Staromiejski Dom Kultury w Warszawie zaprasza na projekcję filmu z cyklu: Podróż w filmie.

Wydarzenie zaplanowano na 5 lutego 2013 o godz. 19.00, w Piwnicy Largactil (Staromiejski Dom Kultury); wstęp jest wolny.

Po prostu CZAD to zapis filmowy przebiegu XX. etapu Sztafety Afryka Nowaka. Latem 2011 roku dwie dziewczyny i dwóch chłopaków udaje się do kraju, o którym przewodniki turystyczne milczą, a w najlepszym przypadku opisują Czad jako kraj zdecydowanie nie dla podróżniczych żółtodziobów. Celem wyprawy jest przejechanie rowerami południowo-zachodniej części kraju, śladem Kazimierza Nowaka, który toczył tam swe koła w pierwszej połowie 1936 roku. Kasia, Ulla, Andrzej i Dominik mają zamiar także odtworzyć pewne wydarzenia, które były udziałem ich poprzednika. Będą zatem szukać członków plemienia Sara Dżindżi w dzikich okolicach jeziora Iro, spróbują spłynąć rzeką Logone w poszukiwaniu niezwykłych „domów-granatów”, a na sam koniec wybiorą się na pustynię odnaleźć maleńką osadę, gdzie K. Nowak zakupił wielbłąda na dalszą podróż przez całą Saharę.

Realizacja: Dominik Szmajda
Czas trwania: 30 min

Afryka Nowaka

Bezprecedensowa sztafeta podróżników dla upamiętnienia i spopularyzowania dokonania Kazimierza Nowaka, polskiego reportera, który w latach 1931-1936 przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem, poruszając się rowerem, ale również pieszo, konno, czółnem i na wielbłądzie.

Sztafeta wystartowała 4 listopada 2009 r. z Boruszyna w Wielkopolsce, gdzie mieszkał Nowak, zanim wyruszył do Afryki, i trwała dokładnie 799 dni. Do stycznia 2012 r. w przedsięwzięciu wzięło udział 117 podróżników z Polski i zagranicy. Podążając śladami Nowaka i wykorzystując te same co on środki lokomocji, przemierzyli oni 33,5 tys. km po drogach i bezdrożach Afryki, zamontowali kilkadziesiąt tabliczek upamiętniających historyczną podróż sprzed blisko 80 lat, a także spotkali sześcioro osób pamiętających do dziś brodatego podróżnika z Polski, który w niespotykany sposób przemierzał Afrykę w czasach ich dzieciństwa.

Trasa wyprawy – z Trypolisu przez Kapsztad do Algieru – została podzielona na prawie 30 etapów, trwających zwykle około miesiąca. W każdym brało udział od dwóch do sześciu osób, które po dojechaniu do mety swojego odcinka przekazywały sztafetową pałeczkę kolejnej zmianie. Najmłodszy uczestnik Afryki Nowaka miał siedem miesięcy, najstarszy – 68 lat.

W programie pokaz filmu Po prostu CZAD i kilku krótkich filmów dokumentujących pozostałe etapy sztafety oraz spotkanie z Dominikiem Szmajdą.

Wstęp wolny!

Afryka Nowaka w DKFN- plakat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *