5 kwietnia obchodzi urodziny Marcin Mortka – polski pisarz fantasy.

Urodził się w 1976 roku w Poznaniu, a wkrótce później pokochał to miasto. Kocha także muzykę rockową (nie stroni od metalu), mistykę Skandynawii, epokę wielkich żaglowców i wreszcie – literaturę. Jednym z najwyżej cenionych przez niego autorów jest Patrick O’Brian, którego książki zresztą nie tylko czyta, ale i tłumaczy na język polski.

Udaje mu się łączyć pasję i powołanie z pracą: jest absolwentem skandynawistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, nauczycielem z zawodu i powołania, lektorem języka angielskiego i norweskiego, a także pilotem wycieczek (wąska specjalizacja: Islandia i Norwegia). Przy tym jest także – właśnie – tłumaczem, utalentowanym pisarzem i publicystą.

Jako miłośnik i popularyzator RPG, jest jeszcze od czasów studiów związany z wydawnictwem „Portal”; jest też autorem wielu artykułów poświęconych tej tematyce w Portalu oraz Magii i Mieczu.

Zadebiutował literacko powieścią fantasy Ostatnia saga (2003), której akcja toczy się w średniowiecznej Skandynawii w okresie wprowadzania chrześcijaństwa. W dziejącej się podczas II wojny światowej powieści Wojna runów pojawiły się pewne nawiązania do wątków Ostatniej sagi. Trzecia część, Świt po bitwie, kontynuuje wątki pierwszej z tych powieści.

Do tematyki skandynawskiej powraca w powieści Ragnarok 1940 – rzeczywistości alternatywnej przedstawiającej Europę w XX wieku, podzieloną na świat chrześcijański i pogański. Jego kolejne pozycje to trylogia Miecz i kwiaty, powieść historyczno-fantastyczna, której akcja toczy się w trakcie trzeciej krucjaty, oraz Martwe Jezioro, pierwsza powieść heroic fantasy w jego dorobku.

Ostatnio popełnił także uroczą książkę przeznaczoną dla dzieci Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu.

Lata z przyjemnością spędza w chłodnej Islandii, pod pretekstem oprowadzania wycieczek. Prywatnie pasjonat ciszy i spokoju, strażnik ogniska domowego, poszukiwacz nieprzetartych szlaków pośród puszcz i jezior, co stało się kolejną miłością jego życia. Największą jest jednak Marta, z którą pewnego lata wziął ślub w cudownie pachnącym kościółku z drzewa modrzewiowego. Wkrótce został ojcem małego Michałka, który również bardzo lubi książki.

Powieści

Trylogia nordycka:
Ostatnia saga (RUNA 2003)
Wojna runów (RUNA 2004)
Świt po bitwie (RUNA 2007)

Karaibska krucjata:
Karaibska krucjata. Płonący Union Jack (RUNA 2005, Fabryka Słów 2011)
Karaibska krucjata. La Tumba de los Piratas (RUNA 2006, Fabryka Słów 2011)

Ragnarok 1940:
Ragnarok 1940. Tom I (Fabryka Słów 2007)
Ragnarok 1940. Tom II (Fabryka Słów 2008)

Miecz i kwiaty:
Miecz i kwiaty. Tom I (Fabryka Słów 2008)
Miecz i kwiaty. Tom II (Fabryka Słów 2009)
Miecz i kwiaty. Tom III (Fabryka Słów 2010)

Heroic fantasy: przygody Madsa i Elinaare:
Martwe Jezioro (Fabryka Słów 2011)
Druga burza (w planach)

Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu (Zielona Sowa 2012)

Źródła: Wikipedia.org, Fabrykaslow.com.pl, Runa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *