Badania przeprowadzane na przestrzeni ostatnich kilku lat budowały obraz Polaków jako społeczeństwa niechętnie sięgającego po literaturę. Przerażające wręcz wyniki zdają się tracić na aktualności, zważywszy na rozwijającą się tendencję do promowania czytelnictwa. Grupy i podstrony funkcjonujące na portalach społecznościowych stale zyskują kolejnych zwolenników, wśród których czytanie książek stało się… modne! Warto zaznaczyć, że wiele z tych „pospolitych ruszeń” to niezależne akcje, mające na celu promowanie książek w ogólnym tego słowa znaczeniu, a nie kryptoreklamy konkretnych wydawnictw czy autorów. Jednym z najciekawszych przedstawicieli tego nurtu jest Book-Change, czyli cykl spotkań mających na celu wymianę książek pomiędzy ich uczestnikami.

Za całym przedsięwzięciem stoją trzy kobiety – Marta „Molka” Molińska, Marta „Lewka” Lewandowska i Basia „Rabarbar” Swajdo. Każda z nich to, rzecz jasna, niepoprawna miłośniczka literatury. Panie, dzieląc czas pomiędzy pracę i pasję, zdołały wykrzesać z siebie siłę na organizację Book Change, co zostało entuzjastycznie przyjęte przez czytelników z najróżniejszych zakątków Polski. Wymiany odbywały się już bowiem w kilku miastach, między innymi w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. Twórczynie Book Change zdecydowały się również podbić północ, efektem czego będzie Book Change2pierwsze spotkanie w Trójmieście, które odbędzie się 21 lipca. W przyszłości planują zorganizować je w Łodzi, Krakowie i Katowicach. Jako że zainteresowanych literacką ucztą nie brakuje, możemy się spodziewać, że na liście z czasem zaczną pojawiać się kolejne propozycje.

Zjawisko tak zwanego book-crossingu znane było do tej pory nielicznemu gronu zapalonych moli książkowych. Istnieją placówki, w których mamy możliwość pozostawienia zbędnych książek po to, aby odnalazły one kolejnego właściciela. Półki z porzuconymi literackimi skarbami mieszczą się przeważnie w kameralnych kawiarniach i bibliotekach. Organizatorki Book-Change pragnęły jednak powołać do życia akcję, która w określonym momencie przyciągnie do siebie miłośników książek, tworząc tym samym warunki do otwartej rozmowy pomiędzy grupami składającymi się na rynek wydawniczy. Dialog prowadzony przez czytelników, księgarnie, wydawnictwa i biblioteki może uzmysłowić istniejące problemy i stworzyć podstawy do ich rozwiązania, wpływając pozytywnie na poziom czytelnictwa w Polsce.

Book-Change to coś więcej, niż tylko wymiana książek. Organizatorki zapewniają, że spotkaniu towarzyszyć będą konkursy, sesja zdjęciowa oraz kiermasz biżuterii „czytelniczej”. Najbliższa wymiana będzie miała miejsce 21 lipca w Cafe Szafa w Gdańsku. Po więcej informacji zapraszamy  na stronę główną Book-Change: www.book-change.pl

Więcej o idei book-crossingu przeczytasz TUTAJ.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *