7 grudnia 1949 roku w Pomona (Kalifornia) przyszedł na świat Tom Waits, amerykański wokalista, kompozytor, instrumentalista, autor tekstów, poeta i aktor.

Choć jego twórczość zaliczona jest do rocka, to w jego muzyce krzyżują się wpływy jazzu, bluesa, folku, rock and rolla i tradycyjnego popu. Waits gra na instrumentach klawiszowych, gitarze i akordeonie, występuje często z zespołem rockowym lub jazzowym. Na tle łagodnego akompaniamentu instrumentalnego wybija się bardzo charakterystyczny śpiew artysty. Piosenki Waitsa są inspirowane literackimi dokonaniami takich amerykańskich pisarzy jak Jack Kerouac czy Charles Bukowski.

Waits śpiewa swoje własne bardzo osobiste, melancholijne, gorzkie w wymowie, cyniczne i często zakrapiane czarnym humorem poezje. Sukcesy występów artysty charakteryzujące się kameralną teatralnością skłoniły Waitsa do spróbowania szczęścia w zawodzie aktora. Zagrał najczęściej epizodyczne, charakterystyczne role w kilku filmach, zyskując dobre recenzje krytyków. Tom Waits komponuje również muzykę filmową. Także niektóre z jego piosenek zostały wykorzystane w filmowych produkcjach. Współpracował m.in. z takimi reżyserami jak: Francis Ford Coppola, Jim Jarmusch, Robert Altman, Hector Babenco, Terry Gilliam.

{youtube}acknL2y3L9o{/youtube}

Jego pełne nazwisko brzmi Thomas Alan Waits. Żonaty jest z Kathleen Brennan (jego dawną przyjaciółka była Rickie Lee Jones). Ma trójkę dzieci o imionach Kellesimone, Casey Xavier i Sullivan.

Zawsze wolał nagrywać dla małych wytwórni. Gdy jakaś stawała się ‚zbyt duża’ przenosił się do innej. Nigdy nie wystąpił w reklamie, co uważa za poniżające dla artysty. Nie zgodził się też na wielokrotne próby użycia jego muzyki w jakiejkolwiek z nich. Ma za to na koncie kilka wygranych pozwów o nielegalne użycie jego muzyki w celach komercyjnych. M.in. z Frito Lay, Audi, Oplem.

W Polsce dotychczas wydano dwie biografie tego artysty (na rynku angielskim i amerykańskim jest ich kilka). Są to, wydana w Krakowie w 1995 roku, książka Patricka Huphiersa To fortepian jest pijany, nie ja… i pozycja Dzikie lata. Muzyka i mit Toma Waitsa napisana przez Jaya S. Jacobsa (Wydawnictwo Dolnośląskie 2007 r.). Wiosną 2000 roku Tom Waits wystąpił w Polsce, w Sali Kongresowej.

Waits ma na koncie wiele romansów z kinem. Był twórcą wysoko ocenianych przez krytykę ścieżek dźwiękowych i piosenek do filmów, m. in. Ten od serca (1982) Francisa Forda Coppoli (za którą otrzymał nominację do Oscara), Morze miłości (1989), Noc na Ziemi (1991), Serce Ameryki (1992), Przed egzekucją i Koniec przemocy (oba z 1996 roku) oraz do… Shreka 2 (2004). Występował także jako aktor. Jego filmowy debiut to rola w filmie Paradise Alley (1978), później pojawiał się na ekranie kilkukrotnie w rolach głównych i epizodycznych, m. in. w filmie Poza prawem (1986), Strach ma wielkie oczy (1989), Parnassus: Człowiek, który oszukał diabła (2009) czy Księga Ocalenia (2010).

Naszą recenzję jego najnowszej płyty, Bad as Me, przeczytasz TUTAJ.

tom-waits1

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *