22 marca nakładem wydawnictwa Bellona ukaże się książka Tajemnice i sensacje świata antycznego. Jej autor, Sławomir Koper, znany jest dzięki swoim esejem historycznym, które przypadły do gustu wielu czytelnikom i czytelniczkom. Dotychczas opublikował m. in. Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej, Józef Piłsudzki. Człowiek i polityk, Kobiety w życiu Mickiewicza, Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej, Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej, Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie.

Sławomir Koper w swoich książkach przedstawia historię głównie poprzez fakty mało znane, zapomniane lub pomijane w „oficjalnych” monografiach. Prezentuje ważne i znane, ale także nieco już zapomniane postacie w kontekście życia prywatnego i codziennego oraz obyczajowości charakterystycznej dla danej epoki. Wychodzi z założenia, że życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami, jest istotną częścią biografii każdego człowieka. A polityk czy artysta ukazany w szlafroku i kapciach zyskuje tylko na autentyczności.

O książce:

Tajemnice i sensacje świata antycznego to kilkanaście esejów historycznych umieszczonych w różnych fazach dziejów antyku. Znajdziemy w niej szkic z historii starożytnego Egiptu (Kobieta – faraon), esej z dziejów Bliskiego Wschodu (Czarna legenda imperium perskiego), ale autor głównie skoncentrował się na historii Grecji i Rzymu, kładąc nacisk na sferę obyczajową.

Dużo miejsca poświęca więc miłości greckiej i życiu prywatnemu ważnych person (Juliusz Cezar), ale jednocześnie, we właściwy sobie sposób, odbrązawia niektóre mity zakorzenione w powszechnej świadomości.

Tajemnice i sensacje świata antycznego to książka, w której znajdziemy wiele elementów życia codziennego, zwykłych ludzkich błędów i namiętności, i to w wykonaniu najważniejszych postaci epoki. Koper i w tej powieści poświęca dużo uwagi kobietom. Pojawiają się więc Kleopatra, Zenobia z Palmyry, żony rzymskich cesarzy. Poznajemy ambicje i żądze, chwile triumfu i upadku. Wielbiciele wydarzeń politycznych znajdą również coś dla siebie. Czasami autor zamienia się też w śledczego, badającego niewyjaśnione do końca wydarzenia (Zamach na Filipa II, Tajemnica śmierci cesarza Juliana Apostaty), a czasami w polemistę, np. konfrontując rzeczywistość z fikcją filmową z obrazu Gladiator Ridleya Scotta. Do tego przytacza wiele smakowitych anegdot z epoki, które do dziś wzbudzają wesołość.

Dzięki tej książce ożywają antyczne posągi, a słynne postacie starożytności nabierają rumieńców. Stają się zwykłymi, normalnymi ludźmi, którzy cierpieli, walczyli i kochali, a obraz ich jest niekiedy bardzo daleki od tego znanego nam z podręczników.

Portal Oblicza Kultury objął publikację patronatem medialnym.

Tytuł: Tajemnice i sensacje świata antycznego
Autor: Sławomir Koper
Wydawca: Bellona
EAN 9788311122147
Liczba stron: 408
Format: 145×205 mm
Oprawa: miękka
Data premiery: 22 marca 2012
Gatunek: popularnonaukowa, historyczna, esej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *