The Rolling Stones – otoczony (zasłużonym) kultem, jeden z najpopularniejszych zespołów muzyki rockowej w dziejach, którego twórczość wywarła znaczny wpływ na kulturę masową i przemysł muzyczny w ostatnich… już równo pięćdziesięciu latach. Dziś mija półwiecze od jego scenicznego debiutu!

Zespół powstał w podlondyńskim mieście Dartford w 1960, po przypadkowym spotkaniu dwóch kolegów ze szkoły podstawowej: Micka Jaggera oraz Keitha Richardsa. Jagger śpiewający w amatorskim zespole Little Boy Blue and the Blue Boys zaprosił kolegę na próbę. Richards nie odmówił i zasilił szeregi zespołu.

2 maja 1962 roku Brian Jones zamieścił ogłoszenie w czasopiśmie muzycznym Jazz News, że powstaje nowy zespół i poszukuje do niego gitarzystów i wokalistów, a także saksofonistę, pianistę, basistę i perkusistę. Pierwszy zgłosił się pianista Ian Stewart, następnie Geoff Bradford (gitarzysta), nie mieli w tym czasie stałego perkusisty. W czerwcu Mick Jagger i Keith Richards wybrali się na jedną z prób zespołu Jonesa, wkrótce potem przyłączyli się do jego zespołu, zastępując Geoffa. 12 lipca tego roku nadarzyła się okazja zagrania koncertu w Marquee Club w zastępstwie za Blues Incorporated, w tym czasie zespół jeszcze nie miał nazwy – dlatego Jones specjalnie na tą okazję zdecydował, że wystąpią pod nazwą The Rollin’ Stones (inspirował się utworem Muddy’ego Watersa o podobnym tytule).

… i tak to się zaczęło.

Jeden z najbardziej znanych utworów grupy, manifest pokolenia:

{youtube}OO6N5DaRu1U{/youtube}

Koncert zarejestrowany 26 marca 1971 roku w Marquee Club – tym samym, w którym zespół debiutował 12 lipca 2012 roku:

{youtube}3Gf-CXBCfhY{/youtube}

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *