Na najbliższe filmowe premiery musimy poczekać do 25 i 26 grudnia – oto, co przygotowali dla nas dystrybutorzy:

Od 25 grudnia:

Supermarket

Supermarket to polski thriller z 2012 roku. Zarówno reżyserem jak i autorem scenariusza jest Maciej Żak. Muzykę skomponował Mariusz Szypura, a za produkcję odpowiadają m.in. Cezary Pazura, Jędrzej Sabliński, Alicja Chrzanowska i Hanna Rakowska. Obraz był nominowany do Złotych Lwów na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Supermarket to historia młodego chłopaka, na którego padło podejrzenie o dokonanie poważnego przestępstwa na terenie dużego sklepu w pewien szczególny wieczór. Chłopak zostaje aresztowany i oddany na obserwację do szpitala psychiatrycznego. Właśnie tam zdradza lekarzom co się tak naprawdę wydarzyło w sylwestrową noc oraz pierwszych godzinach Nowego Roku. 12 godzin, które nie są normalnym dniem w supermarkecie, szef ochrony, który skrywa brutalną przeszłość i rozmowa, która nie jest zwyczajnym ultimatum.

W filmie w rolach głównych wystąpili: Mikołaj Roznerski (Himek), Marian Dziędziel (Jaśmiński), Wojciech Zieliński (Jarzyna), Izabela Kuna (Bogusia), Tomasz Sapryk (Warecki), Przemysław Bluszcz (kierownik), Mateusz Janicki (Nerwus), Maciej Łuczkowski (Madeja), Justyna Schneider (Kasia).

{youtube}Y5AMV5eW3yE{/youtube}

Tytuł oryginału: Supermarket
Reżyseria: Maciej Żak
Scenariusz: Maciej Żak
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 25 grudnia 2012
Gatunek: thriller
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 84 min

Od 26 grudnia:

360360

360 to melodramat z 2011 roku, za produkcję którego odpowiada ekipa z czterech krajów: Austrii, Brazylii, Francji i Wielkiej Brytanii. Film wyreżyserował Fernando Meirelles, autor nominowanych do Oscara obrazów Miasto Boga i Wierny ogrodnik. Reżyser skorzystał ze scenariusza Petera Morgana. Został on oparty na Korowodzie – głośnej sztuce Arthura Schniztlera, twórcy literackiego pierwowzoru pamiętnych Oczu szeroko zamkniętych.

360 to nowoczesna i stylowa panorama związków międzyludzkich, które składają się na wyrazisty, pełen napięcia i autentycznych wzruszeń obraz miłości w XXI wieku. Decyzja przystojnego biznesmena, który zdoła oprzeć się pokusie i pozostaje wierny swojej żonie, wywołuje nieoczekiwaną serię zdarzeń, mających miejsce w tak odległych od siebie zakątkach świata, jak Wiedeń, Paryż, Londyn, Bratysława, Rio i Denver. Każdy z bohaterów zaskakującego 360 przeżywa chwile miłosnych uniesień i dotkliwych dramatów, które równoważy zadziwiająca dawka ironii losu i humoru sytuacyjnego.

W filmie 360 wystąpiła doborowa obsada: obok laureatów Oscara – Anthony`ego Hopkinsa, Rachel Weisz, rapera Eminema oraz dwukrotnie nominowanego Jude’a Law, obejrzymy w filmie Moritza Bleibtreua – zdobywcę Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie oraz laureata Nagrody dla Najlepszego Aktora MFF Cannes Jamela Debbouze’a – komika nr.1 we Francji, znanego w Polsce z hitów Amelia i Asteriks i Obeliks: Misja Kleopatra.

{youtube}mghNKHQfjC0{/youtube}

Tytuł oryginału: 360
Reżyseria: Fernando Meirelles
Scenariusz: Peter Morgan
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 26 grudnia 2012
Gatunek: melodramat
Kraje produkcji: Austria, Brazylia, Francja, Wielka Brytania
Czas trwania: 110 min

gambitGambit, czyli jak ograć króla

Gambit, czyli jak ograć króla (ang. Gambit) to amerykańska komedia kryminalna z 2012 roku w reżyserii Michaela Hoffmana. Scenariusz napisali Ethan Coen i Joel Coen, muzykę skomponował Rolfe Kent, a za produkcję odpowiadają Adam Ripp i Philip Elway. Film stanowi remake obrazu o tym samym tytule z 1966 roku.

Kurator sztuki postanawia zemścić się na swoim szefie, chcąc sprzedać mu fałszywe dzieło Moneta. Aby zrealizować ten plan, potrzebuje pomocy ekscentrycznej i nieprzewidywalnej królowej rodeo z Teksasu.

Harry Deane (Colin Firth) to człowiek konkretny, taki jest też jego plan. A przynajmniej on tak sądzi… Główny bohater to kurator kolekcji impresjonistycznych obrazów należącej do magnata medialnego, Lorda Lionela Shabandara (Alan Rickman). Harry doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że jego szef desperacko pragnie zdobyć zaginiony obraz Moneta, wymyśla więc skomplikowany szwindel, by upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – wzbogacić się ponad najśmielsze oczekiwania oraz zemścić za wszystkie lata upokorzeń.

Cała sztuka polega na tym, że dzieło, które chce nabyć dla Lorda Shabandara spryciarz Harry, zostało namalowane całkiem niedawno przez jego przyjaciela i wspólnika, Majora (Tom Courtenay), byłego wojskowego, który szczyci się fałszerskim talentem na światowym poziomie. Harry zaczyna wprowadzać swój nietypowy plan w życie w trakcie teksańskiego rodeo, kiedy to zagaduje PJ (Cameron Diaz), młodą kobietę, która właśnie wygrała zawody w ujarzmianiu cielaków, ukazując niebywałe umiejętności w posługiwaniu się lassem.

W filmie w rolach głównych zagrali: Colin Firth jako Harry Deane, Cameron Diaz – PJ Puznowski, Stanley Tucci – Martin Zaidenweber, Cloris Leachman – Babcia Merle, Alan Rickman – Lord Shahbandar, Tom Courtenay – Major WIngate, Togo Igawa – Takagawa, Anna Skellern – Fiona, Erica LaRose – Ranch Hand, Tanroh Ishida – Akihira Kontaro.

{youtube}oN9RCJO_1F8{/youtube}

Tytuł polski: Gambit, czyli jak ograć króla
Tytuł oryginału: Gambit
Reżyseria: Michael Hoffman
Scenariusz: Joel Coen, Ethan Coen
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 26 grudnia 2012
Gatunek: komedia, kryminał
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 89 min

pita pora rokuPiąta pora roku

Piąta pora roku to polski dramat obyczajowy z 2012 roku w reżyserii Jerzego Domaradzkiego. Scenariusz napisała Natalia Pryzowicz, a muzykę skomponował Jerzy Satanowski. Za produkcję odpowiada Włodzimierz Niderhaus. Obraz był prezentowany w ramach Panoramy Polskiego Kina na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Z pozoru wszystko ich dzieli – pochodzą z odmiennych środowisk, wyznają inne wartości, różni ich nawet doświadczenie życiowe. Witek (Marian Dziędziel) to owdowiały kierowca, który przejechał w życiu tysiące kilometrów, ale nie ujrzał jeszcze nic poza rodzinnym Śląskiem. Barbara (Ewa Wiśniewska), emerytowana nauczycielka muzyki, nie może pozbierać się po utracie bliskiej osoby – znanego malarza, z którym spędziła najpiękniejsze lata swojego życia.

Pragnąc spełnić ostatnie życzenie partnera i rozsypać jego prochy nad morzem, w miejscu ich pierwszego spotkania, kobieta zwraca się o pomoc do Witka. W trakcie obfitującej w zaskakujące odkrycia podróży na drugi koniec Polski, dwie zagubione dusze połączy przyjaźń, która pozwoli przezwyciężyć najgłębsze różnice.

W filmie Piąta pora roku zagrali: Ewa Wiśniewska (jako Barbara), Marian Dziędziel (Witold), Andrzej Grabowski (Bogdan), Agnieszka Mandat (Irena), Teresa Szmigielówna (staruszka), Leszek Lichota (gospodarz), Grzegorz Kwas (Marian), Joanna Falkowska-Misiak (Miriam), Natalia Rybicka (autostopowiczka), Gabriela Oberbek (tirówka).

{youtube}MvH2rJZjR1A{/youtube}

Tytuł oryginału: Piąta pora roku
Reżyseria: Jerzy Domaradzki
Scenariusz: Natalia Pryzowicz
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 26 grudnia 2012
Gatunek: dramat, obyczajowy
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 96 min

kurczak-ze-sliwkamiKurczak ze śliwkami

Kurczak ze śliwkami (tytuł oryginalny – Poulet aux prunes) to francusko-belgijsko-niemiecki film dramatyczny z 2011 roku. Za reżyserię i scenariusz odpowiada duet – Vincent Paronnaud oraz Marjane Satrapi. Produkcją zajęli się Henning Molfenter, Hengameh Panahi oraz Adrian Politowski, natomiast muzykę skomponował Olivier Bernet.

Teheran, rok 1958. Wirtuoz Nasser-Ali szuka skrzypiec godnych zastąpić jego ukochany, zniszczony w wyniku kłótni z żoną instrument. Bezskutecznie. Nie mogąc grać, Nasser-Ali traci całą radość życia. Postanawia położyć się do łóżka i… czekać na śmierć. Przez siedem następnych dni pogrąża się w głębokiej zadumie, a sny, tak melancholijne, jak i radosne, zabierają go z powrotem do czasów młodości, a nawet na rozmowę z Azraelem, Aniołem Śmierci, który objawia mu przyszłość jego dzieci…

Wraz z odkrywaniem kolejnych elementów tej układanki na jaw wychodzi wzruszający sekret życia Nassera-Alego: wspaniała historia miłości, która zainspirowała jego geniusz i jego muzykę…

W filmie Kurczak ze śliwkami w rolach głównych wystąpili: Mathieu Amalric jako Nasser-Ali Khan, Isabella Rossellini jako Parvine, Maria de Medeiros – Faranguisse, Golshifteh Farahani – Irâne, Chiara Mastroianni – Lili, Jamel Debbouze – Houchang / Żebrak, Eric Caravaca – Abdi, Edouard Baer – Azraël.

{youtube}5y9LOiXyAFk{/youtube}

Tytuł polski: Kurczak ze śliwkami
Tytuł oryginału: Poulet aux prunes
Reżyseria: Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud
Scenariusz: Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 26 grudnia 2012
Gatunek: dramat
Kraje produkcji: Belgia, Francja, Niemcy
Czas trwania: 93 min

Od 28 grudnia:

hobbit1-posterHobbit: Niezwykła podróż

Hobbit: Niezwykła podróż to amerykańsko-nowozelandzki film fantasy z 2012 roku, pierwsza część trylogii, która jest adaptacją cieszącego się niezmienną popularnością arcydzieła Hobbit, czyli tam i z powrotem autorstwa J.R.R. Tolkiena. Reżyserii dzieła podjął się Peter Jackson, zaś scenariusz napisali Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson oraz Guillermo del Toro.

Peter Jackson jest także producentem filmu, wraz z Carolynne Cunningham, Zane’em Weinerem i Fran Walsh. Muzykę, podobnie jak w przypadku Władcy pierścieni, skomponował Howard Shore. Druga część trylogii pt. The Hobbit: The Desolation of Smaug pojawi się pod koniec 2013 roku, zaś trzecia i ostatnia pt. The Hobbit: There and Back Again, w połowie 2014 roku.

Akcja filmu rozgrywa się w Śródziemiu 60 lat przed wydarzeniami Władcy pierścieni. W pierwszej części Hobbita poznajemy szczegóły niezwykłej podróży tytułowego bohatera, Bilbo Bagginsa, który bierze udział w spektakularnej wyprawie mającej na celu odzyskanie Ereboru – utraconego królestwa krasnoludów zagarniętego przez smoka Smauga. Po niespodziewanej wizycie czarodzieja Gandalfa Szarego, Bilbo dołącza do kompanii trzynastu krasnoludów pod wodzą legendarnego wojownika, Thorina II Dębowej Tarczy. Szlak powiedzie ich przez zdradliwe ziemie, na których roi się od goblinów i orków, zabójczych wargów oraz czarodziejów.

Mimo że ich cel znajduje się na Wschodzie, na pustkowiu Samotnej Góry, najpierw drużyna będzie musiała się wydostać z tuneli goblinów. W ich zakamarkach Bilbo spotka istotę, która na zawsze odmieni jego życie… Golluma. To tutaj, u brzegów podziemnego jeziora, niczego nieprzeczuwający Bilbo Baggins nie tylko odkryje w sobie zaskakujące pokłady wielkiej pomysłowości i odwagi, lecz także wejdzie w posiadanie „skarbu” Golluma: pierścienia o zaskakujących właściwościach.

Rolę tytułową zagrał Martin Freeman, Richard Armitage wystąpił jako Thorin II Dębowa Tarcza, a Ian McKellen ponownie wcielił się w Gandalfa Szarego, którego grał w całej trylogii Jacksona. Kolejnymi postaciami znanymi z Władcy pierścieni są: Cate Blanchett jako Galadriela, Ian Holm jako stary Bilbo, Christopher Lee w roli Sarumana, Hugo Weaving jako Elrond, Elijah Wood w roli Froda oraz Andy Serkis wcielający się w Golluma.

{youtube}1VBLm85WC5E{/youtube}

Tytuł polski: Hobbit: Niezwykła podróż
Tytuł oryginału: The Hobbit: An Unexpected Journey
Reżyseria: Peter Jackson
Scenariusz: Peter Jackson, Guillermo del Toro, Philippa Boyens, Fran Walsh
Na podstawie: J.R.R. Tolkien (powieść)
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 28 grudnia 2012
Gatunek: fantasy, przygodowy
Kraje produkcji: Nowa Zelandia, USA
Czas trwania: 164 min

Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *