Edgar Degas to francuski malarz i rzeźbiarz; pełna inwencji kompozycja, świetna kreska i umiejętność przedstawiania postaci w ruchu charakteryzujące jego prace przyczyniły się do uznania go za jednego z największych malarzy końca XIX wieku.

Naprawdę nazywał się Hilaire-Germain-Edgar de Gas. Urodził się w Paryżu 19 lipca 1834 roku w rodzinie zamożnego bankiera. Studiował pod kierunkiem Louisa Lamothe’a w tamtejszej École des Beaux-Arts (Szkole Sztuk Pięknych). Początkowo pozostawał pod wpływem twórczości Jeana Ingres’a. Malował historyczne i współczesne sceny rodzajowe, konie i sceny sportowe, w czym można zauważyć wpływy Maneta. Znany jest jednak szczególnie z obrazów przedstawiających tańczące kobiety.

Degas bywa zaliczany do impresjonistów, jego prace dążyły jednak często w kierunku realizmu i romantyzmu.

W latach 1872–1873 mieszkał u krewnych w Nowym Orleanie, skąd przywiózł do Francji jedyny obraz sprzedany za jego życia do muzeum.

Gdy w latach 80’ XIX wieku Degas zaczął mieć kłopoty z oczami, skłonił się ku rzeźbie i pastelom, jako że te techniki nie wymagały ostrego wzroku. Pierwszy i jedyny raz Degas pokazał swoją rzeźbę na szóstej wystawie impresjonistów w 1881 roku. Była to rzeźba Czternastoletnia tancerka. Po śmierci artysty znaleziono w jego pracowni przeszło siedemdziesiąt rzeźb wykonanych z ciemnego wosku. W 1921 odlewnik Hèbrard wykonał odlewy rzeźb w brązie metodą traconego wosku.

Zmarł 27 września 1917 roku w Paryżu. Pochowany jest na Cmentarzu Montmartre.

Zapraszamy do galerii dzieł artysty:

Edgar-Degas-Baletnice width350

edgarBkitne tancerki

edgardegas-Absinthe

edgardegas-orkiestra

edgarprimabalerina

edgarDegas.etoile

edgardegasrodzina-bellich

edgarLekcja taca

edgarLekcja taca2

edgarPortret Edmonda Duranty

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *