie tylko trzymać publiczność w napięciu, ale też zaserwować jej dużą dawkę rozrywki.

Kopia Multikino-wiecej niz kino

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *