Laureatka Literackiej Nagrody Nobla, Herta Müller, niebawem odwiedzi Polskę. Fanki i fani pisarki będą mogli spotkać się z nią w Krakowie i Wrocławiu.

Herta Müller, laureatka Nagrody Nobla w 2009 roku, odwiedzi polskich czytelników już niebawem, korzystając z zaproszenia krakowskiego Instytuty Goethego. Pierwsze spotkanie z fankami i fanami odbędzie się 17 kwietnia o godzinie 18:30 w Centrum Sztuki i Kultury Japońskiej Manggha (ul. Konopnickiej 26). 19 kwietnia Müller zawita we  Wrocławiu. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00 w Centrum Kultury Impart (ul. Mazowiecka 17). Wizycie towarzyszyć będzie polska premiera dwujęzycznej książki Kolaże, na którą składają się własnoręcznie tworzone przez autorkę osobiste poetyckie pocztówki.

Serdecznie zapraszamy również na wystawę o nazwie Zaklęty krąg słów, poświęconą życiu i twórczości Müller, która odbędzie się w Instytucie Goethego w Krakowie. Uczestnicy będą mogli zobaczyć na niej kopie dokumentów i fotografii z prywatnego archiwum autorki, które składają sie na jej bogate i trudne życie.

Więcej informacji na temat spotkania i wystawy znajdziecie TUTAJ.

Herta Müller (17 sierpnia 1953) urodziła się w wiosce zamieszkałej głównie przez Niemców w wielokulturowym Banacie w Rumunii. W dzieciństwie posługiwała się wyłącznie językiem niemieckim, język rumuński poznała dopiero w szkole. W Timişoarze studiowała germanistykę i literaturę rumuńską. W czasie studiów należała do literackiej Aktionsgruppe Banat, gdzie poznała przyszłego męża. W 1976 podjęła pracę jako tłumaczka tekstów technicznych w fabryce maszyn, jednak w 1979 po odmowie współpracy z Securitate straciła pracę. Zarobkowała, pracując w przedszkolu i udzielając prywatnych lekcji języka niemieckiego. W 1982 udało się jej wydać (po wcześniejszym okrojeniu przez cenzurę) swoją debiutancką powieść Niziny. W 1987 wraz ze swoim ówczesnym mężem Richardem Wagnerem po dwóch latach starań emigrowała do RFN i Berlina Zachodniego. Pracowała jako „writer-in-residence” i „visiting professor” na kilku uniwersytetach w Niemczech i za granicą, m.in. na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, gdzie zamieszkała. W 2009 otrzymała literacką nagrodę Nobla.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *