Znamy już tegorocznych laureatów i laureatki nagród BAFTA!

W niedzielę, 12 lutego, odbyła się uroczysta gala przyznania prestiżowych nagród BAFTA dla twórców filmowych i telewizyjnych. Obyło się bez niespodzianek – zgodnie z oczekiwaniami główną nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych zdobył belgijsko-francuski film „Artysta” (The Artist). Odtwórcę tytułowej roli w tym filmie, Jeana Dujardina, uznano za najlepszego aktora. Film zdobył łącznie siedem nagród w różnych kategoriach (m.in. za scenariusz, zdjęcia, muzykę i kostiumy), zaś Michel Hazanavicius, reżyser, został uznany za najlepszego reżysera.

Czarno – biały i pozbawiony dialogów „Artysta” jest swoistym hołdem złożonym epoce kina niemego, złotej erze Hollywoodu. Jego głównym bohaterem jest George Valentin – aktor, który będąc gwiazdą kina niemego, traci popularność, gdy wachlarz możliwości producentów filmowych poszerza się o udźwiękowienie. Zachęcony przez przyjaciółkę, której hollywoodzka gwiazda dopiero wschodzi, powraca do branży rozrywkowej w niespodziewanym charakterze – jako tancerz.

tworcyArtysty

Prawdopodobnie na tym nie koniec prestiżowych nagród – „Artysta” jest jednym z najpoważniejszych konkurentów do amerykańskich nagród Akademii czyli Oscerów. Zyskał nominacje w aż 10 kategoriach. O tym, ile statuetek zgarnie, dowiemy się 26 lutego, podczas oskarowej gali.

Laureaci BAFTA 5642551Za najlepszą aktorkę – znów bez niespodzianki – uznano Meryl Streep za rolę Margaret Thatcher w filmie „Żelazna dama” (Iron Lady). Choć sam film nie został dobrze przyjęty przez krytykę, niemal wszyscy zgodnie przyznają, że kreacja Meryl Streep jest znakomita. Uhonorowaną ją już zresztą wieloma nagrodami, w tym Złotym Globem; jest także nominowana do Oscara. Dla tej aktorki jest to już druga nagroda BAFTA w tej kategorii (poprzednio otrzymała ją w roku 1981 za rolę w filmie „Kochanica Francuza”).

*Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (ang. British Academy of Film and Television Arts, BAFTA) − organizacja, przyznająca corocznie od 1948 roku nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych (gier komputerowych). Siedziba główna mieści się przy pl. Piccadilly Circus w Londynie, zaś oddziały w północnej Anglii, Szkocji, Walii, Nowym Jorku i Los Angeles, gdzie od 1989 BAFTA/LA, prowadzi własną coroczną ceremonię rozdania nagród, nazwaną Britannia Awards.

Statuetka stworzona przez Mitzi Cunliffe, przypomina maskę teatralną, która wykonana jest ze złota. Oficjalna nazwa brytyjskiej statuetka to Złota Maska.

A oto pełna lista nagrodzonych:

Najlepszy film:
„Artysta”

Najlepszy aktor:
Jean Dujardin – „Artysta”

Najlepsza aktorka:
Meryl Streep – „Żelazna dama”

Najlepszy reżyser:
Michel Hazanavicius – „Artysta”

Najlepszy aktor drugoplanowy:
Christopher Plummer – „Debiutanci”

Najlepsza aktorka drugoplanowa:
Octavia Spencer – „Służące”

Najlepszy film animowany:
„Rango”

Najlepszy scenariusz adaptowany:
Bridget O’Connor, Peter Straughan – „Szpieg”

Najlepszy scenariusz oryginalny:
Michel Hazanavicius – „Artysta”

Najlepszy film dokumentalny:
„Senna”

Wschodząca gwiazda:
Adam Deacon

Wkład w brytyjskie kino:
John Hurt

Najlepszy brytyjski film:
„Szpieg”

Najlepsza scenografia:
„Hugo i jego wynalazek”

Najlepszy debiut brytyjskiego reżysera, scenarzysty lub producenta:
Paddy Considine, Diarmid Scrimshaw – „Tyranozaur”

Najlepszy film nieanglojęzyczny:
„Skóra, w której żyję”

Najlepsze kostiumy:
„Artysta”

Najlepsza charakteryzacja:
„Żelazna dama”

Najlepsze zdjęcia:
„Artysta”

Najlepszy montaż:
„Senna”

Najlepszy dźwięk:
„Hugo i jego wynalazek”

Najlepsza muzyka:
Ludovic Bource – „Artysta”

Najlepsze efekty wizualne:
„Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część 2”

Najlepszy animowany film krótkometrażowy:
„A Morning Stroll”

Najlepszy film krótkometrażowy:
„Pitch Black Heist”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *