Oto filmowe premiery tygodnia:

Poradnik pozytywnego myślenia

Film „Silver Linings Playbook” przedstawia historię Pata Peoplesa (w tej roli Bradley Cooper), nauczyciela, który w wyniku załamania nerwowego trafia na leczenie do szpitala dla psychicznie chorych. Po opuszczeniu kliniki wprowadza się ponownie do domu rodziców, gdzie opiekuje się nim matka.

Pat robi wszystko, aby odzyskać dawne życie. Traf chce, że na jego drodze staje pewna szalona sąsiadka (Jennifer Lawrence), która ma za sobą podobnie trudne przejścia i z którą Pat szybko się zaprzyjaźnia.

W filmie występują także Robert De Niro, Julia Stiles, Chris Tucker i Jacki Weaver.

{youtube}gBJocPosTrI{/youtube}

Tytuł polski: Poradnik pozytywnego myślenia
Tytuł oryginału: Silver Linings Playbook
Reżyseria: David O. Russell
Scenariusz: David O. Russell
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 8 lutego 2013
Gatunek: dramat, komedia
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 122 min

hansel-gretelHansel i Gretel: Łowcy czarownic

„Hansel i Gretel: Łowcy czarownic” (ang. Hansel and Gretel: Witch Hunters) to klasyczna historia o Jasiu i Małgosi w zaskakującej konwencji horroru i kina akcji. Za reżyserię obrazu odpowiada Tommy Wirkola, zaś scenariusz napisali D.W. Harper oraz Tommy Wirkola. Muzykę skomponował Atli Örvarsson, a za produkcję odpowiadają Will Ferrell, Adam McKay oraz Kevin Messick. Pierwotnie premiera produkcji planowana była na marzec 2012 roku. Producenci postanowili ją jednak przesunąć niemal o rok – do stycznia 2013.

„Hansel i Gretel: Łowcy czarownic” opowiada o dalszych losach Jasia i Małgosi, bohaterów baśni braci Grimm. Minęło piętnaście lat od konfrontacji z Babą Jagą w piernikowej chatce. Jaś i Małgosia są już dziś dojrzałymi ludźmi. Mimo to rodzeństwo nadal łączy niezwykła misja.

Spotkanie z wiedźmą odmienia ich na zawsze… i sprawia, że zaczynają odczuwać żądzę krwi. Dorosłe już rodzeństwo to zdeterminowani i utalentowani łowcy głów w 100% pochłonięci tropieniem czarownic i zemstą. Kiedy jednak na niebie pojawia się Krwawy Księżyc, a niewinne dzieci muszą zmierzyć się z nocnymi koszmarami, Hansel i Gretel stawiają czoła złu wszystkich czarownic, na jakie kiedykolwiek polowali – złu, które skrywa tajemnicę ich przerażającej przeszłości.

W filmie w rolach głównych zagrali: Jeremy Renner jako Jaś, Gemma Arterton – Małgosia, Famke Janssen – Muriel, Ingrid Bolsø Berdal – Wiedźma z rogami, Peter Stormare – Berringer, Zoe Bell – Wysoka Czarownica, Derek Mears – Edward, Thomas Mann – Ben, Pihla Viitala – Mina, Thomas Scharff – Ojciec, Isaiah Michalski – Mały chłopiec, Cedric Eich – Młody Jaś.

{youtube}mlQaQ_ZH16I{/youtube}

Tytuł polski: Hansel i Gretel: Łowcy czarownic
Tytuł oryginału: Hansel and Gretel: Witch Hunters
Reżyseria: Tommy Wirkola
Scenariusz: Tommy Wirkola, D.W. Harper
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 8 lutego 2013
Gatunek: akcji, fantasy, horror, komedia
Kraje produkcji: Niemcy, USA

movie 43Movie 43

“Movie 43” to amerykańska komedia wyprodukowana w 2012 roku, wyreżyserowana przez rekordową ilość reżyserów. Scenariusz do obrazu napisali Rocky Russo, Jeremy Sosenko i Patrik Forsberg. Muzykę skomponował William Goodrum. Film składa się z dwudziestu pięciu krótszych opowieści.

Reżyserzy, którzy przysiedli do projektu to m.in.: Patrik Forsberg, Peter Farrelly, Elizabeth Banks, Steven Brill, Steve Carr, Rusty Cundieff, James Duffy, Griffin Dunne, James Gunn, Bob Odenkirk oraz Brett Ratner. Za produkcję odpowiadają Charles B. Wessler, Peter Farrelly oraz Ryan Kavanaugh.

W „Movie 43” producenci Peter Farrelly i Charles B. Wessler zebrali wielu śmiesznych i utalentowanych aktorów w jednej antologii komedii, składającej się z kilku nowel. W jednej z nich, noweli opowiadającej o dwóch najlepszych kumplach, których przyjaźń zostaje wystawiona na próbę z powodu dziewczyny, a konflikt załagodzić może dopiero agresywny, rozmiłowany w przemocy karzeł, gra właśnie Gerard Butler.

W „Movie 43” wielkie gwiazdy Hollywood – Kate Winslet, Hugh Jackman, Halle Berry, Naomi Watts, Richard Gere, Elizabeth Banks, Gerard Butler, Emma Stone, Kevin Spacey, Uma Thurman, Terrence Howard i dziesiątki innych – obnażają swoje prawdziwe oblicza, nie próbując się powstrzymywać przed absurdalnym, niedorzecznym, kontrowersyjnym, przekraczającym wiele granic humorem. To nie jest film dla kochających poprawność polityczną, biorących do siebie każdą ekranową obelgę widzów. „Movie 43” oferuje szokująco niestosowne, łamiące każde tabu, lecz równocześnie zabawne krótkie filmowe opowieści z piekła i nieba rodem, które zmieniają postrzeganie kina.

{youtube}lgOjOX-49eI{/youtube}

Tytuł oryginału: Movie 43
Reżyseria: Brett Ratner, Steven Brill, Steve Carr, James Gunn, Elizabeth Banks, Peter Farrelly, Griffin Dunne, Bob Odenkirk
Scenariusz: Rocky Russo, Jeremy Sosenko
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 8 lutego 2013
Gatunek: komedia
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 90 min

wrog-numer-jedenWróg numer jeden

„Wróg numer jeden” (ang. Zero Dark Thirty) to amerykański thriller z 2012 roku w reżyserii Kathryn Bigelow (nagrodzona Oscarem za film „The Hurt Locker”). Scenariusz filmu napisał Mark Boal, zaś muzykę skomponował Alexandre Desplat. Za produkcję odpowiadają Kathryn Bigelow, Mark Boal, Megan Ellison.

„Wróg numer jeden” to prawdziwa historia schwytania Osamy bin Ladena, największe polowanie w dziejach ludzkości. Był najbardziej poszukiwanym człowiekiem na świecie. Polowały na niego setki agentów wielu tajnych służb. Wydawało się, że jest nieuchwytny. Osama bin Laden. Jednak dzięki uporowi i zdecydowaniu młodej agentki CIA niemożliwe stało się faktem. Grupa najlepiej wyszkolonych amerykańskich marines wytropiła kryjówkę najgroźniejszego terrorysty wszech czasów. I w końcu padł rozkaz: zlikwidować…

Obraz otrzymał 5 nominacji do Oscara, w tym w kategoriach: najlepszy film, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Z kolei Złoty Glob powędrował do Jessici Chastain w kategorii: najlepsza aktorka w dramacie. Film otrzymał także 3 nagrody Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych, w tym za najlepszy film i reżyserię.

W filmie „Wróg numer jeden” w rolach głównych wystąpili: Jessica Chastain jako Maya, Kyle Chandler jako Joseph Bradley, Jennifer Ehle jako Jessica, Harold Perrineau Jr. jako Jack, Jeremy Strong jako Thomas, Mark Duplass jako Steve, Mark Strong jako George, Chris Pratt jako Justin, Édgar Ramírez jako Larry, Joel Edgerton jako Patrick, Scott Adkins jako John, James Gandolfini jako Leon Panetta – dyrektor CIA.

{youtube}tdRZ3mRBDB0{/youtube}

Tytuł polski: Wróg numer jeden
Tytuł oryginału: Zero Dark Thirty
Reżyseria: Kathryn Bigelow
Scenariusz: Mark Boal
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 8 lutego 2013
Gatunek: thriller
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 157 min

nieulotneNieulotne

„Nieulotne” to polski dramat społeczny z 2012 roku w reżyserii Jacka Borcucha, który jest także autorem scenariusza. Muzykę skomponował Daniel Bloom (autor muzyki do „Ciacha”, „Melancholii”, „Tulipanów”). Za produkcję odpowiadają Piotr Kobus, Dariusz Kłodowski oraz Agnieszka Drewno.

„Nieulotne” to pulsująca emocjami historia miłości Michała (Jakub Gierszał) i Kariny (Magdalena Berus), pary polskich studentów, którzy poznają się i zakochują, podczas wakacyjnej pracy w Hiszpanii. Beztroski wakacyjny romans zostaje przerwany przez dramatyczne wydarzenie, które na zawsze odmieni życie bohaterów.

Obraz stanowi współczesną próbę przyjrzenia się kondycji ludzkiej w skali mikro. Oczami młodych ludzi obserwujemy powolny rozkład ich pozornie uporządkowanego świata. Widz zostaje postawiony w sytuacji emocjonalnie zależnej od losu bohaterów – nie nachalnie, po prostu, w oparciu o współodczuwanie, chęć zrozumienia.

Najnowszy obraz Jacka Borcucha zakwalifikował się do prestiżowego Konkursu Międzynarodowego festiwalu Sundance, który odbędzie się w styczniu 2013 roku w Park City w Utah. Na festiwalu będzie miała miejsce światowa premiera filmu „Nieulotne”.

Główne role zagrali Jakub Gierszał (debiut we „Wszystko, co kocham” Borcucha, gwiazda „Sali samobójców” w reż. Jana Komasy) oraz Magdalena Berus, która do obsady „Nieulotnych” trafiła po zagraniu pierwszoplanowej roli w „Bejbi blues” Kasi Rosłaniec. W filmie w pozostałych rolach zagrali: Molina jako Elena, Juan José Ballesta jako Joaquin, Joanna Kulig jako Marta, Andrzej Chyra jako Ojciec Kariny.

{youtube}Z69F20B9LdY{/youtube}

Tytuł oryginału: Nieulotne
Reżyseria: Jacek Borcuch
Scenariusz: Jacek Borcuch
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 8 lutego 2013
Gatunek: dramat
Kraje produkcji: Hiszpania, Polska
Czas trwania: 90 min

rust-and-boneRust and Bone

“Rust and Bone” (francuski tytuł – De rouille et d’os) to belgijsko-francuski dramat z 2012 roku. Za reżyserię, scenariusz i produkcję odpowiada Jacques Audiard, zaś za muzykę Alexandre Desplat. Zdjęcia były realizowane we Francji oraz Belgii. Film był w 2012 roku nominowany do Złotej Palmy na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Obraz kosztował ponad 16 milionów euro.

Obraz powstał w oparciu o zbiór opowiadań Craiga Davidsona, których akcja rozgrywa się w surowym świecie hazardzistów, zawodowych bokserów, organizatorów walk psów i ludzi uzależnionych od seksu. 25-letnia główna bohaterka zakochuje się w zawodowym trenerze orek.

Ali (Matthias Schoenaerts) zostaje sam z pięcioletnim dzieckiem. Sam (Armand Verdure) jest jego synem, ale ledwo się znają. Bezdomny, bez grosza przy duszy i pozbawiony przyjaciół, Ali znajduje schronienie u swojej siostry Anny (Corinne Masiero) w Antibes, na południu Francji. Tam wszystko nabiera jaśniejszych barw. Ali dostaje pracę ochroniarza w nocnym klubie. Podczas jednej z awantur w klubie pomaga Stephanie (Marion Cotillard). Piękna i pełna rezerwy, Stéphanie wydaje się być nieosiągalna, ale Aliemu udaje się zostawić jej swój numer telefonu.

Stephanie trenuje orki w Marineland. Kiedy jeden z występów kończy się tragedią, telefon w środku nocy sprawia, że ponownie się spotykają. Tym razem Stephanie przykuta jest do wózka inwalidzkiego: straciła nogi i złudzenia. Pozbawiona współczucia obecność Aliego staje się dla Stéphanie kołem ratunkowym. Pod jej wpływem także Ali przechodzi przemianę. Kobieta wraca do życia. Oboje starają się przetrwać w świecie, w którym na sprzedaż wystawia się siłę, piękno i młodość, a jedynymi wartościami, jakie nie są na sprzedaż są zaufanie, prawda, lojalność i miłość. Odwaga przejawia się tutaj w bardzo różnych formach.

W filmie „Rust and Bone” w rolach głównych zagrali: Marion Cotillard jako Stéphanie, Matthias Schoenaerts – Ali, Bouli Lanners – Martial, Céline Sallette – Louise, Corinne Masiero – Anna, Alex Martin, Tibo Vandenborre, Mourad Frarema – Foued, Jean-Michel Correia – Richard.

{youtube}h9FQvl7ZQEI{/youtube}

Tytuł oryginału: De Rouille et d’os
Tytuł międzynarodowy: Rust and Bone
Reżyseria: Jacques Audiard
Scenariusz: Jacques Audiard, Thomas Bidegain
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 8 lutego 2013
Gatunek: dramat, melodramat
Kraje produkcji: Belgia, Francja
Czas trwania: 120 min

post-tenebras-luxPost tenebras lux

Carlos Reygadas, wyrafinowany formalnie, zdystansowany minimalista w swoich filmach uwodzi kontemplacyjną atmosferą. Z chłodną precyzją mówi o wartościach, w zaskakujących konfiguracjach zestawia seks, przemoc, politykę i religię. Reygadas od lat wyznacza kierunek nurtu w meksykańskim kinie, do którego należą młodzi (urodzeni w latach 70. i 80. XX w.) reżyserzy. Łamią oni podstawowe zasady scenopisarstwa, zatrudniają naturszczyków, improwizują na planie. Rezultatem stylistycznej powściągliwości, unikania ostentacyjnie kinematograficznych efektów, czy konwencjonalnej narracji, pozostaje kino skupione na doświadczeniu codzienności, ale opowiadające o niej w sposób niejasny, często brutalnie naturalistyczne, zmuszające widza do szukania własnych odpowiedzi na jedynie zasugerowane pytania. Być może Carlos Reygadas zgodziłby się z Susan Sontag, która wiele lat temu nawoływała, byśmy w kontakcie ze sztuką porzucili hermeneutykę na rzecz erotyki. Jak inaczej oglądać dziś jego filmy? Próbując zrozumieć, czy raczej patrząc i czując?

{youtube}SUvRcBEJ1Ws{/youtube}

Tytuł oryginału: Post tenebras lux
Reżyseria: Carlos Reygadas
Scenariusz: Carlos Reygadas
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 8 lutego 2013
Gatunek: dramat
Kraje produkcji: Francja, Holandia, Meksyk, Niemcy
Czas trwania: 115 min

Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.

Kopia Multikino-wiecej niz kino

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *