W nocy z niedzieli na poniedziałek (czasu polskiego) odbyła się 84 gala rozdania Nagród Akademii czyli popularnych Oscarów. Obyło się bez niespodzianek i chyba żadna z przyznanych nagród nie była zaskoczeniem.

Wielkim wygranym tegorocznej edycji był film Artysta w reżyserii Francuza, Michela Hazanaviciusa. Ten czarno – biały, niemy film opowiadający o podnoszeniu się z upadku i odnajdywaniu w nowych realiach zdobył łącznie aż pięć statuetek, między innymi w najważniejszych kategoriach: dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera. Statuetkę otrzymał także odtwórca głównej roli męskiej – Jean Dujardin oraz twórca muzyki (Ludovic Bource) i kostiumów (Mark Bridges) do filmu.

Z pięcioma Oscarami galę opuścili także twórcy filmu Hugo i jego wynalazek, który doceniono w kategoriach artystyczno – technicznych (najlepsze: zdjęcia, scenografia i dekoracja wnętrz, dźwięk, montaż dźwięku i efekty specjalne). Tym samym pozbawili szansy na Oscara nominowanego do nagrody za najlepsze zdjęcia (Czas wojny) Janusza Kamińskiego.

oschollandW kategorii, którą w Polsce śledziliśmy z nadzieją – za najlepszy film nieanglojęzyczny – niestety także obyło się bez nagród dla polskiej ekipy – film W ciemności Agnieszki Holland, zgodnie z przewidywaniami, musiał ustąpić przed irańskim Rozstaniem w reżyserii Asghara Farhadiego, który okrzyknięto arcydziełem jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem wyników. Reżyser, odbierając nagrodę, powiedział – Chciałbym podziękować Akademii i moim przyjaciołom. Mam nadzieję, że są szczęśliwi. W czasie, gdy u nas panuje wojna, możemy mówić o naszej wspaniałej kulturze. Dedykuję tę nagrodę ludziom, którzy gardzą przemocą.

Nagrodę dla najlepszego aktora wręczała zeszłoroczna laureatka Oscara, Natalie Portman. Francuskiemu aktorowi, Jeanowi Dujardinowi (który pokonał Demiána Bichira, George’a Clooney’a, Gary’ego Oldmana i Brada Pitta), gratulowała znakomitego światowego debiutu, który został ostatecznie nagrodzony przez akademię. Statuetkę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej odebrała z rąk Colina Firtha (także zeszłorocznego zwycięzcy) Meryl Streep za swoją znakomitą kreację w niezbyt udanym filmie, jakim jest Żelazna Dama. Tym samym pokonała Glenn Close z Alberta Hobbsa, Violę Davis ze Służących, Rooney Marę z Dziewczyny z tatuażem i Michelle Williams, odtwórczynię głównej roli w filmie Mój tydzień z Marilyn.

oscmeryl i artysta

Bez niespodzianek obyło się także w kategoriach aktorów drugoplanowych. Nagrody przyznano Octavii Spencer za rolę w Służących i Christopherowi Plummerowi za film Debiutanci. Plummer, liczący sobie już 82 lata stał się najstarszym laureatem Oscara w tej kategorii.

oscchristopher-plummer-3-440Nagrody za scenariusze również nie były zaskoczeniem. Za scenariusz oryginalny nagrodzono nieobecnego na oscarowej gali Woody’ego Allana i jego O północy w Paryżu. Nagrodę za adaptowany zgarnął Alexander Payne, twórca historii do Spadkobierców.

W kategoriach dla animacji zwyciężyły: Rango (pełnometrażowa) i The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore (którkometrażowa).

Wielcy przegrani tegorocznej edycji imprezy to filmy Moneyball Benetta Millera (ze znakomitą kreacją Brada Pitta) i Czas wojny w reżyserii Stevena Spielberga. Oba obrazy przy sześciu nominacjach nie otrzymały żadnej nagrody. Z kolei wielkim nieobecnym był uznany w Europie film Wstyd, który został pominięty w nominacjach. Steve McQueen, reżyser Wstydu, był tak zbulwersowany brakiem nominacji dla Michaela Fassbendera, odtwórcy głównej roli w swoim dziele, że stwierdził, iż Amerykanie wystraszyli się seksu (co, znając konserwatywny gust Akademii, jest całkiem prawdopodobne).

oscRezyser Artysty Michel

Tegoroczną oscarową galę po raz dziewiąty poprowadził Billy Crystal, na którego zdecydowano się po rozczarowaniu zeszłorocznym debutem Anne Hathaway i Jamesa Franco, dwojga młodych aktorów, którzy nie zdołali stanąć na wysokości zadania. Nie udało się także pozyskać do tej roli Eddiego Murphy’go.

Listę wszystkich tegorocznych nominacji do Oscara znajdziesz TUTAJ.

oscrozdanie

A oto pełna lista zwycięzców Oscarów 2012:

Najlepszy film – „Artysta”

Najlepszy aktor pierwszoplanowy – Jean Dujardin („Artysta”)

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa – Meryl Streep („Żelazna dama”)

Najlepszy aktor drugoplanowy – Christopher Plummer („Debiutanci”)

Najlepsza aktorka drugoplanowa – Octavia Spencer („Służące”)

Najlepsza reżyseria – Michel Hazanavicius („Artysta”)

Najlepszy scenariusz oryginalny – „O północy w Paryżu”

Najlepszy scenariusz adaptowany – „Spadkobiercy”

Najlepszy film animowany – „Rango”

Najlepszy film nieanglojęzyczny – „Rozstanie” (reż. Asghar Farhadi) Iran

Najlepsze zdjęcia – „Hugo i jego wynalazek”

Najlepszy montaż – „Dziewczyna z tatuażem „

Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz – „Hugo i jego wynalazek”
    
Najlepsze kostiumy – „Artysta „

Najlepsza charakteryzacja – „Żelazna dama”

Najlepsza muzyka – „Artysta”

Najlepsza piosenka – „Man or Muppet” wyk. Bret McKenzie („Muppety”)

Najlepszy dźwięk – „Hugo i jego wynalazek”

Najlepszy montaż dźwięku – „Hugo i jego wynalazek”

Najlepsze efekty specjalne – „Hugo i jego wynalazek”

Najlepszy dokument pełnometrażowy – „Undefeated”

Najlepszy dokument krótkometrażowy – „Saving Face”

Najlepszy krótkometrażowy film animowany – „The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore”

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski – „The Shore”

{youtube}3GSDlxgGik8{/youtube}

{youtube}rVkvGtqXNyg{/youtube}

{youtube}0che1BFF_Ds{/youtube}