Film Wasza wysokość (Your Highness) to dość osobliwy wytwór kinematograficzny. Z pominięciem kin ukazał się na DVD we wrześniu 2011 roku i wydaje się, że była to trafna decyzja. W USA nie osiągnął wielkiego sukcesu, na większości portali filmowych zbiera przeciętne oceny. Sądzę jednak, że średnia ocen nie w pełni oddaje specyfikę tego filmu, ponieważ opinie na jego temat mogą być bardzo skrajne.

Wasza wysokość to komedia fantasy zdecydowanie dla dorosłych, naszpikowana bardzo niewybrednymi żartami i aluzjami seksualnymi. Głównym bohaterem jest książę Thadeous (Danny McBride), leniwy, arogancki, fajtłapowaty i generalnie niezbyt atrakcyjny wizualnie i towarzysko. Jego refleksje koncentrują się głównie wokół tego, kogo by tu wychędożyć i z kim by się napić. Niestety, mało kto jest zainteresowany towarzyszeniem mu w tych prostych, życiowych przyjemnościach, ponieważ zachwyty i uwaga wszystkich w królestwie koncentrują się na osobie jego znakomitego starszego brata: przystojnego, odważnego, szczodrego, wspaniałomyślnego i bohaterskiego Fabiousa (James Franco). Oczywiście, w związku z powyższym, Thadeous zazdrości bratu i odnosi się doń z niechęcią, z góry wiedząc, że nigdy mu nie dorówna.

Braci, króla (ich ojca) oraz cały dwór poznajemy w chwili, kiedy Fabious powraca do królestwa po kolejnej, spektakularnej wyprawie. Towarzyszy mu Belladona (Zooey Deschanel), piękna dziewica, którą oswobodził z wieży i którą teraz zamierza poślubić. Podczas gdy Thadeous pogrąża się w marazmie i zazdrości, trwają przygotowania do wielkiego wesela następcy tronu. Niestety, do ślubu nie dochodzi, ponieważ pewien bardzo zły mag porywa Belladonę w bardzo niecnych celach… Fabious wraz z niewielką drużyną wyrusza więc na ratunek ukochanej. Towarzyszy mu także Thadeous (zmuszony przez ojca pod groźbą wygnania z królestwa).

your-highness-movie-photo

Fabuła filmu zasadza się na oczywistym schemacie rodem z heroic fantasy i jest mocno przewidywalna. W zasadzie pełni tylko funkcję tła dla kolejnych gagów, których w filmie jest mnóstwo. Humor jest tutaj, powiedzmy sobie szczerze, mocno genitalny. 95% dowcipów dotyczy seksu, pozostałe 5% to dowcipy sytuacyjne lub zręczne, troszkę abstrakcyjne dialogi. Generalnie nie gustuję w takim humorze (mam na myśli te 95%), w wielu miejscach film mnie, po prostu, wprawiał w zażenowanie, choć było też trochę momentów, w których się uśmiałam. Jednak – żenada przeważyła. Sądzę, że biorąc się za Waszą wysokość, zdecydowanie lepiej jednak lubić takie dowcipy. Jeśli nie lubicie, możecie czuć przymus wyłączenia filmu po kwadransie.

your highness still

Postacie bohaterów są schematyczne, nieskomplikowane i przerysowane i nie jest to wina aktorów. Prawdopodobnie przerysowane są celowo, jednak żeby naprawdę osiągnąć parodystyczny efekt, należało się dużo bardziej postarać. Role są zagrane przyzwoicie, przyzwoite są także efekty, dekoracje i kostiumy, całość wyszła jednak bez polotu i bez choćby odrobiny wdzięku.

To, co mnie najbardziej zastanawia, to udział w tym filmie Natalie Portman. Uważa się ją za jedną z najlepszych aktorek młodego pokolenia, jej talent jest niewątpliwy, trudno mi więc domyślić się, po co zagrała w takim „dziełku”. Owszem, nie raz wystąpiła w filmie z gatunku fantastyki, jednak w Waszej wysokości gra drugoplanową rolę pięknej, walecznej dziewczyny; rolę zupełnie zwyczajną, bo takich postaci w literaturze i filmie było już na pęczki. Osobliwy wybór, jak na rozgrzewkę przed filmami, w których grała chwilę później: oskarowym Czarnym łabędziem i wysokobudżetowym Thorem.

yourhighness1

Ogólnie sama także oceniam film najwyżej przeciętnie. Przede wszystkim – miał zadatki na dobrą parodię gatunku, jednak tej szansy nie wykorzystano – głównie za sprawą banalnego scenariusza. Same dowcipy, szczególnie tej jakości, to za mało, nawet przy staraniach aktorów, żeby coś wykrzesać z materiału, jaki im dano. Wasza wysokość to film, który można obejrzeć w niedzielny wieczór, trochę się pośmiać i szybko o nim zapomnieć.

Plusy:

– genitalne poczucie humoru dla koneserów,
– Natalie Portman (m. in. w bikini) i w ogóle obsada,
– świetne napisy początkowe,
– kilka dobrych dowcipów niegenitalnych.

Minusy:

– genitalne poczucie humoru dla tych, którzy go nie czują,
– przewidywalna fabuła,
– schematyczne postacie,
– miejscami niska jakość efektów specjalnych i charakteryzacji.

Przedsmak dowcipu w obrazie Wasza wysokość zawiera jego zwiastun, jednak w zwiastunie film wydaje się zdecydowanie lepszy, niż jest w rzeczywistości:

{youtube}75yUW9noyxo{/youtube}

Tytuł: Wasza wysokość
Tytuł oryginalny: Your Highness
Reżyseria: David Gordon Green
Scenariusz: Danny McBride, Ben Best
Czas trwania: 1 godz. 42 min.
Premiera (dvd): 8 kwietnia 2011 (świat), 11 września 2011 (Polska)
Produkcja: USA
Gatunek: fantasy, komedia, przygodowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *