Wiele osób wśród tych, które kochają literaturę, rozmyśla niekiedy o byciu pisarzem czy pisarką. Czasem całkiem na serio, częściej – zupełnie niezobowiązująco. Jeśli jednak ktoś z Was chce spełnić to marzenie, warto sięgnąć po pełną wskazówek publikację Jak zostać pisarzem wydaną przez Bukowy Las.

Jak zostać pisarzem to praca zbiorowa przeznaczona dla wszystkich tych, którzy wiążą swoją przyszłość z tworzeniem tekstów prozatorskich. Wśród autorów widzimy dr Urszulę Glensk, dra Marcina Hamkało, dra Karola Maliszewskiego, dra hab. Leszka Pułka, dra Pawła Urbaniaka i wreszcie prof. Andrzeja Zawadę. Wrażenie robią nie tylko tytuły naukowe, ale także dorobek zawodowy autorów, który wyraźnie wskazuje, że mamy do czynienia nie tylko z fachowcami, ale także praktykami, którzy zajmują się redagowaniem, krytyką literacką, twórczym pisaniem, historią i badaniem literatury, a przede wszystkim – sami publikują: prozę, poezję i prace naukowe.

Uwagę zwraca zakres poruszanej w książce tematyki – pisarstwo potraktowano tu kompleksowo, odnajdujemy wiele frapujących informacji dotyczących warsztatu pisarza, czytamy o technikach narracyjnych, stylu i stylizacji, dialogach, o prozie jako takiej, a także rozmaitych odmianach twórczości literackiej od powieści kryminalnej, przez esej i felieton, po scenariusz. Poczytamy także o tworzeniu fabuły i chronologii zdarzeń, kreowaniu bohaterów oraz kreśleniu czasu i przestrzeni. Dla osób, które widzą się też w zawodzie copywritera (czyli człowieka, który tworzy teksty promocyjne i reklamowe) także przewidziano osobny, krótki rozdział.

Treść książki to jednak nie tylko porady warsztatowe – autorzy pochylają się również nad samym procesem twórczym czy poszukiwaniem inspiracji, przytaczając przy tym wiele ciekawostek i anegdot związanych z najbardziej uznanymi i popularnymi literatami i literatkami, takimi jak choćby Czesław Miłosz, Stanisław Lem, Ryszard Kapuściński, Olga Tokarczuk, Joanna Chmielewska czy John Grisham. Autorzy nie zanudzają nas ich biografiami, koncentrując się na umożliwieniu nam wglądu w pisarski proces twórczy, co może być bardzo inspirujące. Książka zawiera wreszcie praktyczne i cenne porady dotyczące praw autora, współpracy z redaktorami i zasad publikacji, czyli tego, co zrobić, kiedy się już ten swój utwór literacki napisze.

W przypadku książki Jak zostać pisarzem chwalić należy nie tylko treść, ale także formę. I nie mam tu jedynie na myśli samej jakości wydania, które istotnie stoi na wysokim poziomie (twarda oprawa, nieco większy, wygodny format, dobry papier i jakość druku, brak błędów w tekście, obszerna bibliografia), ale przede wszystkim sposób, w jaki poszczególni autorzy dzielą się z nami swoim doświadczeniem. Książka napisana jest lekko i dowcipnie; wciąga niemal jak powieść. Wszelkie fachowe terminy oraz cała specyfika zawodu pisarza wyjaśniona jest w sposób bardzo przystępny. Pod koniec każdego rozdziału znajdują się ćwiczenia praktyczne do wykonania we własnym zakresie i spróbowania swych sił w różnych formach literackich.

Dla każdego, kto serio myśli o pisaniu, a dopiero zaczyna, lub ma za sobą pierwsze kroki, książka ta będzie interesującym źródłem ważnych, łatwych w przyswojeniu informacji i wskazówek, swoistym książkowym „mentorem” oraz źródłem inspiracji i zachęty, a nawet źródłem rozrywki. I piszę to z własnego doświadczenia, bo w taki właśnie sposób podziałała na mnie. Jednym słowem: polecam!

Tytuł: Jak zostać pisarzem. Pierwszy polski podręcznik dla autorów
Autor: Praca zbiorowa pod redakcją Andrzeja Zawady
Wydawca: Bukowy Las
Data wydania: 2011
Autorzy: Urszula Glensk, Marcin Hamkało, Karol Maliszewski, Leszek Pułka, Paweł Urbaniak, Andrzej Zawada
Oprawa: twarda
Format:  150 x 235 mm
Liczba stron: 304
ISBN: 978-83-62478-48-4
Gatunek: nauki humanistyczne, poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *